trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Edebiyatın Önemi Nedir?

1 yıl önce
791 kez görüntülendi

Edebiyat insan yaşamında her zaman besleyici görev üstlenir ve edebiyatın önemi ve gerekliliği tartışılamaz bir durumdur. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir sözünden hareketle edebiyat da bir sanat olduğuna göre aynı şeyler edebiyat için de geçerlidir.

Edebiyat ne işe yarar?

İnsanlar duygularını, düşüncelerini, tepkilerini edebiyat vasıtasıyla halka ulaştırırlar. Edebiyat insanların hiç bilmedikleri hayatlara bakabilmesini sağlar. Hangi edebi tür olursa olsun hepsinin görevi benzer duyguları yansıtmaktır. Geçmişten bugüne yazının bulunmasından itibaren değişik dönemlerde farklı edebiyat anlayışları gelişmiştir.

Evliya Çelebi, Sait Faik, Halit Ziya, Reşat Nuri, Yaşar Kemal, Yakup Kadri, Ahmet Hamdi Tanpınar en bilinen edebiyatçılar arasındadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle edebiyata olan ilgi azalmış gibi görünse de edebiyat alanında birçok yetenekli isim ortaya çıkmıştır.

En çok ilgilenilen edebiyat türleri: En çok ilgi gösterilen türler roman, öykü ve şiir olarak öne çıkmışlardır. Roman uzun tasvirlere, yoğun anlatımlara en ince detayına kadar yer verilen sayfa sayısı diğer türlere göre daha fazla olan türdür.

Şiir ise kelimelerin gücünü kullanarak duyguları yansıtma sanatıdır.

Öykü ise romana benzemesine rağmen belli farkları olan bir türdür. Verilmek istenen mesajın kısa ve öz olarak vurucu bir biçimde aktarılması esastır.

Edebiyat alanında eser verebilmek için iyi bir okuyucu olmak gerekir. Bilinmelidir ki Türkiye ve Dünya’nın en önemli yazarları aynı zamanda iyi bir okuyucu olarak bu seviyeye ulaşmışlardır. Edebiyat gerçekten içten gelerek yapılabilecek bir sanattır. Ün kazanmak , yüksek ücretler kazanmak gibi cezp edici nedenlerle edebi eser vermek son derece yanlıştır. Bu şekilde eser verenler çok kısa sürede büyük hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Edebiyat tam tersine gerçekten içten gelerek kendini ifade etmenin sanatıdır. Ancak İyi bir edebiyatçı olmanın getirisi yüksek ücretler kazanmak olabilir. Günümüzde edebiyat dergileri kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için bir yol gösterici durumundadır. Sonuç olarak edebiyat geçmişte olduğu gibi insan var olduğu sürece gelecekte de var olmaya devam edecektir.

Edebiyatın Önemi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık