trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

En Çok Kazandıran Meslekler: Demircilik

2 yıl önce
1.033 kez görüntülendi

En çok kazandıran meslekler yazımıza demircilik ile başlayacağız. Eğer demirci olacağım diyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Demircilik eski çağlardan beri olan bir daldır. Demir eşya alıp satma veya onarma işi anlamına gelen bu meslek aslında gerçek bir el becerisidir. Hünerli olan ustalar el becerileri ile demirleri kolayca eğip ortaya bir çok demir ürünü koyar.

Demircilik Mesleği Hakkında

Kapı tokmakları, mutfak araçları, tarım araçları, hayvan koşumları, mimaride kullanılan araçlar gibi bir çok ürünü yaparlar. Aslında demircilik hem güç hemde el becerisine dayalı olduğundan kolay bir iş değildir.

Demircilik işi para kazandırır mı?

Demirciler demir dövmeyi sevdiklerinden dolayı bu işi hobi edinmişlerdir. Aslında demirci malzemeleri fabrikalarda üretilemez çünkü demir aletleri el becerisiyle olur, makine becerisiyle değil. Demircilik işi hem kazançlı hem de eğlencelidir.

Müşterilere hitap şeklide önemlidir bu işte. Bu meslekte el işçiliği çok önemlidir ve para da bu el işçiliğine göre değişkenlik gösterir. Demirciler sağlam aletler yaparlar ki müşterilerini kaybetmesinler. Demircilik bir doğu sanatıdır. Bu meslek doğuya yapılan akınlar ve seyahatler neticesinde batıya yayılmıştır. Demircilikte fabrikasyon imalata başlanmadan önce üretimde kullanılan kesici ve delici (inşaatlarda kullanılan keski ve çiviler, ağaç keseri, çeşitli bıçaklar, çiviler, kasapların kullandıkları et satırları vb.) malzemelerin dayanıklılığın sağlanarak, kolayca kırılıp, körelmesini engellemek gerekir. Demire “su verme” ihtiyacı buradan gelir.

Teknoloji acımasız çarkları arasına demirciliği de alarak bu mesleği icra eden ustaların sayısını hızla tüketmektedir. Günümüzde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az kalan emektar ve yaşlı ustalar için yetiştirecek çırak bulmak da, benzer durumdaki diğer zanaatlarda olduğu gibi, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kitlesel üretim ve hızlı tüketim alışkanlıklarının, emeğe dayalı meslek kollarından insan ilişkilerine kadar uzanan geniş bir yelpazede her şeyi araştırıp öğüttüğü bir dönemde, toplumsal yaşamın daha geçen yüzyılın başına kadar dayanağını oluşturan çoğu meslek birer birer yok olmaktadır. Zira, çağımız toplumunun estetik ve emek kaygılarından uzaklaşarak maliyet-kazanç ikilisine odaklanan dünya görüşü ve insan ilişkileri yaklaşımı, geçmişimizden miras kültürel ve sosyal zenginliklerimizi de erozyona uğratmaktadır.

Üniversite de Demircilik

Teknik liselerde bu meslek ile ilgili bölümler yaygındır ve uygulamalı olarak eğitim vermektedir. Son dönemlerde üniversitelerde de mesleki eğitim veren bölümler açılmıştır. Mesela Türkiye de yaygın olarak eğitim veren kurumlardan birisi ise MEKSA vakfıdır.

En Çok Kazandıran Meslekler: Demircilik Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. opencart profesyonel dedi ki:

    Her zamanki gibi harika bir konu olmuş

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık