trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Çay Nasıl Demlenir ?

2 yıl önce
678 kez görüntülendi

Günlük hayatta pek çoğumuz için severek içtiğimiz içeceğimiz çay. Peki çay nasıl demlenir? İyi çay demlemenin püf noktaları nedir? Yüzyıllardan beri sürdürülen bir gelenektir çay. Ve doğunun bize armağanıdır. Hatta dünyada su dan sonra içilen en fazla içecektir diyebiliriz. Çayın neredeyse 5000 yıllık bir geçmişi vardır. Bilinen bir efsaneye göre Büyük Çin İmaparatoru Shen Nung hizmetlilerinden biri bahçede su kaynatırken yapraklardan biri suyun içine düşer. Ortaya yayılan koku neticesinde imparator etkilenir ve bu tadı denemek ister. İşte hikaye bu şekilde başlar.

ÇAY NASIL GÜZEL DEMLENİR

ÜLKEMİZDE ÇAYIN DURUMU

Türkiye’de çay tarımı 1917 yılından sonra gelişmeye başlamıştır. İlk önce Bursa taraflarında yetiştirilen çay istenilen verimi vermemiştir. Zamanın botanikçisi olan Ali Rıza Erten yaptığı araştırmalar sonucu 1924 tarihinde çay yetiştirilmesi için meclisten onayı alır. 1947 de kurulan ilk fabrika ile de üretimin temelleri atılmış olur. Geç bir buluşma olsa da Türk insanı çayı çok sever. Ve günün her saatine, her mekana bu sıcacık tadı taşımaya başlar.

Yani özetle çay ülkemizde yaklaşık olarak son 80 yıldır içilen bir içecektir. Geçmişi o kadar da eski değil. Sohbet ortamlarının vazgeçilmezlerinden biri olan çay, herkesinde bildiği gibi sofralarımızın adeta baş tacıdır. Dünya çapında çay tüketiminde beşinci sırada yer almakla birlikte yemek yeme sonrası içilen çayı bambaşkadır. Bilhassa sigara kullananların olmazsa olmazıdır çay.

LEZZETLİ ÇAY NASIL DEMLENİR?

PEKİ İYİ BİR ÇAY NASIL DEMLENİR – ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR ?

Mesela önce çayı yıkamalı mı yıkamamalı mıyız gibi konusunu bi irdeleyelim. Genele baktığımızda aslında çoğunluğumuz çayı yıkamadan demleyenlerdeniz. Hatta Riz de demleme yarışmasının birincisi de aynı görüşü savunanlardan. Onun görüşüne göre iyi demlenmiş bir çay için asla yapraklar yıkanmamalı, kaynamış olan su tek bir noktadan ve yavaşça dökülmeli, çaydanlığın buharı kaçmaması için iyice ağız kısmı tıkanmalıdır. Bir diğer kısım yıkamayın sadece soğuk su ile ıslatın görüşünde. Bazı insanlar çinko demlik kullanırken kimileri de porselende karar kılmış durumda.

ÇAY YIKANMALI MI? ÇAY DEMLERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 

Bir kısım görüşte çayın yıkanmasının sebebini şöyle açıklıyor: Yaprakların yıkanması ile tozlardan arındırılarak ıslak bir şekilde demliğe konur. Bunun sayesinde aniden ısınmaz; yanması, haşlanması engellenir. Zamanınız kısıtlı değilse, çayı yıkadıktan sonra demliğe soğuk su konup, çaydanlıkta bulunan suyun kaynaması ile beklemeye almak en güzel usuldür.

Kimileri su tam kaynasında öyle demleyin derken bir diğer gurup kaynaması durduktan sonra tek bir noktadan yavaşça su konması görüşünde. Fakat yine genelin yaptığı önce çayı koyup sonra suyu ekleme düşüncesini eleştirip, “önce su koyup sonra çayı ilave etmelisiniz” ki böylece çay güzelce çökecek ve ortaya lezzetli bir tat çıkacaktır. Bu şekilde demlendiği zaman çay haşlanmıyor demleniyor denmekte. Günümüzde karadeniz bölgesine yapılan turlarda fabrikada konuşma yapan uzmanlarda bunu savunmakta. Yani önce sıcak su demliğe konmalı kaynadıktan sonra üzerine kaç kişilik çay demliyorsanız o kadar çay ilave edilmeli görüşünü doğrulamaktadırlar. Kimi insanlar küp şeker atarlar kimileri de tomurcuk bu birazda sizin damak zevkinize bağlı olarak değişmekte.

Demlerken kullanılan çay miktarıda çok önemlidir. Çayı çok koyarsanız eğer acı bir tat olur. Çay seçimi de burada önem arz etmektedir. Katıkısız ve yüksek kalitede çay kullanmak gereklidir.

Kaçak çay diye tabir edilen çaylarda katkı maddesi bulunuyor. Ve uygun şartlarda saklanmadı için “Aflatoksin“ denen maddeyi içeriyor. Bu madde insan sağlığına zarar veren bir maddedir. Ve karaciğer kanserine yol açmaktadır. Demlenmiş bir çayı uzun saatler içmek yerine yeni demlenmiş bir çay içip daha lezzetli çay içmeniz sağlığınız içinde önemlidir.

ÇAY DEMLEME TEKNİKLERİ – YÖNTEMLERİ

TAKLA METODU: Bu metotta demliksiz sadece çaydanlık kullanılmaktadır. Çaydanlığa su konur ve ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. 2-3 dakika kadar kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve kaynaması durulunca üzerine yeterli miktar çay eklenir ve tekrar çaydanlık ocağa konur. Çay çaydanlık içerisinde bir iki takla atar ve sonra çaydanlığın ağzı kağıt ile tıkanır, uygun bir bez ya da havlu ile çaydanlık sarılarak bir müddet beklenir. Çayımız hazır hale gelir.

ERZURUM METODU: Genelde halk arasında “tavşankanı” diye tabir edilen çay erzurum metodu ile demlenen çaydır. Hem demliğin hem de çaydanlığın üstü su ile doldurulur. Suyun üzerine göre yeterli miktarda çay konur. Demlik hafif eğik konumda çaydanlığa yerleştirilir.Bu metotta çaydanlığın sürekli kaynaması gerekmektedir. Su azaldıkça da üzerine su eklenir. Demlikte bulunan çay ne zaman çökerse çayımız o zaman hazır olmuş demektir. Altta bulunan suyun buharı ile demliğin ısıtılması biraz daha zaman ve sabır gerektiğinin göstergesidir. Demliğe çay koymadan önce demliğin kesinlikle sıcak olması ve ısınmış olması gereklidir. Demliğe çayı koyduktan sonra su koymadan buharda beklemesi çayın kavrulmasına neden olur. Porselen demilik kullanmaktaki amaçta bu buhar etkisini azaltmak içindir. Çayın lezzeti, kokusunu belirleyen aslında biraz da kullanılan çaydanlıktır.

Lezzetli çay demlemek için;

 • Çay, özellikle nem ve harici kokulardan etkilenmeyecek şekilde kapalı ambalajlarda muhafaza edilmesi gerekmektedir.
 • Çay temiz su ile yapılır.
 • Klor ve kireçli su ile çay demlenmemelidir.
 • Çay suyu yumuşak, kireç sertliği olmayan tatlı bir su olmalıdır.
 • Porselen demlikler ile çay demlenmelidir.
 • Alüminyum türde madeni demlikte iyi çay demlenmez.
 • Önce demlik ısıtılması gerekmektedir.
 • Su kaynama noktasında iken hemen çaydanlıktan su alınıp demliğe aktarılmamalıdır.
 • Demliğe su koyarken , kaynamanın durması, 100 C’den biraz daha aşağı sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çayı demledikten sonra ateşi kısarak demlik çaydanlığın üzerine oturtulmalı ve dem kaynatılmamalıdır.
 • Demleme sırasında demlik kesinlikle sallanmamalıdır.
 • Demlenen çay yarım saat en geç 40 dakika içinde tüketilmelidir.

Demlenme süresi çayın türüne ve içenin zevkine göre değişir, aromanın elde edilmesi için bu süre Türk çaylarında 30 dakikaya kadar çıkartılır, yabancı çaylarda bu süre 15-20 dakikayı aşmaması gerekir.

Güzel ve lezzetli çay nasıl demleyebilirsiniz sizlere bilgiler aktarmaya çalıştık. Yorumlar kısmından sizde yorumunuzu yazarak yazımıza katkı sağlayabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık