trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

2 yıl önce
617 kez görüntülendi

Mide ağrısı ve endoskopi hakkında bilgileri aktaracağım. Öncelikle endoskopi nedir? Çok zaman olsa da sanki dün gibidir yolda yürüyemeyecek kadar midemin ağrıması. Endoskopi olmamak için çok dirensem de sonunda kaçamadım.

Endoskopiden korkmayın!

Her akşam mutlaka yatmadan süt içer arkasından da midemde oluşan şişkinlik ve gazdan uyuyamazdım. Ancak sütün yararının daha büyük olduğunu düşünerek de içmeye devam ederdim. Günler geçtikçe ağrılarım şiddetlenmeye ve üstüne mide bulantısı eklenmeye başladı. Midemde orman yangını varmış gibi yanma kısmını hiç anlatmıyorum. Her gittiğim doktor bana sorunun çözümünü sunmak için endoskopi olmam gerektiğini söylüyor. Bende inatla bu işlemden kaçıyordum. Artık ağrılarım daha da sıklaşmaya başladı ve doktora ben endoskopi olmayacağım bana bir çözüm göster dediğimde her sabah 3 patatesin suyunu çıkartıp aç karnına içmemi söyledi. Bende o dönem ne olursa içeceğim için 40 gün boyunca her sabah bu işlemi uyguladım ancak ilk günler psikolojik olarak sanki iyileşiyorum gibi gelse de gün geçtikçe kötüleşiyordum. Artık bir gün acile gidecek kadar kendimden geçince başka bir şansımın olmadığını anlayarak kendimi doktorun vicdanlı ellerine bıraktım.

Endoskopi nedir? Endoskopi nasıl yapılır?

İnternet de çok korkunç bir şey olarak adlandırılan Endoskopi sadece 15 dk süren ve sisin farkında bile olmadığınız bir uygulama. Evet ağız yolu ile midenize bir hortum sokuluyor ancak dediğim gibi sizin ruhunuz bile duymadan bu işlem gerçekleşiyor. Bende Gastrit çıktı ve tabi hayatıma ne yazık ki uygulamadığım bir sürü yasak girdi. Acı, kahve, şerbetli tatlılar, gazlı içecekler, yağlı yiyecekler, cips, kakao, stres, uykusuzluk vb.

İlaçlarımı düzenli kullanarak ve yediklerime dikkat ederek şimdi eskisinden daha iyiyim. Eğer ki hala endoskopi yaptırmamış olsaydım büyük ölçüde hala sıkıntı yaşıyor olacaktım. Bu yaşadığım deneyin ile size bir kaç tavsiye verebilirim.

Midenizi korumak için tavsiyeler:

  • Gece yatarken mutlaka süt içmeyin çünkü süt midenizde ve bağırsaklarınızda gaz oluşumunu sağlayacaktır.
  • Muz midenin en büyük dostu olmakla birlikte bağırsaklarınızın en büyük düşmanıdır. Acıktığınız ancak yemek yiyemediğiniz takdirde 1 adet muz yiyebilirsiniz.,
  • Açlık saatinizi 3 saatten fazla tutmamaya çalışın. Yemek yiyemiyorsanız bile yanınızda tuzlu krakerler bulundurarak açlığınızı bastırabilirsiniz.
  • Patates hem midenin hemde bağırsaklarınızın en büyük dostudur. Yemeklerinizde patatesi eksik etmeyin.
  • Yağ olarak mutlaka zeytin yağı kullanın. Hazmı kolaylaştırırken midenizi de koruyacaktır.

Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık