trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Alışveriş Çılgınlığı ve Sonuçları

1 yıl önce
591 kez görüntülendi

Neden alışveriş yaparız? Bağımlılık derecesine gelen alışveriş çılgınlığı sağlığımızı tehdite ediyor olabilir. Alışveriş insanlar arasında son yıllarda bir ihtiyaçtan çok bir hobi olarak görülmektedir. Alışveriş merkezleri sadece alışveriş konseptinden uzaklaşarak insanlara boş zamanlarını geçirebilecekleri, çocuklarını eğlendirebilecekleri, kitap okuyabilecekleri, yemek yiyecekleri alanlar yaratmışlardır.

Alışveriş bir bağımlılık mı yoksa gerçekten mutlu eder mi?

İnsanları alışverişe çeken şey temel olarak alacakları kaç saat sürerse sürsün ürünü seçerek reyonda deneyerek en doğru ürünü almaktır. Bu bazı insanlar için eziyet olarak görülse de bazıları için olmazsa olmazdır. Marka tutkusu olan insanlar yeni çıkan modelleri çıktığı gün fazla fazla almaktadırlar.

Bir mağazadan yapılan alışveriş sonunda benzer ya da başka bir diğer mağazada hangi ürünler olduğunu öğrenmek ürünlere göz atmak insanları heyecanlandırır. Alışveriş yapmak böyle insanları mutlu eder.

İnternetten alışveriş yapmak

Alışverişe zamanı olmayan ya da mağaza mağaza gezmek istemeyen insanlar için ise son dönemde oldukça popüler olan internet üzerinden alışveriş tercih edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmak birçok kişi için kişisel bilgileri paylaşma ve kredi kartı bilgilerinin çalınabileceğinden dolayı kuşku duyduğu için pek güven vermemektedir.

Son yıllarda önemli siteler kullanıcıların bu talepleri ve endişelerini gidermek ve müşteri ile satıcı arasındaki ayrımı ve her iki tarafın da haklarını koruma adına son düzenlemelerle iyileştirilmiştir. Büyük firmalar da internet pazarının gelişen potansiyelini değerlendirmek istemiş hem güvenlik hem de rahat alışveriş açısından müşteri portfoylerini geliştirmek konusunda ciddi yatırımlar yapmış bu alana ayrıca önem vermeye başlamışlardır. İnternet üzerinden yapılan alışverişin avantajlı tarafları ise oturduğunuz yerden yorulmadan kargo ücretini ödeyerek istediğiniz yerden istediğiniz yere sipariş verebilmektir.

Alışveriş çılgınlığı hastalığa dönüşebilir.

Çok fazla alışveriş yapmak ise uzmanlar tarafından bağımlılık derecesinde nitelendiriliyor. Bağımlı insanlar tıpta bi polar bozukluk adı verilen hastalığa yakalanabiliyorlar. Kredi kartlarının limitlerine güvenerek gereksizce haddinden fazla bol alışveriş yapan insanlar belli bir süre sonra çeşitli krizlere ve manik ataklara yakalanabiliyor.

Alışveriş Çılgınlığı ve Sonuçları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık