trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Ekonomi Nedir?

2 yıl önce
574 kez görüntülendi

Günlük hayatta ekonomi kelimesini sıkça kullanmaktayız. O zaman ekonomi nedir hep beraber bakalım. Ekonomi insanı ilgilendiren en önemli bilim dallarından biridir. İnsanlar ilk çağlardan beri bitmeyen ihtiyaçlarını karşılamak için arayış içerisinde olmuşlardır. Ekonomi bilimi insanların bu ihtiyaçlarına bir yanıt olarak, kaynakların sınırlı oluşu ve ihtiyaçlarının sonsuz olmasından dolayı, çeşitli sorulara yanıt aramış ve her geçen gün gelişme göstermiştir.

Ekonomi Bilimi Nedir?

Ekonomi Bilimi, en bilinen tabiriyle kısıtlı kaynaklar ile hangi malın, kime, ne miktarda üretilmesi gerektiği ve kimler tarafından tüketileceği gibi sorulara ve oluşacak fiyatı araştırmaya çalışan bilim dalıdır.

Ekonomi Bilimi çok geniş bir kavram olmasına rağmen ele alınış yönünden Mikro ekonomi ve Makro Ekonomi olarak 2 başlık altında incelenmektedir.

Mikro ekonomi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi mikro iç ekonomiyi makro da dış ekonomiyi ele alır.Mikro ekonomi dendiğinde genel olarak tüketicileri,tedarikçileri ve piyasa ekonomisini ele alınan kavramlardır. Mikro ekonomi ihtiyaçlara yönelik tüketicilerin ve firmaların ekonomik hareketlerini, değişimlerini, ihtiyaçlarını, faydalarını, değerlerini fiyatlarını ve bunun gibi birçok temel kavramları incelemektedir. Piyasa çeşitlerini, piyasaların işleyiş yöntemlerini ve farklı piyasa koşullarında firmanın ekonomik olarak neler yapacağını detaylı bir şekilde de araştırmaktadır.

Makro ekonomi nedir? 

Makro Ekonomi ise, dış ekonomidir .Mikro ekonomiden tamamen farklı olarak ülke ve dünya ekonomisini ile ilgilenen çalışmalarını bu yönde yapan konu başlıklarını da bu alanda inceleyen ekonomidir. İstihdam sayıları, enflasyon oranları, kamu dengesi, dış ticaret rakamları, ödemeler, büyüme gibi konular makro ekonominin içerisine girer. Ekonomik büyümeler ve kalkınma politikaları, para teorileri, Uluslar arası alanda ekonomik ilişkiler gibi alanlar da makro ekonomi ile doğrudan ilişkilidir. Bir ülkenin hem makro hem de mikro ekonomide dengeli bir politika izlemesi ekonomik büyümesini hızlandırır denilebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık