Ev Dekorasyonu Oturma Odası Fikirleri

2 yıl önce
1.250 kez görüntülendi

Evimizin tüm bölümlerini düşünürsek uyuduğumuz anlar dışında en çok zaman geçirdiğimi yer muhtemelen oturma odasıdır. Ev dekorasyonu ve Oturma odaları işlevlerinden ziyade şıklığı ve konforuyla ön plana çıkarır kendini. Çünkü ailecek toplanılan, günün yorgunluğunun atıldığı, misafirlerin ağırlandığı, göze sıcak göründüğü zaman değer kazanan bir alandır oturma odaları. Rahat bir kanepeye oturup film seyredilen, eş dostla keyifli zaman geçirilebilen ve benzeri birçok etkinliğe imkan tanıyan ev dekorasyonun da oturma odalarımızın fikrileri ile ilgi bazı püf noktalar sizin de işinize yarayabilir. Elbette ki ev dekorasyonu bir zevk işidir. Herkesin zevki de birbirinden farklı olduğuna göre böyle bir konuda mutlak doğrulardan bahsetmek mümkün değil. Ama tabi ki herkesin işine yarayabilecek ve birçok insanın zevkine hitap edecek birkaç öneri yararlı olabilir.

Oturma Odası Dekorasyonu ve Fikirleri

İlk olarak belirlememiz gereken oturma odamızın büyüklüğüdür. Eğer büyük bir oturma odasına sahipseniz belirli yerlere dikkat çekmek faydalı olabilir. Mesela geniş bir oturma grubu, gösterişli ama bir o kadar da sevimli bir yemek masası. Eğer oturma odanız küçükse kesinlikle ama kesinlikle açık renklerin sadeliğinden yararlanmalısınız. Böylelikle mekan olduğundan daha geniş, daha ferah gözükecek ayrıca çok sevdiğiniz süs eşyalarınız da “kalabalık” olmaktan çıkarak dekoratif birer objeye dönüşecektir. İyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi orası tartışılır ancak televizyon artık yaşamın önemli bir parçası. Hal böyle olunca hemen hemen her ailenin oturma odasında bir televizyon köşesi yer almakta. Şu sıralar çok üretilen televizyon ünitesi modelleri incelendiğinde özellikle bölme ve raflar çok dikkat çekiyor. Duvarınızın rengine göre seçebileceğiniz bir televizyonun ünitesinin raflarını çeşitli biblolarla donatarak hem şık hem zarif bir alan yakalayabilirsiniz. Televizyon ünitesi kadar önemli (hatta ondan daha önemli) bir seçim de oturma grubu seçimidir. Bu aşamada önünüze oldukça fazla seçenek çıkacaktır zira artık bu gibi eşyalar internetten de sipariş verilebiliyor.

Oturma Odası Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli

Oturma grubunuzu seçerken şunlara dikkat etmeniz gerekir; evde yaşayan kişi sayısı, misafir ağırlama sıklığı, oturma grubunun kullanım amaçları (oturmak, dinlenmek, yatmak, yemek yemek vb.), evde küçük çocuğun olup olmaması (bu, temizliği kolay ve aynı zamanda kir tutmayan materyalleri seçmeniz açısından önemlidir) vs.

Tüm bunları yanıtlayıp karar verdikten sonra renk seçimi üzerine düşünmeniz gerekir. Odanızda ağırlıkla kullanacağınız rengi her şeyden önce o renkle kendinizi rahat hissedip hissetmediğinize bakarak karar vermelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz renk seçtiğiniz halı ve perdelerle uyum sağlamalıdır. Uyum sağlaması demek kesinlikle aynı renk olması anlamına gelmez. Bir rengin çok farklı tonları ya da tamamen birbirinden farklı ama birbirini tamamlayan renkler de istediğimiz uyumu yakalamaya yardımcı olabilir. Son zamanlarda oturma odaları tek bir renk ağırlıklı olacak şekilde düzenlenmiyor. Hatta rengarenk ama çok uyumlu oturma odaları dizayn edildiğini görmek mümkün. Burada önemli olan kullandığınız renklerin beş ya da altıyı geçmemesi. Mobilyalara, halıya, perdelere ve odamızın genel rengine karar verdikten sonra sıra geldi yerleştirmeye. Oda sıcak bir görünümde mi olmalı modern bir tarzda mı; lüks ve şatafatı mı yansıtmalı yoksa mütevazı ama günümüze uygun mu olmalı tüm bunları kendinize sorup kararınızı verdikten sonra seçtiğiniz eşyaları hem sizin zevkinize hitap edecek hem de odanızın şekline uygun olacak şekilde yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Eşyalar Nasıl Yerleştirilmeli

Eşyalarınızı yerleştirirken işlevsel bir konumda olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Televizyon ünitesi ve kanepelerin konumu, orta sehpanın oturma grubu ve berjerlere göre konumu vb tüm ayrıntılara dikkat etmelisiniz bu aşamada. Oturma odası dekorasyonunda ve dizaynını güzel gösterecek bir diğer unsur da aydınlatmadır. Doğru aydınlatmayı seçerken yapmanız gereken hem dekoratif hem de asıl işlevini yerine getirebilecek ürünlere bakmanızdır. Bir şeyler okumak için küçük bir okuma lambası ya da bir masanız varsa onun etrafında tavandan ışık yansıtabileceğiniz bir lamba oldukça kullanışlı olacaktır. Eğer duvarınızda asılı, öne çıkarmak istediğiniz bir tablonuz varsa tıpkı galerilerdeki gibi parlak led lambalar işinize yarayacaktır. Ama biz yine de enerji tasarrufunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ev Dekorasyonunda Küçük Detaylar Önemli

Gelelim herkesin üzerinde çalışmakta keyif aldığı küçük ama etkili sihirli kişisel detaylara… Sonuçta bu oturma odasında zaman geçirecek olan sizsiniz. Bu aşamada biraz kendi yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekiyor. Büyük, renkli kitaplıklar, nostaljik vitrinler ve içini süsleyeceğiniz biblolar, minik heykelcikler, kupalar; pencere ya da eğer varsa şömine önüne koyacağınız rahat yer minderleri, belki şirin bir fiskos belki küçük sehpalar ve tabi duvarlarınızı süsleyecek aile fotoğrafları… Bunların her biri yerleştirmesi hep çok basit hem çok keyifli; oturma odanızda geçireceğiniz zamanı çok kıymetli kılacak sihirli ayrıntılar. Yine de bu konuda da küçük bir tavsiye vermeden duramayacağım. Bence dekoratif küçük eşyalarınızı mümkün olduğunca renkli seçmeye çalışın. Böylece her gördüğünüzde size mutluluk verecek, yaşam enerjinizi tazeleyecektir.
Her zaman umutlu ve neşeli kalın. Tüm güzel renkler sizlerin olsun.

Ev Dekorasyonu Oturma Odası Fikirleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık