trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

2 yıl önce
853 kez görüntülendi

Ders çalışma tekniklerine değinelim. İster ilköğretimde ister üniversite çağında isterse doktora derecesinde yani hangi aşamada olursa olsun ders çalışmak bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu eğlenceli hale getirmek ve bunun neticesinde etkin bir ders çalışma yapabilmek kişinin kendisinden geçiyor.

Etkili Ders Çalışmanın Püf Noktaları

Ders çalışma teknikleri nelerdir bir bakalım. Öncelikle gerçekten isteyerek çalışmak çok önemlidir. Gönülsüzce yapılan hiçbir işten kişiye yarar gelmez aksine zaman kaybı yaratır.

Ders programı hazırlamak: Öncelikle rehber öğretmen ya da kendimizin hazırlayacağı bir haftalık ders çalışma programı en başta hazırlanması gereken şeylerdendir. Bu programı iyi bir şekilde hazırlamak için ders çalışma süresi, mola süresi ve sosyal aktivite süreleri çok dengeli ayarlanmalıdır.

Çalışılacak dersleri seçin: Öğrencinin ders programında bir kolay bir zor ders şeklinde dengeyi oluşturması üst üste kolay ve zor dersleri koymaması derse olan ilgisini diri tutar.

Ders çalışma süresi: Ortalama bir ders çalışma süresi maksimum 40 dakikayı geçmemelidir. Bu sürenin aşılması durumunda kişi derse karşı ilgisini tamamen azaltacaktır. Mola süresi de 10 ya da 15 dakika olarak belirlenebilir.

Sosyal aktiviteler dediğimizde ise çok farklı herkese göre değişen aktiviteler olabilir. Bir hobi ya gezi olabilir. Sosyal aktivitelerde mümkün olduğunda topluma karışma, sosyal olma, ev dışında olmak, televizyon karşısında zaman öldürmemek gerekir. Televizyon bir öğrenci için en büyük zaman kayıplarından biridir. Saatlerce izlenen televizyon bağımlılığa yol açmaktadır. Elbette tamamen izlememek mümkün değildir ama günde 1 saat haftada 5 saat gibi en aza indirgeyerek bu bağımlılıktan kurtulmak gerekir.

Çalışmaya Odaklanma: Etkin bir ders çalışma yapabilmek için odaklanmak şarttır. Odaklanma birçoğumuz için büyük bir sorundur. İnsanın en ufak bir seste dahi dikkati dağıtabilmektedir. Her şeyi 40 dakika boyunca rafa kaldırarak yaptığınız işe kendinizi vermeniz gerekir.

İlköğretim öğrencileri için ders çalışma teknikleri

İlköğretim çağındaki çocuklar için ailenin ders çalışmaya olan bakışı önemlidir. Aile bireylerinin çocuğunun dersine yardımcı olması, kitap okumaları gibi davranışlar çocuğun ders çalışma şevkini arttırır. Ailenin ilgisizliği de çocuğu tembelliğe itebilir.Sonuç olarak hangi yaşta ve hangi öğrenim durumunda olursanız olun çalıştığınız dersten verim alabilmek sizin elinizdedir.

Etkili Ders Çalışma Teknikleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık