Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında

2 yıl önce
1.012 kez görüntülendi

Ağız ve diş sağlığı önem vermekteyiz. Peki ağız ve diş sağlığında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Diş, bir insanın en önemli unsurudur. İnsanın her organı kıymetlidir; dişlerimiz de bu kıymetli organlarımızdandır. İlk başta yemek yememize yardımcı olur; ve böylelikle beslenme ihtiyacımızın temel taşı olarak nitelendirilir. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı sağlıklı dişlere sahip olmaktır. Beslenmenin yanı sıra konuşmak için dahi dişlerimize ihtiyacımız vardır.

Ağız ve Diş Sağlığı Önemi

Yetişkin bir insan ağzında 32 rakamı ile ifade edilen, ancak; bazı insanlarda daha az veya daha çok da olabilecek sayıda dişlerimiz bulunmaktadır. Diş, ağız içi yapımızın vitrini konumunda; ağzımızı açar açmaz görünecek şekildedir. Üst ve ve alt damakta olmak üzere, yarım ay şeklinde dişlerimiz sıralanmıştır. Halk arasında ön dişler süt veya köpek dişi, arka dişler ise azı dişi olarak bilinir. Ön dişlerin köpek diş olarak bilinmesi, özellikle yemek yeme sırasında ısırma, tutma işlevini yerine getirmesinden dolayıdır. Arka dişler ise besin maddesinin ezilmesi, parçalanarak öğütülmesi işlevini üstlenmiştir.

Dişlerimiz konuşabilmemizi sağlar. Özellikle bir çok sesin çıkarılması dişlerimiz sayesinde gerçekleşir. Dişler bu seslerin yumuşatılmasını ya da sertleştirilmesini de sağlar. Böylece konuşmaya olanak tanır. Aksi taktirde konuşmak mümkün değildir denilemez ama konuşmaya çalıştığınız bir çok şey anlaşılmaz. Bu da konuşmak olarak ifade edilemez.

Bu arada da İstanbul’da yaşayanlar için alanında uzman olan anadolu yakası diş doktoru bulabilir.

Diş sağlığı farklı ağız sağlığı farklıdır.

Diş Sağlığı ise ağız sağlığı ile çoğu kez birbirine karıştırılır; ikisi de aynı şeyi ifade ediyor zannedilir.

Halbuki ağız sağlığı genel bir ifade olup, bütünlüğü temsil eder. Diş sağlığı ise diş eti ve dişler üzerinedir; yani ağız sağlığına göre çok daha özel bir ifadedir.

Diş sağlığı için dikkat etmeliyiz.

Diş sağlığı son derece önemlidir. Burada söz konusu olan, dişlerin ve onun bağlantılarının önemidir. Dişler olmadığı sürece insan ömrü tehlike altına girer. Çünkü temel ihtiyaç olan beslenme tam anlamıyla gerçekleşmez. Böylece beslenme eksikliğinden dolayı bir çok hastalık söz konusu olur. Bu aynı anda birçok hastalık ile karşı karşıya kalma riskiyle de devam edebilir. Yine konuşma ihtiyacının da risk taşıdığı bir durumla karşılaşmak olasıdır.

Diş sağlığı için neler yapmalıyız.

Dişlerimizin sağlıklı olması, onlara verdiğimiz öneme bağlıdır. Bu önemi de en çok bilindiği gibi dişleri fırçalama ile gösterebiliriz. Uzmanların da dediği üzere, dişlerimizi günde en az 2 kere fırçalamalıyız. Fırçalama işlemi dişlerdeki enzimleri yok eder ve diş çürümesini engeller; ya da süreyi uzatarak erteler. Çürüyen bir diş zamanla tüm işlevini yitirir ve başta ağrı olmak üzere insana ciddi zararlar verir. Çürük diş tedavi edilmediği sürece diğer dişleri de etkiler ve onların da çürümesine neden olur. Hatta çürük dişlerin atıkları iç organlara kadar ulaşarak insanı zehirlemesi bile söz konusu olup; maalesef zaman zaman bu yaşanmaktadır. Diş fırçalama ağız ve diş sağlığı için çok çok önemlidir. Diş fırçalama, ayrıca diş etini de korumakta; ağız kokusunu önlemektedir.

En iyi diş doktoru bulmak sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenlerin yapması gerekenler arasındadır.

Diş fırçalamanın dışında, dişler ile sert maddeler ısırılmaya, koparılmaya çalışılmamalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak içecekler direkt olarak dişle temas ettirilmemelidir. Yılda en az bir kez sağlık kurumuna gidilerek, uzmanlarca dişler kontrol edilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı için mümkün olduğunca tedbirler almalıyız. Bir ağrı ya da diş eti kanaması gibi durumlarda; hiç beklemeden dış hekimine gitmeniz yararınıza olacaktır. Diş sağlığının önemini çocuklarınıza anlatmak ve onlara küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak sizin sorumluluğunuzdur; unutmayınız. Alanında uzman çocuk diş doktoru bulmanız çocuklarınızın sağlıklı dişlere kavuşmasında faydaları olacaktır.

Daha önce yazdığımız diş ağrısına ne iyi gelir konumuzda ilginizi çekebilir. Sağlıklı ve güzel günlerinizin olması dileğiyle..

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. sesli chat dedi ki:

    Bilgi için cani gönülden teşekkür ederim hocam

    1. admin dedi ki:

      Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık