Çin Seddi Hakkında Bilgi

2 yıl önce
1.001 kez görüntülendi

Çin seddi nedir? Neden yapıldı? Çin seddi kaç km uzunluğundadır? Çin Seddi olarak bilinen ve Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan dünyanın en büyük savunma hattı olarak kabul edilen geniş duvar milattan önce 221 ve milattan sonra 608 yılları arasında yapılmış olan yaklaşık olarak altı bin kilometre uzunluğundaki duvardır. Çin Seddi insan yapımı en büyük savunma hattı olduğu için dünya tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Çin Seddi‘nin yapılma amaçlarından birisi de Çin İmparatorluğunu Moğol ve Türk akınlarından korumaktır. Kendini Türk ve Moğol akınlarından korumak için yaptırdıkları bu geniş yapı Türkler in tarihi içinde önemli bir yapıya sahiptir. Zira Çin İmparatorluğu o dönemde yazıyı henüz kullanmayan Türkler ile ilgili kendi yazıtlarında bir çok tarihi nota yer vermiş ve Türkler hakkındaki en eski bilgilere de Çin kaynaklarında rastlanmıştır.

Çin Seddi Neden Yapıldı?

çin seddi neden yapıldı

Çin seddi yapılma amacına değinelim. Çin İmparatorluğu sadece Türk ve Moğol akınlarından korunmak için mi altı bin kilometrelik bir savunma hattı ördü? Bu sorunun cevabı elbette “hayır” dır. Moğol ve Türk akınları sadece bu yapının yapılmasındaki sebeplerden birisidir sadece. Bunun yanında aslında beyliklerden oluşan ve sürekli bir iç savaşın eşiğinde olan Çin İmparatorluğu dış dünyanın gözünde tek bir devlet olduğunu kanıtlamak amacıyla da bu duvarı örmüştür. Zira yapılan bu duvar aslında dışarıdan gelen yabancılar için aslında Çin İmparatorluğunun bölünmüş hanedanlardan değil tek bir hanedan etrafında birleşmiş büyük bir imparatorluk olduğunu gösteriyordu.

Çin seddi’nin yapılma amacı nedir?

çin seddi

Çin Seddi‘nin yapılmasındaki bir diğer amaç ise yenilen hanedanların yöneticilerini cezalandırmaktı. Savaşta yenilen hanedanların yönetici kadrosu Çin seddini örmek için sınıra gönderilir ve burada seddi yapmak için çalıştırılırdı. Böylece hem kendini koruyan Çin İmparatorluğu ayrıca kendine karşı savaşan hanedan üyelerini de bu şekilde cezalandırma yöntemini kullanıyordu.

Çin Seddinin yapılmasının sebeplerinden biri de sürekli savaş halinde olan hanedanların ülke içerisinden kaçışını önlemekti. Yani bir savaş sonucunda savaşı kaybeden hanedan üyeleri doğal olarak ülke sınırlarını terk etmek için oradan kaçmaya çalışıyordu. Kaçma sebepleri arasında ölüm korkusu veya Çin Seddi’nin yapımında işçi olarak çalışmanın zorluğuydu. Ülkedeki bu kaçışlar bazı hanedanların dışarıdan güç bularak tekrar Çin İmparatorluğuna savaş açmasına da sebep oluyordu. Bu sayede İmparatorluk sınırları içerisindeki kaçışlar zorlaştırılmak istenmiştir.

Tarihte önemli bir yere sahip olan Çin Seddi aslında sadece Türk akınlarından veya Moğolların akınlarından korunmak isteyen Çinliler tarafından yapıldığı bilinir. Fakat böyle devasa bir yapı tek bir nedenle yapılmış olamaz. Bu yazımızda da gördüğünüz gibi aslında Çin Seddi’nin yapılmasında Türk ve Moğol akınlarından korunmanın yanı sıra bir çok neden daha vardır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık