Ek Hesap Nedir? Ne İşe Yarar?

1 yıl önce
792 kez görüntülendi

Acil paraya ihtiyacım var diyorsanız sizin için bir kurtarıcı olabilir. Ek hesabınız var ise komisyonsuz ve masrafsız bir şekilde acil para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu yazımızda ek hesap ne işe yarar ne gibi avantajları vardır onlara değinelim.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap bankanızda bulunan vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış olan ve hesabınızda para olmasa dahi para çekebileceğiniz hesaba ek hesap denir. Acil ödemeniz bulunuyorsa veya acil paraya ihtiyacınız var ise ek hesaptan para çekip ödemelerinizi veya harcamalarınızı yapabilirsiniz. Ek hesabınız belli bir limit ile açılmıştır. İstediğiniz kadar para çekemezsiniz. Ek hesap limitinizi banka belirler. Yetmediğini düşündüğünüz de ek hesap limitini artırmak için banka şubenize başvuru da bulunabilirsiniz. Aşağıda bu ek hesap limiti ile ilgili de bilgilere detaylıca değineceğiz.

Ek hesabın avantajları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi harcamalarınız veya ödemelerinizin yetmediği zamanlarda bu hesaptan para kullanmanıza sağlıyor. Şimdi ek hesap avantajlarına değinelim.

 • Evrak ve prosedür gerekmeksizin istediğiniz an para çekebilirsiniz.
 • Masrafsız ve komisyonsuz bir şekilde para çekebiliyorsunuz.
 • Düşük bir faiz oranı uygulanır.
 • Son ödeme tarihi bulunmamaktadır. Hesabınıza para yatırdığınızda otomatik olarak ek hesabınızın borcuna yatırılır.

Ek hesap avantajları bu şekildedir. Son ödeme tarihinin olmayışı süresiz beklenen bir borç olarak algılanmasın. Eğer 3 ay boyunca hiçbir ödeme yapmazsanız hem kredi notunuz düşecektir hem de banka yasal işlemlerini başlatıp sizden bu parayı tahsil edecektir.

Ek Hesap Limiti

Gelelim ek hesap limitine. Ek hesap limitinizi artırmak istiyorsanız bankanız sizden gelir belgenizi isteyecektir. Gelir belgenize göre hesap limitinizi artırabilir. Tabi sadece gelir belgenize bakmayıp kredi notunuzu, ödemelerinizi de göz önünde bulundurup ek hesap limitinizi ona göre belirleyecektir.

Ek Hesap Başvurusu Yapmak veya Ek Hesap Açtırmak

Ek hesap başvurusu yapmak istiyorsanız gelir belgesine sahip olmalısınız. Gelir belgenizi çalıştığınız bankaya vererek ek hesap açtırabilirsiniz. Tabi ki gelir belgenizin yanında banka sicilinizde temiz olmalıdır. Tüm bu kriterlere uyuyorsanız ek hesap başvurunuz kabul edilip sizin için ek hesap limiti vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanacaktır.

Ek hesap nedir? Ek hesap başvurusu nasıl yapılır? Ek hesap limiti ve limit artırma konularına detaylıca değindik. Acil para ihtiyacınız var ise ek hesabınız sizin imdadınıza koşacaktır.

Ek Hesap Nedir? Ne İşe Yarar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Makale dedi ki:

  Ek hesap açtırmak istiyorum ne yapmalıyım?

  1. admin dedi ki:

   Vadesiz mevduat hesabınızın bulunduğu banka şubesine ek hesap açtırmak için başvuruda bulunmanız gereklidir.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık