Empati Nedir? İletişimde Empatinin Önemi

1 yıl önce
1.759 kez görüntülendi

Öncelikle empatinin tanımına değinelim: Empati: genel olarak ikili iletişimde kişinin kendisini başkasının yerine koyarak, karşısındaki insanın ne hissettiğini anlama eylemidir. İletişim insanlığın varoluşundan bu güne kadar ihtiyaçların giderilmesinde kendiliğinden gelişen bir araç olmuştur. İlk çağlarda insanlar ihtiyaçlarını karşılamak ya da diğer insanlara derdini anlatabilmek için çeşitli iletişim yöntemleri kullanmışlardır. Duman, ateş, güvercin vs. ile devam edip sözlü, yazılı ve çağımızın en gerekli duygusu olan ‘empati’ şeklinde ilerleyen iletişim insanoğlunun varlığını sürdürebilmesi için gerekli en temel ihtiyaçtır.

Empati kurmak nedir?

İLETİŞİMDE EMPATİNİN ÖNEMİ

İkili ilişkilerde çoğu sorun, iletişimsizlikten yani doğru iletişim kuramama ve birbirini anlayamamaktan doğar. Kişilerin birbirlerini anlamaları sağlıklı bir iletişimin gelişmesini sağlar. Bu anlam bütünlüğü ise ‘empati’ duygusu gelişmiş insanlarda daha fazladır. Fakat kişinin herhangi bir konuda kendisini o insanın yerine koyarak düşünmesi, hatalı davranışları da haklı çıkaran bir durum değildir. Çünkü ikili iletişimde sadece bir tarafın empati duygusuna sahip olması sağlıklı bir iletişim doğurmaz. Sadece ılımlı bir yaklaşım sağlar.

İletişimde empatinin önemi nedir?

Empati bir anlamda da farkındalık demektir. Farkındalık ise duyarlılığı geliştirir. Farkındalık duygusuna sahip olan her insan zaten olaylara karşısındakinin gözünden bakarak hareket edecektir.
İletişim araçları ne kadar gelişirse gelişsin. İnsanların birbirlerini anlama yeteneği gelişmedikçe toplumsal ötekileştirmeler, çatışmalar ve ‘kimse beni anlamıyor’ duygusunun getirdiği yalnızlıklar meydana gelmektedir. Dolayısı ile sağlıklı bir iletişim için kişilerin önce kendilerini anlamaları daha sonra çevresindeki insanları önyargıya varmadan önce ‘empati’ kurarak anlamaları gerekmektedir.

Empati Nedir? İletişimde Empatinin Önemi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık