trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Aromaterapi Nedir? Aromaterabi Masajı – Yağları ve Faydaları

1 yıl önce
647 kez görüntülendi

Aromaterapi nedir? Aromaterapi yağları, masajları ve faydaları hakkında detaylı bilgiler burada. Aromaterapi, genel anlamda uçucu yağlarla yapılan tedavi olarak tanımlanmaktadır. Sözü edilen uçucu yağlar, oda sıcaklığında buharlaşmaktadırlar bu sebeple ‘eterik yağ’ ya da ‘esans’ olarak da isimlendirilebilmektedirler.

Aromaterapi Yağları

Aromaterapi esasında uçucu yağların farklı etkin madde gruplarının etkilerinden faydalanılarak çeşitli soğuk algınlığı, uyku düzenleyici ya da bağışıklık sistemini arttırıcı etkiler sergilemektedir. Kısacası insanların belirli alanlarda yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bu anlamda fitoterapinin bir bölümü olarak kabul edilmektedir. Aromaterapinin tarihi 20. yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde yaşayan Fransız helim Gatte Fosse , therapia=bakım ve aroma=koku isimlerini birleştirerek ‘aromaterapi’ olarak bahsedilen alternatif tıp yöntemlerini kullanmışlardır.

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi de kullanılan bitkilere örnek olarak yasemin, gül, greyfurt verilebilir. Bu bitkiler otonom fonksiyonların kontrolünü sağlamaktadırlar. Bu sistemde serotonin hormonunun salgılanmasına neden olur. Böylelikle yatıştırıcı, dinginlik veren ve mutluluk salgılayan sistem açığa çıkar. Aromaterapinin bir diğer yönü ise bitkilerin insan psikolojisi üzerine yaptığı fizyolojik ve psikolojik etkilerdir. Bu anlamda uzmanlar insanın koku duyusunu incelemişlerdir. Farklı kokuların insanların duyularında bıraktığı etkileri gözlemlemişlerdir. Örneğin, lavanta yağı santral sinir sistemi üzerinde sedatif etki göstermektedir. Aromaterapinin kendi içinde farklı uygulama metotları vardır. Bunlar; masaj, kompres, inhalasyon ve banyo olarak 4 gruba ayrılır. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntem masaj yöntemidir.

Bir alternatif tıp yöntemi olarak benimsenmiş olan aromaterapi günümüzde çokça tercih edilmektedir. Uzmanlar tarafından da belirli şartlar altında tavsiye edilmektedir. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Çörek Otunun ve Yağının Faydaları başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Aromaterapi Nedir? Aromaterabi Masajı – Yağları ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık