Editörlük Nedir? Ne İş Yapar?

2 yıl önce
10.256 kez görüntülendi

Editörlük mesleği toplum içerisinde sık duyulan ama tam olarak içeriği herkes tarafından bilinmeyen bir meslektir. Bu meslek genel olarak görsel medyada TV program editörlüğü ve basılı medyada kitap yayın editörlüğü olarak iki gruba ayrılır.

Editör türleri nelerdir? Editör ne iş yapar?

TV editörü: Görsel medyada TV editörlüğü programın hazırlanış sürecinden metinlerine programın tüm süreçlerinin içinde olan ve takibini yaparak yayına hazır hale getiren kişidir.

Haber editörlüğü: Haberin oluşturulması,yazımı ve haberin kontrolünden sorumludur. Günümüzde internet yayıncılığı yapan sitelerde internet editörleri haberin siteye düzgün bir şekilde eklenmesinden sorumludur.

Basılı medyada editörlük: Dergi editörlüğü, gazete editörlüğü ve kitap editörlüğü gibi bölümlerden oluşur. Dergi editörlüğü aylık yayınlarda, gazete editörlüğü ise günlük yayınlarda görev yapan kişilerden oluşur. Kitap editörlüğü ise biraz farklıdır. Kitap editörlüğü yapmak için kitaplarla iç içe olmak gerekir.Nedeni ise kitap editörlüğünün yorucu ve uzun çalışma gerektirmesidir. Kitap editörleri belirli bir süre içerisinde kendisine teslim edilmiş kitabı inceleyerek basıma hazır hale getirir.

Kitap editörünün bir kitabı doğru bir şekilde inceleyebilmesi için kitaba hakim olması gerekir. Araştırmacı olmak, dile hakimlik, septik olmak ve kültür seviyesinin yüksek olması da önemli hususlardandır. Metnin akışını bozmadan, ana fikirden sapmadan yazarın bilgisi dahilinde eklemeler çıkarmalar yaparak ve yazarla sürekli iletişim halinde olarak yayına hazırlık süreci tamamlanır. Yayın evleri ortalama olarak 5-6 civarında editörle çalışırlar ve yıllık kitap sayısına vurduğumuzda bir editör yıllık ortalama 15 civarında kitap üzerinde çalışmaktadır.

Editörlük mesleği hakkında

Meslek olarak editörlük bir bölümü olmasa da genellikle edebiyat bölümünü bitirmiş kişilerden oluşmakta istisna olarak da bu alana ilgi duyan farklı bir bölüm bitirmiş kişilerin kendi çabalarıyla kendilerini geliştirerek çalıştıkları bir meslektir.

Editörlük mesleğini yapmak isteyen kişilerin genel özellikleri ise

 1. Üniversite bitirmiş
 2. Geniş edebiyat donanımlı
 3. Kültür seviyesi yüksek yabancı dil bilen
 4. Araştırma yönü kuvvetli
 5. Kendi diline de yabancı olmayan

kişilerden oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Blog Yazarak Para Kazanma
Blog Yazarak Para Kazanma

Editör olmak istiyorum” diyenler için Gönüllü editörlük yapmak ister misiniz? Yeni açılacak olan ekonomi ve finans kategorisinde ki sitemize gönüllü editörler aramaktayız. Başvuru yapmak istiyorsanız 1 adet örnek makaleniz, adınız, soyadınız ve kısa bir öz geçmişiniz ile birlikte mail atmanızı rica ediyoruz.

Mail: yazparakazan(a)hotmail.com

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. murat dedi ki:

  editör olmayı istiyorum. Bu yazı da editörlük üzerine çok güzel bilgiler aktarmış. Emeği geçenlere buradan teşekkür etmek istedim.

 2. Mert dedi ki:

  Bende editör olmak istiyorum ama nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Yapanların deneyimlerini buradan yazmasını rica ederim. En azından bilgilenmiş oluruz.

 3. editör murat dedi ki:

  Zevkli bir mesleğe benziyor. Editör demek bilginin artması demektir sürekli.

 4. Editör ahmet dedi ki:

  Şu an bir web sitesinin editörlüğünü yapmaktayım hem çok keyifli hemde paralı bir iş tavsiye ederim

  1. eylül dedi ki:

   yabancı dil gerekli mi? cevaplarsanız sevinirim

   1. admin dedi ki:

    Yabancı dilin artıları elbette ki çok fazladır. Yabancı dil bilmeniz başka dillerde yazılan makaleleri haberleri okumanız ve anlamanız konusunda çok büyük artılar sağlar. Yabancı dilde yazılan haberleri, makaleleri analiz edip kendi dilinizde okuyucularla paylaşma imkanı sağlar. Bu sebepten dolayı editörlüğünüze katkısı büyüktür. Fakat yabncı dilmeden de editörlük yapabilirsiniz.

 5. Derya Kamış dedi ki:

  Bende editör olmak istiyorum. Diğer arkadaşların yorumları da çok güzel. Gönüllü olarak yapmak istiyorum bu işi ama ne iyi bir basılı yayın ne de internet sitesi bulabiliyorum.

 6. Öykü dedi ki:

  Dizi editörü olmak istiyorum ama aşırı sayısalcıyım ve yabancı dilimde hiç yok

 7. BÜŞRA dedi ki:

  kitap editörü olmak istiyorum iktisat mezunuyum ne yapmam gerekiyor

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık