trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Emniyet Kemerinin Önemi

2 yıl önce
536 kez görüntülendi

Emniyet kemeri, kazaları önleyemeyen fakat kaza sonucunda yaralanmaları önlemek ve en aza indirmek için kullanılan bir güvenlik aracıdır. Bu konuda pek çok haberlere rast geldik. Emniyet kemerinin hayat kurtardığına şahit olduk. Emniyet kemerinin kullanışını doğru şekilde yapmalıyız. Kişinin boyuna ve kilosuna göre en uygun şekilde bağlanması gerekmektedir. Bu nedenle çocukların kullanacağı kemer şekli çok büyük önem taşır.

Emniyet Kemeri Takılmalı Mı?

Emniyet kemeri takmamak büyük bir hatadır. Ama bu hatayı yapan sürücüler ülkemizde çok fazla. Yakın mesafeye gideceği için emniyet kemerine gerek duymayan sürücüler, kaza yapmayacağını düşünüyor. Tabi bu mantık hiç bir zaman kanıtlanmamıştır. Kazanın ne zaman, nereden geleceğini hiç bir zaman bilemeyiz. Bu konuda daha dikkatli olmalıyız.

Aracımıza biner binmez kemerimizi takmalıyız. Ön koltuklar kadar arka koltukta önemlidir. Arka koltukta oturan kişinin kemer takmaması durumunda, bir kaza halinde ön tarafa doğru fırlayacağından, diğerlerini de tehlikeye atmaktadır.

Yeni model arabalarda olmazsa olmaz olan hava yastığının zararları da olabiliyor. Hava yastığı var diye emniyet kemeri takmamak, kaza halinde hava yastığının şiddetle çarpması yaralanmaya hatta ölüme bile neden olabilir. Emniyet kemerleri, otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45 e kadar azaltırken bu oran kamyonetlerde yüzde 60 dır.

Emniyet Kemerinin Faydaları

  • Çarpma halinde vücutta meydana gelebilecek sarsıntıları daha aza indirmeyi sağlar.
  • Emniyet kemerinin takılı olması sürücünün ve yolcunun dışarı fırlamasını önler.
  • Kaza durumunda araç içinde ani baş, gögüs, kol ve bacak gibi vücudumuzu çarpmalara karşı korur.
  • Büyük kazalarda hayat kurtarıcı görevi üstlenir.

Emniyet Kemerini her zaman takınız. Çünkü emniyet kemeri hayat kurtarır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık