trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Bayilik Almak İçin Kredi Başvurusu

11 ay önce
789 kez görüntülendi

Bayilik almak isteyenlere yepyeni bir fırsat: bayilik kredisidir. Bayilik kredisi nedir? Nasıl alınır? Bayilik kredisi başvurusu nasıl yapılır? Krediyi alabilmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerekir? Tüm hepsine cevap veriyoruz. Bu yazımızı bayilik kredisi hakkında detaylı bilgiler edinmek isteyenler için hazırladık.

Bayilik Kredisi

Bayilik Nedir? Bayilik, piyasada yer edinmiş olan ve marka bilinirliği olan bir şirketin belirtilen alan ya da bölgede ürünlerini tanıtıp pazarlama faaliyetleri yapmak ve bundan kâr elde etmek üzerine kurulu ticari bir işlemdir. Bayilik veren ile bayilik alan arasında imzalanan bir anlaşma ile resmiyet kazanır. Bu anlaşmada bütün detaylar ve kurallar belirtilir. Bayilik veren şirket, bayi olmak isteyenden isim hakkı bedeli, yatırım bedeli gibi ücretler istemektedir. Bayi olmak isteyen kişiler başlangıç aşamasında bu ücretleri ödemek zorundadır. Ancak bu ücretler çoğu zaman yüksek meblağda olmaktadır. Bayilik almak isteyen kişi bu meblağı karşılamakta zorlanabilir. Bu noktada ortaya kredi imkanı ile bayilik almak fikri ortaya çıkar.

Bayilik Kredisi Nedir?

Bayilik almak için gerekli olan ücretlerin karşılanması için günümüzde iki türlü yol vardır. Bunlar banka tarafından verilen bayilik kredisi ve devlet teşvikli olmak üzere verilen bayilik kredileridir. Bankacılık sektöründe franchise kredisi olarak adlandırılır. Franchise kredisi hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ilgili yazımıza göz atabilir. Bu kredileri almak için bir şirketin bayilik sistemi aracılığı ile bayiliğini almak ve işletme kurmak gerekir. Tek başına, bireysel olarak işletme açmak için bu krediler kullanılmaz.

Bayilik kredileri ağırlıklı olarak bankalar tarafından verilmektedir. Devlet tarafından sağlanan hibe desteği her iş kolu için geçerli değildir. Zaman zaman devletin teşvik ettiği alanlarda faaliyet gösterip hizmet sağlayacak olan kişilere bu hibe kredi imkanı sunulur.

Gerek banka üzerinden gerekse de devlet teşviği üzerinden talep edilen bayilik kredileri ticari yapıda işletme kredileridir. Geri ödeme vadesi uzundur. Ancak kredi faizi de buna göre belirlenir. Devlet teşvikli  olup bir bölümü hibe kapsamında olsa da burda da bir faiz oranı vardır.

Bayilik Kredisi Şartları ve Kredi Başvurusu Süreci

Bayilik kredisini alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar her iki kanalda farklı olabileceği gibi kendi içinde de farklılık gösterebilir. Bayilik kredisi, genel şartları önceden belirlenen şartlardır. Bunların arasında en sık karşılaşılan ise kredi talep edenin mevcut ticari geçmişi ve kredi notudur. Kredi geçmişi bozuk olan kişiler bayilik kredisinden yararlanamazlar. Aynı şekilde mevcut borç durumu da önemli bir etkendir.

Kimi kurum ya da kuruluşların bayilik kredisi için belirli bir kredi üst limiti bulunmaktadır. Kimisinde ise talep edilen kredi tutarının ölçeğine göre kredi limiti belirlenmektedir. Bayilik kredisi almak için gerekli şartları yerine getiren herkese bayilik kredisi verilebilmektedir. Bunun için başvuru süreci ise şu şekildedir:

  • Bayilik alınmak istenen sektör ve alanın belirlenmesi.
  • İlgili şirket ile bayilik üzerine görüşmelerin yapılması ve bayiliğin ön sözleşme üzerinde alınması.
  • Yapılan bayilik sözleşmesi ile bayilik kredisi talep edilecek olan kurum ya da kuruluşa müracaat edilmesi.
  • Bayilik kredisi verecek olan kurum ya da kuruluşun hem krediyi talep edeni hem de bayilik verecek olan şirketi detaylı olarak incelemesi.
  • Bayilik almak isteyen kişinin bu bayiliği almak adına ihtiyacı olan kredi tutarının piyasada araştırılması.
  • Bayilik kredisi almak isteyen kişiye geri ödeme ile ilgili vade ve faiz oranı seçeneklerinin sunulması.
  • Bayilik kredisi talep eden kişiye varsa bayilik kredisi yanı sıra mevcut kredi paketkerinin anlatılması.
  • Bayilik kredisi talep eden kişinin kredi kullanabilmek adına lazım olan belgeleri tamamlayıp teslim etmesi.
  • Bayilik kredisi verecek olan tarafın teslim edilen belgeleri incelemesi.
  • Bayilik kredisi anlaşmasının karşılıklı olarak imzalanması.

Bayilik Almak İçin Kredi Başvurusu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık