Diş Hastalıkları: Diş Eti Çekilmesi ve Kemik Erimesi

1 yıl önce
1.111 kez görüntülendi

Millet olarak, sağlığımızı kaybetmeden doktora gitme adetimiz yoktur. Ateşimiz 38 dereceyi görmeden, ayağa kalkamayacak derecede yatağa düşmeden, hastane, seçeneklerimiz arasında değildir. Konu diş hastalıkları ve diş sağlığı olunca durum daha da vahim. Dişlerimizi tamamı ile kaybetme noktasına gelinceye kadar onlara gereken önemi vermiyor ve ihmal ediyoruz.

Vücudumuzdaki en hassas noktalardan birisi de dişler. İhmal etmemizle birlikte ilk olarak çürükler başlıyor. Zamanında müdahale edilmezse çürük diş en sonunda kaybediliyor. Bundan daha vahimi, çürük dişler ilerleyen zaman içerisinde kötü ağız kokusuna, diş eti hastalıklarına ve hatta çürükte biriken zararlı mikroorganizmaların kalbe ulaşması ile kalp romatizmasına dahi neden olabilmektedir.

Diş eti çekilmesi neden olur?

Diş eti çekilmesi, diş sağlığımızın bozulmasındaki diğer bir neden. Genelde diş etlerinin içinde meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklanıyor. Dişlerin yanlış fırçalanması, sert kıllı fırçaların kullanılması ve dişlerin sert hareketlerle fırçalanması diğer etkenler. Diş eti çekilmesi ağızdaki estetik bozulmanın yanı sıra diş köklerinin açığa çıkmasıyla aşırı diş hassasiyetine de neden olmakta. Bu durum beslenme konforumuzun da olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır.

Diş eti çekilmesine tedavisi

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir veya nasıl tedavi edilir diyorsanız. Diş eti çekilmesini önlemenin en önemli yolu düzenli doktor kontrolü. Bunun yanı sıra dişlerin orta sertlikte fırça ile doğru bir şekilde dairesel hareketlerle ve çok baskı yapmadan fırçalanması da önemli. Ağız estetiğini bozacak şekilde ilerlemiş diş eti çekilmelerinde cerrahi müdahale ile genellikle damak dokusundan alınarak çekilen diş etlerinin yeri doldurulabilmektedir.

Diş Kemik Erimesi

Diş de kemik erimesi diğer bir diş sağlığı sorunu. Genelde diş eti hastalıkları sonucunda diş eti içerisinde meydana gelen iltihapların kemik dokuya zarar vermesiyle veya diş kayıpları sonrası kemik dokunun desteğini kaybetmesi ile kendini gösteriyor.

Dişteki kemik erimesi nasıl önlenir?

Burada da en önemli konu düzenli doktor kontrolü ve ağız hijyeninin tam sağlanması. Kaybedilen dişlerin yerine implant yaptırmak biraz pahalı olsa da kemik erimesini önleyici bir etken.

Sonuç olarak yaşam kalitemizi belirli bir düzeyde tutabilmek için sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bunu yaparken, ağrımadıkça pek önem vermediğimiz dişlerimiz, ileri ki yaşlarda en önemli yaşam kalitesi bozucu etkiye neden olabiliyor. Bu nedenle düzenli doktor kontrolü ve ağız hijyeni önceliğimiz olmalı.

Diş ağrısı yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Diş Hastalıkları: Diş Eti Çekilmesi ve Kemik Erimesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık