trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Borsada İniş Çıkışlar Nasıl Yorumlanır?

11 ay önce
587 kez görüntülendi

Dünyada tasarrufların değerlendirilmesi çok eski çağlardan günümüze uzanan güçlü bir eğilimdir. Bu eğilimin genel karakteristik özellikleri benzer olmakla birlikte, dönemin koşullarına göre şekillenebilir. Örneğin ‘altın’ yatırım amaçlı olarak en eski çağlardan beri değişmeyen en güvenli limandır. Bugün küresel herhangi bir sarsıntı, yatırımcıların risk alma iştahını doğrudan menfi yönde etkileyebilir. Bu da mevcut tasarrufların değerlendirilebileceği en güvenilir liman olan altına eğilimi yükseltir.

Borsa İniş Çıkış Yorumları

Dolayısıyla küresel risk alma iştahı yatırımların ne yönde değerlendirileceğini doğrudan belirlemektedir. Güncel durum ele alınırsa, FED’in güncellenen ekonomik verilerden yola çıkarak belirlediği faizleri artıma ya da artırmama arasındaki gidiş gelişleri, dünyadaki yatırım araçlarında büyük bir işlem hacmi hareketliliğine sebep olmaktadır. Bu açıdan borsa ise en çok dalgalanan menkul kıymetler aracıdır.

Borsada İniş Çıkışlar Nasıl Yorumlanır: FED’in dünya piyasasındaki etkisi finansal araçları doğrudan etkilemektedir. Bu da ekonomiye küresel bakmayı gerektirir. Bu eksende ele alındığında, borsanın iniş çıkışlarını, dünyadaki mevcut makroekonomik konjonktürden soyutlamak imkânsızdır. Bununla birlikte küresel ölçeğe göre çok daha lokal olansa bir ülkedeki makroekonomik göstergelerdir.

Bunlar işsizlik, büyüme oranları, dış ticaret dengesi, ihracattaki trend, üretimin hangi kalemlerde yoğunlaştığı, bütçe dengesi, enflasyon, tüketici eğilimlerini ortaya koyan tüketici güven endeksi gibi hususlar borsanın iniş çıkışlarını doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla sadece teknik analizi ifade eden grafiklerle hareket ederek borsa endeksinin yönünü tayin etmek son derece hatalıdır.

En başta bakılması gereken küresel veya yaşanılan ülkedeki, yukarıda sıralanan makroekonomik göstergelere bakmaktır. Ardındansa x şirketin temel analizini incelemektir. Sonraki adım ise şirketin arz ve talep dengesini gösteren teknik analiz eğilimini ele almaktır. Bütün bu hususlar borsanın iniş ve çıkış sebeplerinin görülmesine, yani yorumlanmasına yardımcı olacaktır. Böylece endeksin ne yönde hareket edeceği yönünde daha sağlıklı ipuçları verecektir.

Borsada İniş Çıkışlar Nasıl Yorumlanır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık