trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

En Çok Kazandıran Meslekler: Bahçıvanlık

2 yıl önce
897 kez görüntülendi

En çok kazandıran meslekler yazı dizimize bahçıvanlık mesleği ile devam ediyoruz. Peki bahçıvanlık neden kazandıran meslekler grubunda yer alıyor; hiç merak ettiniz mi? Öncelikle bahçıvan nedir, tam anlamıyla neyi ifade eder, ve bu mesleğin özellikleri nelerdir ona bir göz atalım.

Bahçıvan nedir?

Bahçıvan kelime köküne inildiğinde bahçe ve bahçe işleri ifadesi ile karşılaşmak mümkündür. Bahçe, ağaçlar çiçekler, otlar çimenlerden oluşan bir alan, küçük bir orman olarak düşünülse de aslında bahçe; bunlara gerek kalmadan hali hazırda saf bir topraksal alan olarak da anlamına gelir. Tabii ki de boş bir tarlayı andıran kuru bir toprak parçası klasik bir bahçe açıklamasına ters düşebilir. Ancak, üzerinde bir bitki türü dahi yetişebilecek her yer bahçe olmaya adaydır. Yeşil barındırabilecek her yere bahçe adı verilebilir; buralar bahçe olarak kullanılabilir.

Bahçeler üzerinde ağaçlar, çiçekler gibi çeşitli bitki türleri olduğu sürece güzel bir yer teşkil eder. Bunun için her türlü bahçe ile ilgilenmek, üzerinde bir şeyler yetiştirmek; yani bahçeyi her daim yeşil tutmak gerekir. Zaten klasik ifadesi ile bahçe bunu gerektirir. Bundan 150 – 200 yıl önce yani şehirleşme diye bir şey bilinmezken, dünyanın şu an ki kentleşmiş yerleri bağlar ve bahçeler ile doluymuş. Daha sonra şehirleşmenin ilerlemesi ile bu yeşil alanlar yerlerini binalara bırakmıştır. İşte o zamanlar hemen hemen herkes bu bağ ve bahçe işleri ile ilgilenmekte, hem tarımsal ürünler yetiştirmekte hem de etrafı yeşil bir görüntü ile benzemekteydi. Ancak gün geçtikçe bu durum ortadan kalkmış ve yeşil alan sayısı yani bahçe sayısı azalmaya başlamıştır. Ama insanların yeşil alan ihtiyacı artmıştır. Özellikle kentleşmenin yoğun olduğu bölgelerde bu ihtiyaç tabiri caize patlama yapmış, hatta insanlar isyan eder hale gelmiştir. Bir çok ülkede devletler bu konuya özenli bir şekilde yaklaşarak yeni yapılacak binaların büyüklüğüne göre bir bahçe alanı ayrılması kuralı getirmiştir. Bu durumda da ortaya bu bahçe işleri ile uğraşacak insan ihtiyacı oluşmuştur.

Bahçıvanlık mesleği hakkında

Bahçıvanlık aslında çok eski bir meslektir. Geçmişte ve günümüzde daha çok zengin insanların villa, köşk tarzı evlerinde yatılı olarak kalıp yapılan bir iştir. Maddi kazancı da oldukça yüksektir. Bu tarz yerlerde çalışan insanların yalnız ve bekar olması tercih edilir. Buradaki amaç ise bahçıvanın kendini tamamı ile bağ ve bahçe işlerine vermesidir. Yani bir Bahçıvan bahçeye aşık olmalı, tüm sevgisini o bahçeye vermeli, kendini oraya adamalıdır. Gerçekten de yazılı bir kural olmasa dahi bahçıvan olmak bunu gerektirir. Yani bu işe kendini vermek gerekir. Yeri geldiğinde günün 24 saati bu işe ayrılmalı, bahçedeki tüm bitkilere sevgi ile yaklaşılmalıdır. Yani bu iş; sevmeden yapılamaz.

Bahçıvanlık işi nasıl yapılır?

Bağ ve bahçe işleri uğraşmak denilince akla bahçıvanlık gelse de isteyen herkes bu işi yapabilir. Ama bunu öğrenmek, bitkilerin dilinden anlamak senelerimizi alabilir. İşte bu yüzden bir bahçıvan ihtiyacı doğmaktadır. Bahçe işleri ile uğraşmak insana huzur verir ancak bunun için bolca zaman gerekebilir. Yani sizin istediğiniz zamandan ziyade bahçedeki bitkilerin istediği zamanda onlarla ilgilenmek gerekir. İşte bunu bahçıvanlar çok iyi bilirler.

Artan kentsel yoğunlukta hem özel sektör hem de kamu hizmetinde bahçe işleri ile haşır neşir olacak personel ihtiyacı da artmıştır. Çünkü devletler daha çok yeşil alan konusunda neredeyse birbirleri ile yarış haline girmiş ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmışlardır. Öyle ki önümüzdeki uzun bir zaman diliminde de bu söz konusu olacaktır. Olmasa dahi oluşturulan yeşil alanlar için her daim personel gereklidir. Çünkü Bahçeler, parklar gibi pek çok yeşil alan süreklilik gerektirir. Yani her zaman ilgiye ihtiyaçları vardır. Özel sektör de bu devlet yatırımlarından payını çok iyi bir şekilde alarak, proje bazlı olmak üzere çalışmalara başlayarak ihalelerde boy göstermektedir. İşte bu da duruma farklı bir boyut kazandırmış; hali hazırda zaten profesyonellik dolu bahçıvanlık mesleği popülerlik kazanmıştır.

Bahçıvanlık olmak için normalde eğitim şartı aranmaz. Ancak günümüzde bahçıvanlık kursları açılarak artan personel ihtiyacını gidermek adına adımlar atılmaktadır. Yakın bir gelecekte bu mesleği yapmak için kurs ya da okul diploma zorunluluğu getirilebilir. Ancak şuna dikkat etmek gerekir; günümüzde peyzaj mimarlığı adı altında bir meslek de vardır. Peyzaj mimarları pek bahçıvanlık işleri yapmazlar ama aslında bu bağ bahçe işlerinden de az çok anlamaktadırlar. Tabii ki ne bahçıvanlık peyzaj mimarlığının önüne geçebilir ne de peyzaj mimarlığı bahçıvanlığın önüne geçebilir. Bu pek mümkün değildir. Ancak yine de bilinmesi gereken şudur ki, peyzaj mimarları tahsil yapmış kişilerdir. Tahsile önem verilmeye başlandığı için bahçıvanlık yapacak kişilerin de yüksek öğretimden diploma alması yararlarına olacaktır..

Bahçıvanlık mesleği ile uğraşan insanlar bu meslekte devamlı olarak çalışmakta hatta emekli olduktan sonra da rahatlıkla çalışabilmektedirler. Bu açıdan bakıldığında oldukça rahat bir meslek olarak değerlendirilebilir. Bu mesleğin doğasında da sakinlik vardır. Sabır bu işin sermayesidir. Bitkilerin dilinden anlamak gerekir. Bitki yetiştirmek zor bir iştir ancak onlarla sürekli içli dışı olmak insana huzur verir. Bir bitkiyi her aşamasında takip edip gözlemlemek insana heyecan vermekte; bu hatta bağımlılık yapmaktadır.

Bahçıvan maaşı ne kadardır?

Bahçıvanlık çok güzel bir meslek olup, beceri işi olarak kabul edilir. Bahçıvanlar bu özel becerinin karşılığını almak isterler; ve çoğunlukla da alırlar. Dünya genelinde bir bahçıvan aylık ortalama 3000 lira maaş almakta; bu Avrupada ortalama 2000 euro yani 6000 lirayı bulmaktadır. Dünya genelinde çoğunlukla erkeklerin yaptığı bir iş olarak bilinse de son 20 yıldır bayanların da bu mesleğe yoğunlaştığı görülmektedir. Bahçıvanlık güzel ve geleceği olan bir meslek olarak kazandırmaya devam edecektir..

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık