trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Araç Kiralama İşi Nedir? Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
4.936 kez görüntülendi

Araç kiralama nedir? Araç kiralama şirketleri nasıl çalışır? Araç kiralama işi nasıl yapılır? Bu bilgilere cevap verelim. Araç kiraya verme iş fikri özellikle turizm faaliyetlerinin hız kazandığı 1980’li yılların başlarında ortaya çıkmış ve gün geçtikçe de artarak devam etmiştir. Araç kiraya vermek ingilizce karşılığı olan “Rent A Car” adıyla da yaygınca bilinir. Burada amaç bir günlük yani en az 24 saati kapsayacak şekilde kısa vadeli, bir haftalık yani 7 günlük süreyi kapsayacak şekilde orta vadeli ya da en az 1 aylık yani 30 günlük süreyi kapsayacak şekilde uzun vadeli şekilde aracı kiraya vererek para kazanmaktır.

Oto kiralama işi nerede yapılır?

Tatile gelen turistlerin tatilleri sürecinde ortaya çıkan araç ihtiyaçlarından dolayı akla gelen bu fikir zaman içerisinde sadece turistler için değil neredeyse tüm insanlar için bir ihtiyaç haline gelmiş ve gün geçtikçe artış göstermiştir. Öyle ki günümüzde turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu başta İstanbul, İzmir ve Antalya illerinde olmak üzere bir çok kent merkezinde araç kiralama şirketleri yoğun olarak iş yapmaktadır.

Araba kiralama şirketlerinde kasko

Kiralama şirketlerindeki araçların bir çoğu modelli yani yeni araçlar olup, hemen hemen hepsi kaskoludur. Kasko, oluşabilecek bir kaza sonucu ortaya çıkan hasar ya da arıza için yaptırılan bir sigorta şeklidir.

Araç kiralama sözleşmesi

Araç kiralama sözleşmesi hakkında bilgi vermek gerekirse kısaca bahsedelim. Kiralamalar kiraya veren şirket ile kiralayan arasında yapılan rent a Car sözleşmesi ile belgelenir ve yasallaştırılır. Bu sözleşmede kiraya veren şirket bilgileri ve kiralayan kimlik bilgileri, ehliyet bilgileri bulunur. Ayrıca sözleşmede aracın kiraladığı tarih, saat ve teslimatı ile ilgili tarih, kira bedeli de yer alır. Kiralamalarda kira bedeli genellikle peşin olarak alınır. Araç kiralama en az 24 saattir. 24 saati geçen her saat kiralamayı bir gün arttırır. Kiralayan kişinin kesin olarak ehliyeti olması gerekir. Ehliyetsiz olarak araç kiralamak yasaktır. Kiralamalarda yakıt dahil değildir.

Araç kiralama işi karlı mı ve giderleri nelerdir?

Araç kiralama işi son derece mantıklı bir iştir. Geliri yüksek olarak kabul edilir. Bir araç günlük kiraya verildiğinde bir aylık süreçte en az 10 gün kiraya verildiği taktirde masrafını çıkartır. Geriye kalan 20 gün kar olarak görülür. Günlük, haftalık ve aylık kiralama bedelleri değişiklik gösterebilir. Bu bir kural değildir ama genellikle bu şekilde olmaktadır. Örneğin bir aracın günlük kirası 100 lira,haftalık kiralamada günlüğü 80 lira, aylık kiralamada ise günlüğü 50 lira olabilmektedir.

Kiralama işinde en büyük gider araçların bakım masraflarıdır. Kullanıcılar sürekli değiştiği için araçlarda teknik arızalar süreklilik gösterebilir. Araç kiralama şirketleri genelde araçları 5 yaşını doldurmaya baslamadan satarlar.. Araçlarda çok büyük arıza yoksa ve araçlar çok yıpranmamışsa; satarak bu işten de tekrar para kazanmak da mümkündür.

Araç kiralama ofisi nasıldır?

Bu işi yapmak için küçük bir ofis kiralamak yeterlidir. Özellikle şehrin kalabalık yerlerinde bir dükkan tutmak daha çok musteri bulmak konusunda yeterli olacaktır. Oteller ile anlaşarak da Otel içersinde turistlere araç kiralamak mümkündür.

Günümüzde genellikle büyük şirketler araç satın almamakta bunun yerine araç kiralama şirketlerinden devamlı olarak araç temin etmektedirler. Genellikle en az 6 aylık en çok 2 yıllık kiralamalar yapılır. Araç kiralama şirketleri bu şekilde de filo olarak kiralama yaparak da para kazanabilirler.

Araç kiralama işi yapmak istiyorum.

Araç kiralama şirketleri, bebek koltuğu, navigasyon vb gibi ek hizmetleri de ayrıca kiraya vererek para kazanırlar. Bunun dışında şoför temini, transfer hizmeti yapmak da araç kiralama şirketleri için gelir kaynağıdır.

Bu işi yapmayı düşünürseniz küçük bir şirket kurup, sadece bir tane araç ile bile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama bir araç ile beklentinin çok altında kalacağınız da kesindir. Bunun için 4-5 araçla bu işe başlamanız tavsiye edilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Yaz Para Kazan dedi ki:

   Aradığınız nedir dediğiniz bir çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 1. Rent a carcı dedi ki:

  Oto kiralama işi için belli bir sermaye ayırdım. Araç kiralama işi güzel ve karlı gibi duruyor fakat riski de diğer sektörlere göre biraz yüksek gibi. Çünkü yeni aldığınız araba her an kaza yapabilir. Tamam kasko dan yaptırıyorsunuz fakat bu sefer aracı satarken kaza olayı karşınıza çıkıyor bu da arabanızın değerini düşürüyor. Kafam çok karışık bu sebeplerden ötürü. Bu yazınızda arabamı kiraya vermek istiyorum olan yazınızda çok çok güzel. Zaten siteniz gayet kaliteli ve güzel duruyor. Başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dilerim.

  1. İstanbul dedi ki:

   Bende rent a car işi yapıyorum aracınızı alabilrim

 2. Ramazan dedi ki:

  Ben arabamı kiraya vermek istiyorum kafama takılan şu ki sözleşmede olabilecek kazada sorumlu ruhsat sahibi mi olacak birde Ankara’da tavsiye edeceğiniz firma varmı ? Tşk

 3. Onur dedi ki:

  İlk önce bu güzel yazınız icin teşekkür ederim. Çok sağolun. Bu işi yapmayı düşünüyorum 3-4 Araçla başlamayı düşünüyorum fakat riski çok mu çok yüksek. Neden mi? Aracı aldınız kiraya verdiniz kaza yaptı ya da yapmadi hadi çalınırsa ne olacak? Ya da kaza yaptığında kasko karşılamadı ve aracı kiralayan kişi senet imzaladığı taktirde üstüne ait bir ev arsa araba yoksa birde bu parayı ödemezse ne olacak? Paramız yanacak gibi. Güzel gözüküyor ama çok mu çok riskli bence. İyice duşunun karar verin ve size kendimce bir tavsiye eğer yapacaksanız sıfır araç ya da çok temiz araç almayın takla atmış ağır kazası olan ama motoru saat gibi çalışan araba alın ki hem ucuza denk getirin hemde iki gün sonra bir kaza da sürtmede iciniz gitmesin. Sonuçta siz degil başkası kullanacak. Teşekkürler…

  1. admin dedi ki:

   Onur Bey Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Yazımıza verdiğiniz katkıdan dolayı bir çok kişi sayenizde faydalanabilecektir yorumunuzdan.

 4. Feramuz dedi ki:

  19 Yaşındaydım Abimle beraber çalışıp para biriktirdik 3 yılda 2 tane linea alabildik birisini 19 milyara aldık diğerinide 18 milyara birisi taksiden çıkma 240 bindeydi öteki taklalı fakat motorunda gram oynama yoktu saat gibi onunda kilometresi 110 bindeydi ikisininde kilometresini düşürüp 40 bin yaptık ilk başta çevremiz olmadığından ötürü işler durgundu aylık 1.700 liraya yakın kazanıyoduk günlüğünü 150 liradan veriyorduk.Şuan galeri oto yıkama ve oto kiralama dükkanımız var 6 tane arabamız 3 tanesi 2013 linea 1 tanesi 2014 symbol 2 tanesi fiat agea 4 yıl oldu bu işteyiz 6X150 LİRADAN 22 GÜNÜN ALTINDA VERMİYORUZ 22X900=19800 Lira yapıyor ayda 2 tanede 2.el araba satıyoruz en az oradan 12 milyar geliyo oto kiramadan aylık en ölü 2300 lira geliyo aşağı yukarı aylık kazancımız 30 milyarın üstünde 1 tane 4-1 evim var şuan kulandığım araç 2013 wolkswagen cc ev ve arabada benim üzerime

  1. admin dedi ki:

   Yazımıza katkınızdan dolayı çok teşekkür ederiz. Bir çok kişiye ilham verici nitelikte.

  2. hsyn dedi ki:

   diyelimki araçları aldım dikkat edilmesi gereken Evraki detaylar nelerdir? Nerede hata yapılmamalıdır bu işin püf noktaları neler bu mail adresine yazarsanız sevinirim. fisyo[a]hotmail.com

 5. engin dedi ki:

  feramuz verdigin bilgi için cok tşk ederim abinle çok güzel bir ekip çalışması yapmıssınız ve azminizin başarısını almıssınız bende bu işi yapmak istiyorum suan servis işi yapıyorum binek aracımla 1 tane aracım var ama nereden baslamam gerekiyor bilmiyorum bilginizi banada anlatabilirmisiniz şimdiden tesekür ederim ALLAH bol kazançlar versin.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık