trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Elektrik ve Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
644 kez görüntülendi

Su ve elektrik kesintileri; zaman zaman bizleri sıkıntıya düşüren durumlardır. Su ve elektrik tasarrufu nasıl yapmalı. Bu enerjilerin doğru kullanımı nasıl olmalı? Öyle ki elektriksiz bir yaşam düşünmek oldukça zor bir olasılıktır. Aynı şekilde susuz bir hayat da düşünülemez. Çünkü su hayattır. Su olmaz ise insan yaşamı tehlike altına girer. Elektriksiz belki yaşamı devam ettirmek belli bir süre mümkün olabilir. Ama bu süre çok çok uzun bir zaman zarfı olarak algılanamaz. Su için ise bu süreç oldukça kısadır. İçmek için zaten su zaruri bir ihtiyaçtır. En iyi ihtimalle 3 gün sonra vücut bitkin düşer ve iç organların iflası mümkün hale gelir. Yıkanmak ve temizlik için ise en iyi ihtimalle 1 hafta kadar buna tahammül edilebilir.

Hem su hem elektrik insan yaşamını yakından etkileyen kaynaklardır. Bu kaynaklar tabii ki de kolay kolay son bulacak değildir. Özellikle son yıllardaki teknolojik hareketler ile bu kaynakların varlığını uzun süre koruma altına alacak düzeyde ilerleme kaydetmiştir. Ancak bazen teknik nedenler bazen ise depolama şansının olmayışı mevcut su ve elektrik kaynaklarını sıkıntıya sokmakta ; bu da doğrudan insan yaşamını tehlike altına atmaktadır. Nedeni bir çok farklı şekilde olabilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta ise her iki hayati önem taşıyan bu kaynakların değerlerinin bilinmesidir.

Su ve elektrik ihtiyacı artmakta.

Artan şehirleşme ile elektrik ihtiyacı baş göstermekte ve buna bağlı olarak da su ihtiyacı artmaktadır. Zaten hali hazırda susuz bir yaşamı kabul etmek oldukça zor olduğu bu noktada elektrik de insan yaşamı için zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Belki bundan 100 yıl kadar önce elektrik için durum biraz daha farklı olmuş olabilir ancak su için bu insanlık tarihi boyunca aynı öneme sahiptir. Su ve elektrik için ülkeler farklı arayış içine girip bu kaynakları koruma ve varlığını artarak devam ettirme çabası göstermekte ve bu da devletlerin birincil yapmakla yükümlü oldukları hizmet olarak gözükmektedir. Her ülke bu ihtiyaçlarını öncelikle kendi toprakları kendi sınırları içinde çözüme kavuşturmak istemek de ancak bu her zaman mümkün olmamaktadır. Su kaynakları bu gün dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunmakta kimi yerlerde oldukça bol kimi yerlerde ise oldukça az olarak varlığını sürdürmektedir. Ancak elektrik için bu söz konusu değildir. Öyle ki elektrik kendiliğinden oluşan bir kaynak olmamakla birlikte en az su kadar ciddi ölçüde büyük yatırımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden elektrik ihtiyacı bazı ülkeler için dışarıdan alınan bir enerji olarak kabul edilir. Yan komşu ülke aracılığı ile bu ihtiyaç karşılanabilmekte bu da ilgili devletler arasında bir anlaşma esasına dayanmaktadır.

Bu anlaşmalar genellikle 10 – 20 yıllık bir süre zarfını içermekte olup, bitimine 5 yıl kala yenilenmektedir. Aynı zamanda bir ülke kendi sınırları içinde elektrik enerjisi üretmek için her zaman yatırım yapmak peşindedir. Ancak elektrik üretmek zannedildiği kadar kolay değildir. Su kaynağı ise yapılacak yatırımlar ile çoğaltılabilir ancak bu yatırımların akılcı bir teknoloji içermesi gerekmektedir. Hem su hem de elektrik enerjisi için devletlerin ciddi öngörüleri, yatırımları, fikir ve düşünceleri bulunmaktadır. Ama burada hemen hemen tüm ülkeler için amaçlanan hedef ise insanların bu kaynakları olabildiğince az kullanmasıdır. Bu husus hakkında sürekli hatırlatmalar yapılmakta, bu kaynakların oluşumu oldukça zor, uzun ve maddi olarak yüksek maliyetler ile meydana geldiğini belirtmektedirler. Bazen teknoloji yetersizlikler, bazen doğal yaşamın şartları ve bazen ise kişisel ya da yönetimsel hatalardan dolayı bu kaynaklar oluşturulamamaktadır, veya bunlardan yüksek bir verim alınamamaktadır. İşte buradaki en olanaklı çözüm ise insanların bu kaynakları sadece ihtiyacı kadar kullanmaları tavsiye edilir. Yani ihtiyaç dışı ve gereksiz yere kullanılımın önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Günlük hayatta bu denli hayatımıza etki eden elektrik ve su kaynaklarının değerini her bireyin bilmesi şarttır. Çünkü bu devamlılık gerektiren bir durumdur ve insan ömrü boyunca ihtiyaç duyacaktır. Bu kaynaklar insanlık adına nimettir. Yaşamımızı sağlıklı ve olumlu bir şekilde devam ettirebilmek için dikkat edilmesi gerekir. Bunun için her birey, her aile bilinçli bir şekilde davranmalı ve gerekirse bazı önlemler alınmalıdır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde.

  • Boşa elektrik tüketimi engellenmelidir. Bunun için binalardaki, evlerdeki ışıklar, lambalar özellikle gündüzleri boş yere açılmamalıdır. Gereksiz yanan her lamba muazzam derecede elektrik israfı anlamı taşır. Buna son derece dikkat etmek gerekir; özellikle çocuklara küçük yaşlarda bu bilinçlilik kazandırılmalıdır..
  • Elektronik cihazların kullanımına dikkat edilmelidir. Örneğin izlenmeyen bir televizyonun, ya da etkin olarak dinlenmeyen bir radyonun çalışması boşadır. Boşu başına elektrik kullanımı söz konusudur. Bu konuda da son derece bilinçli davranmak gerekir. Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektronik makinaların kapasite dahilinde çalıştırılması gerekir; fazla ya da oldukça az şekilde çalıştırmak gereksiz elektrik kullanımına neden olur. Buzdolapları da mevsimsel şartlara göre çok yüksek derecelerde çalıştırılmamalıdır.
  • Klima, vantilatör, pervane , fan , ısıtıcı , vb gibi soğutucu ve ısıtıcı makinaların kullanımına dikkat etmek gerekir. Gereksiz yere çalıştırmak, hem elektrik israfına neden olur hem de bu kullanım fazlasıyla ay sonu faturaya yansır.

Su tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde.

Su kullanımında dikkat edilecek ilk husus da gereksiz akan sudur. Hatta musluktan damlayan ve bize az gibi görünen damlacıklar bile israftır. Bu zamanla büyük bir israf olarak karşımıza çıkmaktadır. Boş yere, haddinden fazla su tüketimi oldukça zararlıdır. Bunu önlemek her insanın görevidir.

  • Halı kilim paspas vb şeylerin hatta mutfaktaki bulaşıkların elde yıkanması aslında oldukça fazla su tüketimine neden olur. Buna dikkat etmek gerekir. Bulaşık makinesinde bulaşıkları yıkama aslında oldukça karlıdır. Hali kilim vb seylerin de elde yıkanması aslında dışarıda yıkatmaya göre oldukça pahalı ve zahmetlidir.
  • Su kullanımını azaltmak için, bir diğer husus ise; balkon bahçe teras vb yerlerin yıkanması sulanmasında bunu gereğinden fazla yapmamaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca kapı önünde araç yıkamak da oldukça fazla su tüketimine neden olur.

Gerek su gerekse de elektrik kullanımına dikkat edip, tasarruflu davranmalı, buna göre önlemler almak her insan için kendi hayatının sürdürebilirliği anlamı taşımaktadır. Bu konuda ne kadar bilinçli olunursa o derece olumlu bir yaşantı söz konusudur. Parasını ödüyorum, istediğim kadar kullanırım demek her zaman için kaçış yoludur. Bilinçli olup, bu söylemlerden kaçınmak gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık