trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Dış Cephe Kaplama Önemi

2 yıl önce
17.620 kez görüntülendi

Binalarda dış cephe kaplama önemi ve faydalarına kısaca değinelim. Ayrıca dış cephe kaplaması nasıl yapılır? Öncelikle dış cephe kaplamanın yararları nelerdir? Yapılarda kullanılan yapı bileşenleri tuğla duvar, gaz beton duvar, bims duvar vb. her mevsimde farklı nedenlerden dolayı deformasyona uğrarlar. Yağmur, rüzgâr, kar güneş ışınları bunların başında geliyor. Bu gibi yapıya zarar veren doğal nedenler doğal olarak yapıya zarar verip yapının ömrünü kısaltıyor.

DIŞ CEPHE KAPLAMA HAKKINDA BİLGİLER

Dış cephe kaplama faydaları ve faydaları nelerdir?

Son yıllarda eski yapılarda da yapımına başlanılan ve yeni yapılanmalarda çok tercih edilen dış cephe kaplama yapının ömrünü uzatıyor. Yapıya deyim yerindeyse kalkan oluyor.

Dış cephe kaplama malzemeleri binada estetik görüntü ve çeşitli tasarım alternatifleriyle binaya şık bir hava katıyor.

Dış cephe kaplama, binanın dış kabuğunun yağmur sularını emmesini önler. Güneşten gelen ışınlara kalkan olarak binada kullanılan yapı bileşenlerinin ömrünü uzatır. Atmosferde oluşan kimyasal etkilere dayanıklıdır. Yapının bu özelliklerinden başka binanın görüntüsünü değiştirdiği için estetik yönden binayı güzelleştirecek özellikli olması tercih edilmelidir.

Dış cephe kaplaması nasıl yapılır?

Dış cephe kaplama yapılırken su basman profil uygulaması yapıştırma harcı levhalara uygulanıp dış yüzeyden başlayarak boşluk oluşmayacak şekilde yerleştirilir. Diğer bir aşamasında kaplamalar levhalara dübellenip rüzgâr etkisi önlenir. Kenar köşe uygulamaları mekanik zorlanma etkisi olan kısımlardır ve korunması gerekir. Kaplama sıvası mala ile levhaların üzerinde uygulanır. Olası çatlakları önlemek için file üzerine uygulanması gerekir. Yağışlı havalarda malzemeler özelliğini kaybeder. Bu yüzden hava koşullarının uygun olmasını yapılan işin sağlamlığı için önemlidir. Yapılan en son uygulama ise dış cephe boya uygulamasıdır. Dış cephelere boya uygularken iki kat olarak fırça, püskürtme ve rulo ile bütün cephelere uygulanır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hosting dedi ki:

    Levhaların konstrüksiyona montaj sırasında kesinlikle paslanmaz veya galvanizli özel vidalar kullanılmalı. Bu şekilde oluşturularak dış cephe kaplama sistemleri oluşturulmalıdır.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık