Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

2 yıl önce
652 kez görüntülendi

Ağız kokusu her bireyde genelde sabah uyanmayla birlikte başlar. Peki ağız kokusu neden olur – nedenleri nelerdir? Ağız kokusu nasıl giderilir? Fakat sağlıklı olan insanlarda dişlerin düzgün fırçalanması ile bu sorun ortadan kalkar. Bu sorun genelde ağız içi nedenlere bağlı olarak çıkar ama bazı durumlarda hastalıklardan da kaynaklı olabilmektedir.

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

 • Dilimizde , dişlerimizin arasında ve damağa yapışan yemek artıklarından dolayı bakteri üremesi kötü kokunun yayılmasına sebep olur
 • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları da bu tabloyu ağırlaştırmaktadır
 • Temizlenmemiş olan protezler ve mide problemi olanlarda da bu sorun oldukça sık görülmektedir.
 • Tükürük ağız kokusuna neden olan yemek artıklarının temizlenmesinde oldukça etkilidir. Alınan birtakım ilaçların sürekli kullanılması, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda , tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusuna neden olabilir.
 • Yediğimiz bazı yiyecekler özellikle soğan , sarımsak vb. Ağız kokusu yapar ve bu sorun sadece diş ve ağız temizliği ile giderilmez.Besin vücuttan atılana dek devam eder.
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları olanlarda da ağız kokusu sık olarak görülmektedir. Bu alışkanlıklar devam ettiği sürece ağız kokusuna çözüm bulmak neredeyse imkansızdır.

Ağız kokusu nasıl giderilir?

 1. Önce kokunun nereden kaynaklandığı uzman bir hekim tarafından tespit edilmelidir.
 2. Çürük, kanayan diş etleri , temizlenmemiş protezler için gerekli tedaviler yapılmalıdır.
 3. Diş ve diş etleri sağlıklı bir duruma geldikten sonra düzenli olarak dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.
 4. Ayrıca mutlaka dilinizin üzerini de fırçalamalı ve buna özel üretilmiş dil fırçaları temin edilmelidir.
 5. Şekersiz sakız ile tükürük salgısını artırarak gıda artıklarının ağız içinden arındırılması sağlanmalıdır.
 6. Ağız gargarası ile ağız kokuları en aza indirgenmelidir.

AĞIZ KOKUSU GİDERMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

TARÇIN KULLANIN.

Bitki çayı , çay v.b. sıvı tüketiminiz de içine tarçın koyabilirsiniz.Çünkü tarçın bakteriler ile mücadelede önemli rol oynar.

DAHA FAZLA SU TÜKETİN.

Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz su ağız içi yaralarını önleyerek ağız içi bakterilerine karşı önemli rol üstlenir.

BURNUNUZ TIKALI UYUMAYIN.

Grip nezle v.b. dönemlerde sinüzit problemleri olanlarda geceleri burun tıkanmasına ve buna bağlı olarakta ağızdan hava alarak uyumaya neden olmaktadır.Bu da ağız ve boğazı kurutarak bakteri çoğalmasına neden olur.

LOKMALARI İYİ ÇİĞNEYİN.

Lokmaları iyi çiğnemeniz sayesinde besinler ve tükürük salgısı birbirine karışır bu da bakteri üretimini azaltır.

BASİT ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIN.

Furuktoz şurubu ile hazırlanan tüm hazır gıdalar bakteri üretimini artırıcı bir etki yapmaktadır.Basit şekerler diş çürüklerinizi tetikler.Ve bu da ağız kokusunu artırır.Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmanız gerekmektedir.

ŞEKERSİZ SAKIZ ÇİĞNEYİN.

Sabahları neden ağız kokusu olduğunu merak ediyorsanız cevap burada; gece boyunca tükürük salgısının azalmasına bağlı olarak yemek parçacıkları burada bekler. Bakteriler de bu durumu fırsat bilip çürüklerimi artırırlar. Çiğneyeceğiniz şekersiz bir sakız ise ağız temizliğinde önemli bir rol oynar. Fakat kesinlikle naneli , şekerli v.b. sakızlar kullanmayın çünkü bu tam tersi bir etki yapıp daha da bakterileri artırır.

Ağız kokusu nedenlerini ve ağız kokusu nasıl giderebilirsiniz diye bilgiler vermeye çalıştık. Ağız kokusu bu nedenlerinin yanında başka kişisel rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Burada yazanların tavsiye niteliğinde olduğunu unutmayıp uzman bir hekime görünmenizde fayda olacağını düşünüyoruz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık