trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Bilgisayar Nasıl Çalışır?

1 yıl önce
762 kez görüntülendi

Bilgisayarların Çalışma Mantığı ve Verilerin Tanımlanması Nasıldır?

Bilgisayar ortamındaki tüm veriler yani harfler, rakamlar, semboller, simgeler vb. kod olarak tanımlanır. Yani makineye (bilgisayara) kod olarak aktarılır. Aktarılan bu kodlar bilgisayarın donanımsal parçaları üzerinden elektrik akımı geçip geçmeyeceğini belirler. Konuyu daha anlaşılır bir dille açıklayalım:

“Bilgisayara girilen veriler ilgili program yardımıyla makineye kod olarak aktarılır. Aktarılan kod ise 1 ve 0 lardan oluştuğu için makinenin donanımsal parçalarından elektrik akımı geçip geçmeyeceği belirlenir. Böylece bilgisayar girdiğimiz veriye yanıt vermiş olur ve işlemi gerçekleştirir.”

Sırasıyla bilgisayarın nasıl çalıştığını anlatırsak şu şekilde bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Birey > Bilgisayara Veri Girişi > Programın Veriyi Koda Dönüştürmesi > Kodun Bilgisayar Tarafından Algılanması ve Tanımlanması > İşlemin Gerçekleştirilmesi

Binary Sistem Nedir?

O kadar anlattık ve akıllara şöyle bir soru geldi: “Bilgisayar 1 ve 0 lardan oluşuyorsa bu 1 ve 0 lar nedir?”

Bu soruya verilebilecek en kısa ve net cevaplardan biri de şudur; bilgisayarın alfabesi! Yani 1 ve 0 bilgisayarın iletişim dilidir ve bu sisteme de “Binary Sistem” denir. Binary sistem yani ikili sistemdeki 1 devreler üzerinden elektrik akımının geçeceğini 0 ise elektrik akımının kesileceğini belirtir.
Buradaki amaç; bilgisayar üzerindeki işlemleri net ve hızlı bir şekilde yapmaktır.

Bilgisayarın çalışma mantığını ve verilerin tanımlanmasını kabaca anlattığımıza göre birkaç ayrıntıya daha değinmek istiyorum. Öncelikle bilgisayarlar veriyi binary digit(ikili sayı) yani bit olarak algılar ve işler. Ancak bu veriyi algılamak için yeterli değildir. Bu yüzden byte sistemi geliştirilmiştir.

Byte, 8 tane bitin yani 1 ve 0’ın bir araya gelerek oluşturduğu bilgi, veri öbekleridir. Bilgisayar önceden 256 tane tanımlatılmış olan veriler, karakterlerden oluşur ve bilgisayar üzerinde yapılan tüm işlemler bu verilerin işlenmesidir. Bu tanımlatılan verilerin her biri 1 ve 0 ın dizilim farkından oluşur. Daha iyi anlaşılması için bir örnek verelim:

“A (Büyük A) harfinin makine dilindeki karşılığı 01000001 dir.”

256 tane veri tanımlanmasının sebebiyse 8’lik sistem kullanılması kararlaştırıldığında, 8 tane birimin oluşturacağı durum sayısının 2 üssü 8 yani 256 olmasıdır. Bilgisayar ortamında oluşturulan bu verilerin kapladığı alanlar ve dönüşümleri;

1 Byte= 8 Bit
1 KB = 1024 Byte
1 MB = 1024 Kilobyte(KB)
1 GB = 1024 Megabyte(MB)
1 TB (Terabyte) = 1024 GB (Gigabyte) şeklindedir.

Dönüşümlerdeki katların 1024 olmasının sebebini için her dönüşüm 2’nin 10 üssü olarak belirlenmiştir ve 2’nin 10 üssüde 1024 e denk gelir. Şimdilik bu kadarlık anlatım umarım yeterli olur. Başka makalelerde görüşmek üzere esen kalın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık