trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Direksiyon Dersi Vermek ve Para Kazanmak

2 yıl önce
795 kez görüntülendi

Ehliyet almak istiyorum diyenler için direksiyon dersi verebilirsiniz. Hatta ehliyeti olup araba sürme pratiği olmayanlar da direksiyon dersi alabilirler. Araba kullanmak, yani bir aracı kullanıp bir yerden başka bir yere kısa veya uzun mesafede yol kat etmek hem ulaşım ihtiyacımızı karşılar hem de kişisel tatminimizi artırabilir. İlk bakışta araç kullanmak ya da bir başka deyişle bir aracı idare etmek çok kolay görülmemektedir. Bunun yanı sıra bir aracı kullanmak kimileri için ise oldukça kolay ve aynı zamanda zevkli bir şeydir.

Araba kullanmak, trafiğin yoğun olduğu yerlerde bazen çileye dönüşmekte, acemi olanlar ya da bunu hiç bilmeyenler de bu durumdan korkmaktadırlar. Bazı insanlar, öğrenmek istemekte ama Kimi zaman bu korku yüzünden geri durmaktadırlar. Ayrıca özellikle ülkemizde çoğunlukla etkin bir eğitimin verilmeyişi ve bu bağlamda sürücü kurslarının da yeterli düzeyde olmayışı araba kullanmak faaliyetini engellemektedir. Öyle ki kurslarda gerekli eğitimi alamayan ve yeterli şekilde direksiyon pratiği yapamayan insanlar, trafiğe çıkmaktan korkmakta hatta araba kullanmamaktadırlar. Tam da bu noktada özel ders niteliğinde direksiyon dersi alma fikri karşımıza çıkmakta; ve böylece dersi alan kişi pratik yapmakta, dersi veren kişi ise maddi bir gelir elde etmektedir.

Pratikte sürüş deneyimi olmayanlar için özel direksiyon dersi

Özel direksiyon dersi vermek; araba kullanan her insan için mümkün gibi görünse de bunu daha çok eğitici ve öğretici yanı güçlü insanların yapması daha yararlıdır. Araç kullanabilen herkes sırf kullanabiliyor diye direksiyon dersi verebilir gözüyle bakmak yanlış olur. Burada önemli olan, bilgiyi aktarabilme yetisidir. Yani bu yeti her insanda yoktur. Sinirli ve Asabi insanların direksiyon dersi vermesi yarardan çok zarar sağlayabilir. Yani öğrenirken hata yapan insana söz ve tavırlarıyla yaklaşan bu insanların etkin bir direksiyon dersi vermesi mümkün değildir. Aynı şekilde aceleci ve sabırsız insanların da direksiyon dersi vermesi uygun olmaz. Çünkü öğretmenin temelinde sabır yatar. Araç kullanma becerisini kazanmak da uzun sürebilen bir süreçtir. Bu süreçte aceleci tavırlarıyla ders veren kişiler, ders alan kişileri yanlış yönlendirebilir; hatta onları stres altına sokabilir.

Direksiyon dersi vererek ek gelir elde edebilirsiniz.

Direksiyon dersi vermek bu işten para kazanmak güzel bir ek gelir olarak görülür. Bu şekilde hem boş vakit değerlenir, hem yeni insanlarla tanışılır hem de para kazanılır. Hatta bazı insanlar, bu işi ek gelirden daha çok ana bir gelir olarak görmekte ve ciddi paralar bile kazanabilmektedirler. Ek iş – ek gelir olarak düşünüldüğünde iş çıkışı ve hafta sonu yapılabilir. Akşamları pek mümkün olmamaktadır. Çünkü araba kullanmayı yeni öğrenen kişiler aksamları ders almaktan kaçınırlar. Özellikle çalışan insanlar haftasonları ders alırlar. Dersler genelde 1 veya 2 saat olur. 2 saatten fazla olması pek beklenmez.

Direksiyon dersi fiyatları

Özel Direksiyon dersi ücretleri ise yaşanılan yere göre değişir. Çünkü serbest piyasa şeklinde düşünülür. Ücretler genelde bir saat fiyatı 50 ile 150 Türk Lirası arasında değişir. Kendi aracınız varsa onunla da ders verebilirsiniz ama bu pek tercih edilmez. Bu şekilde hem aracınız çabuk yıpranır hem de ücret farkı istemeniz gerekir. Kendi aracı olan insanlar, daha çok kendi aracında eğitim görmek ister.

Bu işle uğraşan insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Daha çok ileri sürüş teknikleri ya da uzmanı şeklinde ifade edilmekte; ama bunun resmi yanı çok çok az olmaktadır. Yani bu işi sertifikası ile yapan çok azdır. Onlar daha çok kurslarda çalışırlar. Onun için klasik halk tabiriyle direksiyon dersi kavramı daha çok akılda kalır. Ortalama 10 – 15 saatlik bir eğitim ve pratik ile sonlandırılır. Tabi bu daha çok; ehliyeti olan ama pratiği eksik olanlar için geçerlidir. Ehliyeti olmayanlara ders vermek sakıncalı olabilir; daha çok hali hazırda ehliyeti olanlara ders vermek daha akıllıca bir harekettir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık