trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Maddeleri

1 yıl önce
2.028 kez görüntülendi

Türkiye Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesini 1990 yılında imzalamış ve 1995 yılında onaylamıştır. Sözleşme her ülke tarafından imzalansa da bazı ülkeler için çekinceler konmuştur. Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi Nedir? Maddeleri Nelerdir? 

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilk maddesi çocuğun tanımıdır. Bu tanıma göre; 18 yaşına kadar her birey çocuk kabul edilmektedir. Sözleşmenin devamında çocuk haklarının 4 temel ilkesi yer almaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Ayrımcılık yapmama
  • Çocuğun yüksek yararı
  • Çocuğun katılım hakkı
  • Çocuğun yaşama ve gelişme hakkı

Çocuk hakları ilkelerini açarsak:

Bu ilkelerden ilki olan ayrımcılık yapmama, hiçbir çocuğun din, dil , ırk, cinsiyet vs. sebeplerden ötürü ayrımının yapılmamasını ve her çocuğun eşitliğini savunmaktadır. Bu ilkeye göre her çocuk bir bireydir ve her birey gibi onların da haklarının eşit derecede gözetilmesi gerekir.

İkinci ilke olan çocuğun yüksek yararı ise çocuk için verilecek herhangi bir kararda, kararın sonuçlarından hangisi çocuğun menfaatini en yüksek seviyede koruyorsa onu seçmektir.

Üçüncü ilke olan çocuğun katılım hakkı yine çocukla ilgili verilecek herhangi bir kararda, çocuğun da fikirlerinin alınmasını, onun görüşlerine de önem verilmesini ve kararın bu çerçevede verilmesi gerektiğini savunur.

Temel ilkelerden sonuncu ve dördüncü ilke ise diğer tüm ilke ve hakların uygulanması için gerekli olan yaşama ve gelişim hakkıdır. Bu hak ise çocuğun anne karnında gelişmeye başladığı andan itibaren korunması ve gelişimine yardım sağlanması gerektiğini savunur. Bu hak devletler için azami çabayı gösterme yükümlülüğü gerektirir. Bebek ölümlerinin azaltılması, salgın hastalıkların kontrolü ve ortadan kaldırılması, yetersiz beslenmenin önlenmesi gibi yükümlülükler sosyal devlet anlayışı altında desteklenmeli ve devlet ailelelere bu konuda yardım etmelidir. Bu hak ile bağlantılı olarak kürtaj süreleri de devlet tarafından belirlenmiştir. Normal yolla oluşan bebekler 10. Haftaya kadar alınırken, suç sonucu oluşan bebekler 20. Haftaya kadar alınabilmektedir.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi‘nde yer alan bazı maddeleri inceleyecek olursak bunlardan biri 4. Madde olan hakların uygulanışıdır ki bu madde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin sadece kağıt üzerinde kalmamasını ve hayata geçirilmesini amaçlamıştır.

5. madde olan anne babanın yönlendiriciliği ise çocuğun yeteneklerinin geliştirilmesi ile uyumlu olarak, çocuğa yol gösterme ve onu yönlendirme konusunda anne babanın, yerel gelenekler öngörüyorsa uzak aile veya topluluk üyelerinin, yasal vasilerinin veya çocuktan hukuken sorumlu öteki kişilerin sorumluluklarına, haklarına ve ödevlerine saygı gösterilmesini savunur.

7. madde ise çocuğun doğumdan hemen sonra bir kütüğe kaydedilmesini, bir isme sahip olmasını, anne babasını bilme hakkını ve vatandaşlık hakkını savunur. Sözleşmede çocuğun anne-babayla beraber yaşama hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü, özel gereksinimli çocukların haklarını, çocukların evlat edinilme hususundaki haklarını, mülteci çocukların haklarını, eğitim hakkını, ihmal ve istismara uğrayan çocukların haklarını, mağdur durumdaki çocukların haklarını, suça sürüklenmiş çocukların haklarını koruyan ve uluslararası bağlamda güvence altına alan farklı alanlarda bir çok madde bulunmaktadır.

Çocuk hakları sözleşmesi maddeler halinde tek tek özetleyip sizlere sunmaya çalıştık. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çocuk Hakları Sözleşmesi Maddeleri

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Nilgün Yeşim dedi ki:

    Çocuk diye onların hak sahibi olmadığını düşünenler çok var. Çocukların her yetişkin kadar hakkı olduğunu unutmayalım. Çok süper bir yazı. Böyle güzel bilgilere ulaşmak çok güzel. Teşekkürler.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık