trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Eleştiri Nedir ?

2 yıl önce
647 kez görüntülendi

Eleştiri nedir ? Eleştiri neden yapılır ? Eleştiri ne demektir. Öncelikle eleştiri dendiğinde ilk olarak aklımıza olumsuz ifadeler gelir. Oysa eleştiri sadece olumsuz anlamda değil olumlu anlamda da yapılabilir. Tanım olarak eleştiri diğer bir adıyla tenkit, bir yapıta objektif biçimde artılarıyla eksileriyle değerlendirme yapmaktır.

Eleştiri nasıl yapılır?

Aynı zamanda eleştiri edebiyatın en önemli türlerinden bir tanesidir. Her şey hakkında eleştiri yapılabilir. Doğru bir eleştiri yapabilmenin yolu eleştireceğimiz konu hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Eleştiri türleri nelerdir?

Çok çeşitli eleştiri biçimleri vardır. Bir film, bir kitap, bir müzik gibi bir tiyatro eseri gibi türlere yönelik eleştiriler, o eseri oluşturan isme ya da gruba yönelik eleştiriler, o eserin kitlesine yönelik eleştiriler ve genel olarak yaşanılan düzene yönelik sistemsel eleştiriler.

Bir filmi eleştirmek için çok iyi bir izleyici olmak, keza bir kitabı eleştirmek için iyi bir okur olmak ve müzikte de tiyatroda da yeteri kadar bilgi sahibi olmak gerekir. Eleştiri mutlaka yapıcı, açıklanabilir ve doğruluğu herkesçe kanıtlanabilir olmalıdır. Salt eleştirmek için eleştirme yapılmamalıdır. Eleştirinin yapıcı olması eleştiren kişinin eseri oluştururken fark edemediği yanları gösterip o yanlarını geliştirmesini sağlar. Yani eleştiri geliştirir.

Eleştiri özelliği nedir?

Aynı zamanda eleştiri toplumu da bilgilendirme ve bilinçlendirme görevini yerine getirir. Eleştiriye açık olmak bir yazarın sahip olması gereken özelliklerdendir. Eleştiri kültürü denilen şey gelişmiş toplumlarda görülen ve her ülkede görülmesi gereken bir gerekliliktir.

Eleştirmenlik mesleği ise ülkemizde çok az sayıda kişinin uğraştığı bir alan olmaktan kurtulamamıştır. Bunun sebebi de bu türe yeterli ilginin gösterilmemesidir. Edebiyatımızda eleştiri denilince akla Nurullah Ataç gelir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık