trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Eft ve Havale Arasındaki Fark Nelerdir?

1 yıl önce
738 kez görüntülendi

Bir önceki yazılarımızda havalenin ve eft’nin ne olduğunu anlattık. Bu seferde havale ve eft işlemlerinin arasındaki farklara değinelim. Kısaca özet geçersek her iki terim içinde faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle eft ne demek?

Kısaca eft: bankalar arası yapılan para transferine denir.

Havale ne demek?

Havale ise aynı banka içinde farklı hesaplara yapılan para transferi (para gönderimi) anlamına gelmektedir.

Her iki terimi de anladık. Şimdi asıl konumuza geri dönelim.

Havale ve eft arasındaki fark 

Havale ve eft arasındaki Zaman (Saat) Farklılığı: Öncelikle havale işlemine bakalım. Havale aynı banka içinde yapılan para transferi olduğundan dolayı günün her saati ve haftanın yedi günü boyunca para aktarımı işlemi yapılabilir. Örneğin Gece saat 2 de yapılan bir havale bir kaç dakika sonra karşı tarafa paranın ulaşması havalenin en büyük özelliklerinden. Eft işlemi saatlere bağlıdır. Eft genellikle iş günlerinde ve çalışma saatlerinde para aktarımı gerçekleşir. Bunun asıl sebebi bankadan bankaya aktarılmasından kaynaklıdır. Havale aynı banka içinde olan hesaba aktarım olduğundan dolayı 7/24 kesintisiz bir şekilde işlem gerçekleşir. Eft’nin bu özelliği yoktur. Örneğin Pazar gününde yaptığınız eft işlemi pazartesi gerçekleşecektir. Eft ve havale arasındaki en önemli fark buradadır.

havale ve eft arasındaki farklar

Havale ve eft arasındaki Ücret Farklılığı: Havale işlemi ücreti eft işlemi ücretine göre daha düşüktür. Bu ücretler banka dilinde masraf diye geçmektedir. Bu ücretler veya masraflar bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber işlemi yaptığınız yere göre de değişmektedir. Örneğin banka gişesinden bu işlemi yaparsanız daha yüksek masraflar ödersiniz ama internet bankacılığı üzerinden yaparsanız daha düşük tutarlar çıkacaktır. Masraf tutarları bankadan bankaya göre de değişmektedir. Hatta bazı bankaların şartları yerine getirilirse eft ve havale işlem ücretleri olmamaktadır. Ama eft tutarları her zaman havale tutarından daha yüksek çıkmaktadır.

Havale ve eft arasındaki hesap bilgileri farklılığı: Havale işlemi yaparken genellikle karşı tarafın şube kodu ve hesap numarası yeterli gelmektedir. Fakat eft işleminde IBAN numarasını girmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Eft ve havale üzerine yazdığımız daha önceki ilgili yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz havale ve eft arasındaki fark konulu yazımızı beğenmiş bir nebze de olsa sizi bilgilendirebildiysek seviniriz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

Eft ve Havale Arasındaki Fark Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık