Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu ve Tedavisi

2 yıl önce
1.028 kez görüntülendi

Anksiyete nedir? Anksiyete bozukluğu ve tedavisi nelerdir? Yaşadığımız yüzyıl kadın erkek fark etmeden bizleri çalışmaya sevk etmektedir. Kendimize vakit ayırmadan geçirdiğimiz günlerde yorgunluğumuz, stresimiz ve mutsuzluğumuz artmakta. Bu denli çalışmamızın en önemli sebebi ise geçinme ve gelecek kaygısından kaynaklanmaktadır. Özellikle de yoğun tempolu iş ve eğitim hayatımıza kendimize vakit ayırmadan devam etmemiz, sorunlarımızın birikip büyümesine sebep olmaktadır. Bu karmaşık ve zorlu psikolojik durumumuzun en önemli sebeplerinden biri de Kaygıdır. Bir çok insan kaygı kavramı hakkında bilgiye sahip değildir. Hatta çok önemsenen bir konu olarak da görülmez maalesef.

Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi

Peki, Kaygı nedir?

Kaygı günlük hayatımızın normal bir parçası olan psikolojik bir durumdur. Diğer adıyla endişe demektir. Hayatımızla ilgili bir konuda iş,eğitim,para,aile ve sınav gibi durumlarda kaygılanıyoruz elbette. Belirli düzeydeki kaygı normal hatta gereklidir. Çünkü, kaygı günlük hayatımızdaki sorunlara hazırlıklı olmamızı, hızlı karar verip uygulamamızı sağlar, yani mekanizmamızı harekete geçirir. Bu durumda kaygı durumumuz olması gereken normal seviyededir. Bu tür kaygılarla baş edebiliriz.

Anksiyete bozukluğu nedir?

Anksiyete bozukluğu ise kaygı düzeyimizin normalin çok üstünde olmasıdır. Yani kişinin korku ve kaygılarını kontrol etmekte zorluk yaşaması durumudur. Başımıza gelenler için aşırı derecede veya sürekli endişelenmemiz kaygı düzeyimizin yüksek olduğunun göstergesidir. Anksiyete bozukluğu, hayatımızı zorlaştırır ve dolayısıyla olumsuz etkiler. Bu durumu yaşayanlar sürekli en kötü sonucu düşünür, her şey kendi kontrolü dışındadır, hayata olumlu bakamaz ve normal seyrinde hayata devam edemez. Odaklanmakta güçlük çekme, uykuların bölünmesi, çabuk yorulma, sinirlilik ve kas gerginliği anksiyete bozukluğunun göstergelerinden bazıları.

Nasıl tedavi olunmalıdır?

Elbetteki yukarıda saydığımız belirtileri bir aydan fazla süre yaşarsanız; spor yapmak, yüzmek, eğlenmek ve gezmek gibi faaliyetlere rağmen bu durumun üstesinden gelemezseniz, bir psikiyatra başvurmalısınız. Kaygı düzeyinizin derecesine göre ilaç, psikoterapi veya başka yöntemlerle tedavi etmektedirler. Yani bu hastalığın tedavisi mümkün ve üstesinden gelinebilir.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık