Çocuk Gelişiminde Çevrenin Önemi

2 yıl önce
1.614 kez görüntülendi

Çocuk Psikolojisi ve Çevre

Çocuk gelişimi önemli bir konudur. Çevrenin çocukların psikolojisi ve gelişiminde bir çok etken bulunmaktadır. İşte bu yazımızda çocuk gelişiminde var olan çevrenin nasıl bir etkisi bulunmakta beraber inceleyelim.

Ailenin Çocuk Psikolojisinin Gelişiminde Önemi

Çocukların ruh sağlığının düzgün olabilmesi için tabi ki de ebeveynlerin etkisi çok fazladır. Aile, çocuklarının doğum anından itibaren büyümesine kadar çocukların psikolojik gelişmelerin de büyük rol üstlenirler. Ailesi çocuğa nasıl davranış sergilerse, çocuk da o davranışdan psikolojik olarak etkilenecek ve büyüdüğünde o öğrendiğin davranışın doğru olduğunu sanacak ve herkese öğrendiği davranışı sergileyecektir . Şimdi bu durumu örneklerle açalım. Mesela, bir baba ile anne çocuklarını kötü bir biçim de yetiştiriyorlar. Bu çocuk büyüdüğünde anne ve babasından gördüğü davranışın doğru olduğunu benimseyecek ve karşılaştığı kişilere kötü bir biçimde davranacaktır. Ya da tam tersine bir örnek verelim: Bir anne ve baba da çocuklarını iyi bir biçimde yetiştirsinler ve o çocuğa her şeyin doğrusunu öğretsinler. O çocuk ise büyüdüğünde ailesinden öğrendiklerinin doğru olduğunu benimseyecektir ve karşısında ki kişilere her zaman iyi davranacaktır. Zaten bir aile çocuklarının büyüdüğünde iyi biri olmasını istiyorsa çocuklarını iyi biçimde ve psikolojik baskı altında yetiştir memelidir . Ailenin çocuklarına bir katkısı ise arkadaş seçiminde olur. Çocukları arkadaş seçecek yaşa geldiğinde, psikolojik bir baskı altına almadan uyararak ve arkadaşlığı düzgün bir biçimde anlatabilirler.

Okul ve Öğretmenin Çocuk Psikolojisinin Gelişiminde Önemi

Aslında ailenin de okul ve öğretmenin çocuk psikolojisinin gelişiminde önemi fazladır. Çünkü, aileler çocuklarını zamanın da düzgün bir okul ve öğretmene teslim etmezlerse çocuğun psikolojisi zaman ile bozulacaktır. Aileler çocuklarını gönderecekleri okulları özenle arayarak, sorup soruşturarak veya İnternet yoluyla iyi bir araştırma sonucuyla bulmalıdır. Ailenin bulduğu okul eğitimi doğru bir şekilde veriyor ise çocuk, psikolojik olarak çok yol katleder ve zekası da artar. Bununla birlikte çocuğun zihinsel gelişimi de git gide hızlanır. Okul bulma işleminden sonra aile çocuklarına, iyi eğitim veren ve disiplinli bir öğretmen bulmalıdır . Çünkü öğretmenler öğreticilerdir. Çünkü öğretmenler, öğrencilerin psikolojisinin gelişiminde aileden sonra önemi olan ikinci şeydir. Öğretmenler, bilgiyi öğrencilere doğru bir biçimde ve psikolojik baskı altında tutmadan vermelidir. Çünkü öğretmenler öğrencileri baskı atında tutarlar ise öğrenciler gördükleri bu muameleyi büyüdüklerinde başkalarına yapabilir. Bunun için ailelere çocuklarının psikolojik değişiminin düzgün olması için okul ve öğretmen seçiminde seçici olmaları istenir.

Arkadaşların Çocuk Psikolojisinin Gelişiminde Önemi

Çocuğunuzu arkadaş seçerken uyarın. Çocuğunuza siz arkadaş önerin. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanan insanlar sizin çocuğunuza çek bir fırt der bir şey olmaz der çocuğunuzda saf olduğu için içer bağımlılık yapar sizde de para kısıtlı olduğu için çocuğunuza istediği miktarda para veremezsiniz. Çocuk para alamadığı için psikolojisi bozulur, kendine kötü arkadaşlar edinir onlarda sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler kullanan gençler. Bu gençler sizin oğlunuzu köle gibi kullanır torbacı vs, meslek sahibi yaparlar. Yine çocuğunuzu çalıştırıp onun parasıyla kendilerine sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler alırlar. Çocuğunuz parayı vermek istemese bile ona sende yok iken biz sana veriyorduk gibi cümlelerle çocuğunuza kelime oyunu yaparlar . Çocuğunuz artık parayı iki yönde de para alamadığı için intihara kalkışır. Eğer çocuğunuzun psikolojik bir biçimde gelişiminin düzgün olmasını istiyorsanız onunla her zaman ilgilenmeniz gerekir.

Çocuk Gelişiminde Çevrenin Önemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık