En Çok Kazandıran Meslekler: Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

2 yıl önce
8.061 kez görüntülendi

En çok kazandıran meslek üzerine olan konularımızda bu sefer ev yemekleri üzerine dükkan açmayı ele alıyoruz. Ev yemekleri işi yapmak; bir restaurantın daha küçük bir hali olarak düşünülebilir. Daha çok evde de yapılan yemeklerin ve sulu yemek olarak adlandırılan yemek grubunun yapılıp satıldığı dükkanlardır. El becerilerinden dolayı daha çok bayanlar işletir; ve bu şekilde iş hayatına adım atıp para kazanmak için yapılan bir esnaflık modeli olmuştur. Bu dükkanlarda resmiyetten uzak; daha çok abla kardeş şeklinde bir yaklaşım hissetmek mümkündür.

Ev Yemekleri İş Fikri

Ev yemekleri dükkanı işletmek fikri çok eski bir fikir olmamakla birlikte çok da yeni sayılmaz. Son 30 yıla bakıldığında bu iş esnaflık modelleri arasında görülmektedir. Öyle ki özellikle daha çok çalışma hayatında yâni mesai saatleri içinde insanlar daha çok öğle yemek ihtiyacını dışarıdan karşılamakta, ve bunu restaurant gibi yerlerden temin etmektedirler. Ancak restaurantlarda hep aynı şeyleri yemekten sıkılan insanlar yeni bir arayış içine girmiş,ve imdatlarına ev yemeği yapıp satan dükkanlar yetişmiştir. Hemen hemen her gün farklı yemek çeşiti yapılarak müşterilerin dikkati çekilmiş, ve bu şekilde hitap edilmiştir.

Ev yemekleri dükkanı nasıl olmalıdır?

Bu dükkanlar fazla büyük değildir. 4-5 masalık bir kapasitesi vardır. Ve genelde günlük 10 çeşit yemek yapılır. Daha fazla çeşit görmek de mümkündür. Yemek fiyatları çok yüksek değildir. Bu gün 3 çeşit ev yemeği 6 lira ile 12 lira arasında değişmektedir. Genelde tek kişi ya da iki kişi çalışarak yapılan bir iştir. Daha çok aile bireyleri birlikte işletmekte ya da yakın iki arkadaş işletmektedir.

Ev yemekleri işi

Daha çok bayanların çalıştığı ve işlettiği dükkanlar olarak bilinen de son zamanlarda erkeklerin de ise giriştiği görülmektedir. Zaten hali hazırda aşçılık mesleği ile uğraşan erkeklerin sayısı; bayanlardan fazladır. Ama ev yemekleri işi daha çok bayanlar tarafından benimsenmiş; ve daha çok onlara yakıştırılmıştır.. Daha çok anne yemeği gibi ifadeler de söz konusudur.

Ev yemekleri dükkanları iş merkezleri, çarşılar, okullar gibi kalabalık yerlerde iyi iş yapmaktadır. Ve gün geçtikçe de rağbet görmektedir. Bu iş kazandıran Meslekler arasında yerini alır.. Çünkü yemek ihtiyacı zaruri bir ihtiyaç olup, süreklilik söz konusudur.

Ev yemekleri dükkanı açmak ve gerekli belgeleri nelerdir?

Bu dükkanları resmiyetde bir ruhsat ile işletilmektedir. Ruhsatı belediyelerden alınmaktadır. Gerekli kurallar çerçevesinde verilen bu ruhsatlara ek olarak aynı zamanda gıda üretim sertifikası verilmektedir. Yüksek temizlik ilkesine bağlı kalınması ve gerekli önlemlerin alınması dükkanı işletenin sorumlulugu altındadır.

Ev yemekleri dükkanı maliyetleri nelerdir? Ev yemekleri işi karlı mı?

Müşteri yoğunluğu daha çok öyle saatleridir. Ama sabah saatlerinde de kahvaltı hizmeti verilebilir. Bu ciddi görülecek bir ekstra gelirdir. Bazı dükkanlar akşam saatleri de açıktır. Ayrıca bazen evlere ya da dükkanlara toplu yemek yapılıp satılması da mümkündür. Bazı ev yemeği dükkanları ise aynı zamanda kafeterya gibi de hizmet verirler. Çay, kahve v.b. gibi içecekler ile kuru pasta, tatlı, dondurma gibi yiyecekler de satılmaktadır.

Başlangıç olarak 20-25 bin lira arası bir sermaye ile bu işe girmek mümkündür. En fazla 1 yıl içinde sermayeyi çıkartmak mümkündür. Öyle ki daha çok 6 ay da çıkarıldığı görülmüştür. Yiyecek İçecek sektörünün içinde olan ev yemekleri dükkanı işletmek, sektörün gerekliliğinden dolayı ölmeyecek yani yıllarca devam edecek bir iştir. Bu esnaflık modeli, size uzun yıllar para kazandıracaktır.

En çok kazandıran meslekler konu başlıklarında ev yemekleri işinden bahsettik. İş fikirlerinde En çok kazandıran meslekler başlıkları altında pek çok sektöre ait yazılar ilginizi çekebilir. İlgili yazılar için burayı tıklayınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Nursel B. dedi ki:

    Ev yemekleri dükkanı açmak isteyenler için gerçekten çok güzel bilgiler aktarılmış. Emeğinize sağlık. Sürekli takip etmekteyim bu siteyi.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık