trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Çocuklarda Diş ve Ağız Bakımının Önemi

2 yıl önce
587 kez görüntülendi

Diş ve ağız bakımı hepimiz için çok önemlidir. Diş bakımı çocuklara verilen eğitimin başında gelmelidir. Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için altın kurallar nelerdir? Bebeklikten itibaren ihmali edilmeyecek sağlık konularından biri de diş sağlığıdır. Anne, bebeği emzirdikten hemen sonra, bebeğin diş etlerinde kalan süt kalıntılarını bir bezle silmelidir. Aynı şekilde mama verdikten sonra da bu işlemi uygulamalıdır.

SAĞLIKLI DİŞLERE SAHİP OLMAK

Çocuğun ileride sağlıklı dişlere sahip olması için küçüklükten baskı kullanmadan bu alışkanlığı kazandırmak gerekir. Bunun için anne baba bir hareket etmelidir. Örneğin baba dişlerini düzenli fırçalarken, annenin dişlerini düzensiz fırçalaması veya hiç fırçalamaması çocukta olumsuz bir etki bırakır. Çocuğa kazandırılması gereken her konuda anne baba işbirliği içinde olmalıdır.

Diş fırçalamak ve diş ipi kullanımı: Süt dişleri çıkan çocuğa doğru diş fırçalama tekniği öğretilmeli , diş ipinin nasıl kullanılacağı gösterilmelidir. Çocuğun bu alışkanlığı kazanabilmesi için ebeveynlerin sabırlı ve ılımlı olması gerekir. Anne babayı diş fırçalarken görmeyen çocuk bu alışkanlığı kazanmakta zorlanabilir.

Çocuğa gün içerisinde çok sık şekerli gıdalar verilmemelidir. Fazla şeker tüketiminin hem sağlıksız olduğu, hem de diş ve dişetlerine zarar verdiği anlatılmalıdır. Hatta bu adımları göz ardı ederse, ileride dişlerinin ne hâle geleceğini bir görselle desteklemelidir.

Sert yiyeceklerin dişlerle kırılmaması gerektiği belirtilmelidir. Dişleri iğne, kürdan vb. cisimlerle karıştırmanın çocuğun diş etlerine zararı büyüktür. 3-5 ayda bir diş fırçası değiştirilmelidir.

Çocuklarda diş sağlığı: Diş sağlığı açısından vitamin, mineral ve kalsiyum yönünden zengin yiyecekler çocuklara yedirilmeli ve bundaki dengeye dikkat edilmelidir.

Son olarak ebeveynler, düzenli aralıklarla çocuklarını diş doktoruna götürmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır.

Çocuklarda Diş ve Ağız Bakımının Önemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık