trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Araba Alırken Renk Seçimi Nasıl Olmalı

2 yıl önce
1.850 kez görüntülendi

Otomobilde renk seçimi oldukça önemli bir husustur. Bu husus insanları bir araba satın alırken kafa yorması gereken bir etken olup, aynı zamanda aracı satarken de önemli bir faktördür. İster sıfır km, ister ikinci el araç olsun, renk seçimi son derece yararınıza olacaktır.

Renk Seçimi, ya da diğer bir adlandırma ile renge göre araç satın almak; özellikle son yıllarda hatta son 15 yılda büyük önem kazanmıştır.. Hatta kimi zaman otomobil satıcılarının aracın rengine göre fiyat belirleme yöntemine başvurdukları görülür. Örneğin aynı model aracın bir rengi ile diğer rengi arasında satın almada 2000 liralara varan fiyat farklılıkları baş göstermiştir. Bu halen zaman zaman da karşımıza çıkmaktadır. Başka bir örnek olarak ise bazı modellerin belirli bir renk ya da bir rengi aracın özel rengiymiş gibi gösterilmekte ve bu yönde pazarlama dolayısıyla satma eğilimi söz konusudur..

Araba alırken hangi renk olmalı

Örneğin Antalya, İzmir, Adana gibi sıcak havaların uzun sürdüğü ve güneş ışınlarının dik açılarla yer yüzüne indiği bölgelerde koyu renk araçlar pek fazla tercih edilmemelidir. Çünkü koyu renk araçların bu yüksek sıcaklıklı yerlerde araç içi son derece bunaltıcı olmakta ve kullanıcıları bezdirmektedir. Koyu renk araçlar güneş ışınlarını direkt olarak çekmekte ve bunu aracın içine yansıtmaktadır. Ayrıca güneş yanığı denilen renk solması, renk atması gibi olumsuz sonuçlar olmaktadır. Bu, aracın renk konusunda çabuk deforme olmasına neden olarak kullanıcıları ekstra masraflara sürükler ve ayrıca aracın değerini de düşürür.

Sürekli arabanın yıkanması

Koyu renk araçlar, şehir içi ya da bölge geneli tozlu, dumanlı vb gibi yerlerde de pek tercih edilmemelidir. Çünkü bu yerlerde neredeyse her gün tozlu hava, özelikle kış aylarında dumanlı yani isli hava söz konusudur. Bunun neticesinde koyu renk araçlar çabuk kirlenmekte ve sürekli olarak dış yıkama ihtiyacı doğmaktadır. Dış yıkamanın sürekli hale getirilmesi yani aracı çok yıkamak da araç boyasının çabuk aşınmasına neden olmaktadır. Ayrıca bunu para harcayarak yapmak kullanıcılar için ciddi bir maddi gider olmaktadır.

Araba alırken beyaz renk seçimi

Üretilen araçların büyük bir çoğunluğu beyaz ya da gri renk olduğu gözlemlenmekte ve son yıllarda bu şekilde devam ettiği ve bundan sonra da bu şekilde devam edeceği de aşikardır. Beyaz renk araçlar çoğu bölgede tercih edilir ama kir tutma yani çabuk kirlenme gibi olumsuz yönü de aslında bilinmektedir. Ama araç satın alınırken bu çoğu zaman göz ardı edilir. Bunun en büyük nedeni ise otomobil üreticilerinin beyaz renkten asla vazgeçmeyecekleri ve bunun neticesi ile de beyaz rengin sürekli popüler olarak kalacağının bilinmesidir. Yani sıfır km ya da ikinci el araçların beyaz renk seçeneği devamli olarak tercih nedeni olacaktır.

Gri renk ise, özellikle son 20 yılın ikinci popüler rengi olmuş ve Milenyum rengi olarak otomobil sektöründeki yerini sağlamlaştırmıştır.. Özellikle Ford markası bunu çok iyi kullanmış ve piyasaya tanıtma rolünü üstlenmiştir. Gri renk araçlar, güneş ışınlarından fazla etkilenmediği gibi aynı zamanda kir ve tozdan da çok etkilenmez. Kiri göstermez. Özellikle ülkemizin hemen hemen her bölgesinde tercih edilebilecek bir seçenektir.

Sarı, yeşil, turuncu vb. gibi canlı renkler ise günümüzde daha çok belirli model araçlarda görülmektedir. Öyle ki bu model araçlar özellikle dış görünüşleri itibariyle aykırı bir çocuk gibi görülmekte ve bu yönde lanse edilmektedir. Ve bu canlı renkler bu tarz araçlara yakışmaktadır. Zaten otomobil üreticileri de bu tarz modellerinde sadece canlı renkleri kullanmakta ve bu yönde pazarlama yapmaktadırlar.

Araba Alırken Renk Seçimi Nasıl Olmalı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. otopark çizgisi dedi ki:

    Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık