trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

En Çok Kazandıran Meslekler: Çay Ocağı İşletme

2 yıl önce
5.114 kez görüntülendi

En çok kazandıran meslekler yazı dizimize bu sefer çay ocağını işletmesini ele alacağız. Çay ocağı açmak istiyorum diyorsanız bu yazı size göre. Çay ocağı işletmek, çok uzun bir geçmişe sahip olan ve hemen hemen her kesimden insanın yapabileceği bir esnaflık modelidir. Özellikle ülkemizde bu esnaflık neredeyse hemen hemen her köşe başında yapılabilmektedir. Hatta zaman zaman park, piknik yeri, pazar yeri gibi belirli gün ve zamanlarda insan faktörü ile dolup taşan yerlerde seyyar olarak da bu işi yapmak mümkün olmaktadır.

Çay ocağı işletmek

Çay ocağı açıp işletmek fikri ülkemizde dünya savaşları sonrasında piyasadaki yerini almaya başlamakla birlikte özelikle 1950 li yıllardan sonra hızlı bir şekilde artmıştır. Öyle ki gelişen dünyada Türkiye 1950 li yıllardan itibaren kentlesmis ve artan kent nüfusu ile şehir merkezlerinde yeni iş sahaları oluşturulmuştur. Zaman içersinde kent merkezlerinde yaşayan ve çalışan insanların büyük bir çoğunluğu ev dışında vakit geçirmek zorunda oldukları için yeme-içme gibi bazı zaruri ihtiyaçlarını dışarıda karşılamak zorunda kalmıştır. İşte bu bağlamda ülkemizde oldukça çok tüketilen bu madde yani çay, yine ülkemiz insanı için vazgeçilmezler listesinin en başında bulunmakta, ve bu ihtiyacı ev dışında da oldukça çok tuketmektedir. Dolayısıyla sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar dışarıda olan insanların bu çay ihtiyacını karşılayan, en yakındaki bir çay ocağı olmuştur.

Çay ocağı malzemeleri nelerdir?

Çay ocağı açmak çok kolay olmamakla birlikte çok da zor bir iş olarak görülmemelidir. Bu işte en önemli araç gereç, çay kazanı ve bardaktır. Bardaktan ziyade kullanılan çay kazanının kaliteli ve saglam olmasına dikkat edilmelidir. Bu gün bu çay kazalarının fiyati 2500 lira ile 15000 lira arasında değişmektedir. Tupgaz ve elektrikli modelleri bulunmaktadır. Bardak kırılabilir ama temini kolaydır. Çay ocağı için lazım olan diğer eşyalar bir iki Tabure ve küçük ebatı masalardır.

Çay ocağı işi karlı mı?

Çay ocağı açıp işletmek oldukça karlı bir iş olarak görülmektedir. Çünkü çayın maliyeti oldukça düşüktür. Bu günün şartlarında bir bardak çay 10 kuruş gibi bir rakama mal edilmekte, çay ocaklarindaki satışı ise 50 kuruş ile 1 lira arasında değişmektedir. Yani oldukça yüksek karlı bir iştir. Ayrıca sadece çay değil bir çok soğuk ve sıcak içecek satmak da mümkündür. Hatta çoğu çay ocağında tost, sandviç tarzı aperatif yiyecekler de yapılıp satılmaktadır. Yine simit, poğaça gibi yiyecekler de mevcuttur. Yani bir çay ocağında birden çok şekilde gelir kaynağı mevcuttur.

Çay ocağı ruhsatı nasıl ve nereden alınır?

Çay ocağı açıp işletmenin yasalarca yani belediyelerce belirlenen bazı kuralları vardır. Bu kuralları yerine getirenler çay ocağı işletmek ruhsatı belediyelerce verilir. Bu ruhsatı almak zorunlu olmakla bitmelikte belli bir ücrete tabiidir. Bu ücretler belediyeden belediyeye değişmekte olup, 500 lira ile 5000 lira arasında farklılık gösterebilir. Ruhsatı almak için belirlenen kurallar da kimi zaman belediyeler arasında değişiklik gösterir. Genel Kuralları, genel temizlik şartlarına uygun olması, yangına karşı önlemlerinin alınmış olması, atık su giderlerinin ve tahliye borularının kontrollü olması gibi sıralayabiliriz. Bazı belediyeler çay ocağı ruhsatı verirken metrekare şartı da aramaktadır. Ayrıca çay ocaklarını, bir çay bahçesinden ya da bir Kafeterya dan ayrı tutmak ve sadece iş hanlarında ya da iş merkezlerinde esnafa çay dağıtan yer olarak nitelendirmek amacı ile masa sandalye bulundurmak yasak hale getirilmiştir. Ama bunun kontrolü yapılamayacak kadar güç haldedir. Ve bu madde çoğu zaman göz ardı edilmiştir. Öyle ki pazar vs yerlerde bu işi seyyar olarak yapanlar zaten hali hazırda ruhsatsiz olarak çalışmakta ve devlet yani belediye bunun kontrolünü çoğu zaman sağlayamamaktadır.

Çay ocağı açma maliyeti nedir?

Dediğimiz gibi çay ocağı işi yapmak güzel ve hızlı para kazandırır. Başlangıç olarak ortalama 10000 lira gibi bir sermaye ile bu işe rahatlıkla girebilir anında para kazanmaya başlayabilirsiniz. Sermayenizi de 3-4 aylık kısa bir süreçte amorti etmeniz de mümkündür. Hatta çoğu zaman çay Ocakları devir yapılarak el degistirmekte ve içindeki teçhizat ve hali hazırdaki müşterileri ile birlikte alınabilmektedir. Ama bu yöntemde devir için cebinizden fazla paranın çıkması da söz konusu olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Fatih dedi ki:

  Çay ocağı gerçekten güzel bir yerde ise güzel bir iş. Fakat biraz yorucudur

 2. Salih dedi ki:

  Bana kalırsa yapılacak en son iş belkide insana değer verilmeyen tek iş belkide

 3. Burak dedi ki:

  Hali hazırda çay ocağı işletiyorum be inanın bana çok zor,iş zor değil fakat insanları memnun etmek çok zor birinin çok iyi desiği çaya diğeri bu çay olmamış diyor artık iyice daralmaya başladım ))

 4. Mehmet dedi ki:

  Çok çok güzel bir yazi olmuş. Çay evi veya çay ocağı acmak isteyenler için kesinlikle yazıyı sonuna kadar okumaları gerekli. Tabi bu tür yazılarda yorumlarda çok önemlidir. Bu işi düşünen kişiler yorumlara da bakmalı. Bizim de corba da tuzumuz olsun istedik. Çay evi acmak karlı bir iştir ama biraz yorucudur. Herkes kaldiramayabilir.

  1. admin dedi ki:

   İlginizden ve yazımıza katkınızdan dolayı biz teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık