Ev Dekorasyonu ve Dekoratif Akvaryumlar

2 yıl önce
905 kez görüntülendi

Ev Dekorasyonunda dekoratif akvaryumları kullanarak güzel dekorlar elde edebiliriz. Ayaklarımızı uzatıp su altına ait küçük bir kesit yansıtan dekoratif akvaryumları izlerken huzurlu dakikalar geçirmeyi kim sevmez ki.

Dekoratif Akvaryumlarla Su altı dünyasının gizemli havasını evinize ya da iş yerinize taşımak istemez misiniz?

Aslında günümüzde çok ince bir detay olan akvaryumların tarihi askında Eski Mısır’a dayanır. Eski Mısır’ın balıkları yalnızca gıda yönünü değil, süslü özelliklerinden dolayı onları dekorasyon amacı ile kullanmalarının bugüne yansımış ve modernize edilmiş şekli günümüzdeki dekoratif akvaryumlardır. Birçok insan su altı görüntülerini oldukça dinlendirici bulur. Bunun nedeninin deniz altının renklerinin mavi, yeşilin tonlarının insan beyni üzerindeki yatıştırıcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu etkiyi çok sık vakit geçirdiğimiz yerlere taşımak akvaryumlar ile mümkün. Tabi bu güzel görüntüyü sizlere sunacak olan akvaryumların da türleri mevcut.

Dekoratif Akvaryumlar ve Özellikleri

Karma Akvaryum: Karma akvaryum oluşturmak farklı habitatları olan süs balıklarını ve su bitkilerini bir araya toplamak demektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akvaryumda yaşayacak olan canlıların uyumudur. Yani seçilen balıklar benzer sıcaklıklarda benzer su bileşiminde yaşayabilecek balıklar olmalıdır. Aynı durum seçilen bitkiler için de geçerlidir. Balıklar arasında av- avcı ilişkisinin de olmaması gerekir. (nadir de olsa bazı akvaryum balıklarının kendisi ile aynı akvaryumdaki bir başka balığı yediği görülebilir)
Tek Tür İçin Akvaryumlar: Akvaryumlar genelde bir balık türünün belli başlı gereksinimleri göz önüne alınarak kurulur. Ancak yine de bu akvaryumlarda yaşamak her balık türüne göre değildir. O nedenle seçeceğiniz türün yalnızca kendi türüyle yaşayıp yaşayamayacağını balıklarınızı satın alacağınız yere sormanızda fayda var.
Biyotop Akvaryumlar: Bu akvaryumlar doğal bir ortamın taklididir. Bu akvaryumlarda seçilen balıkların ve bitkilerin doğal yaşamları, su bileşimleri, ısıları, su hareketleri ve tabi ki dekorları dikkate alınarak gerçeğine benzetilmeye çalışılır. (Bu akvaryumlarda su genellikle Afrika göllerinden veya tropikal bölgelerden getirilir.)

Dekoratif Akvaryum Oluştururken Yapılan Hatalar

“Küçük akvaryumla balık beslemeye başlayayım” dememelisiniz çünkü su hacminin normal boyuttaki bir akvaryuma göre az olması sizin en ufak bir hatanızda büyük sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olacaktır.
Yeni akvaryum sahiplerinin çok sık yaptığı bir diğer hata da akvaryum kurulur kurulmaz balık almaktır. İlk gün akvaryuma konan balıklar muhtemelen yaşamayacaktır çünkü şehir suyunun bileşiminde bulunan ağır metaller, çözünmemiş gazlar balıkların yaşamasına olanak vermeyecektir.
Akvaryum kapasitesinin üzerinde balık eklemek de balığınıza düşen birim hacmi azaltacak ve yaşama şansını düşürecektir.
İnsanlar genellikle birçok türden renkli renkli, cıvıl cıvıl balıkları bir arada görmek istediklerinden çok farklı türden balıkları tek bir akvaryuma yerleştirirler ki bunu yaparken bir soruyu sormayı unuturlar. “Acaba bu balıklar aynı ortamda yaşayabiliyor mu?” Yukarıda da anlatıldığı üzere gibi sizin bir türe göre ayarladığınız sıcaklık, dekorasyon malzemeleri, su içeriği ve buna benzer kriterler farklı bir tür için uygun olmayabilir. Durum böyle olunca koşullar bir balık türünün lehineyken bir diğer türe yaşama olanağı vermeyecektir.
Yetersiz filtre kullanmak da çok sık karşımıza çıkan bir problemdir. Filtre akvaryum suyunu 60 dakika içinde mutlaka 3 ya da 4 kez sirküle edebilmelidir.

Akvaryum Bakımı

Akvaryum bakımının aksatılması akvaryum keyfinizin kısa süreceğini gösterir. Akvaryum alacak kişiler akvaryum bakımını mutlaka ama mutlaka öğrenmelidir. Su her ne kadar filtreden geçiyor olsa da akvaryumun dibinde biriken tortuların belirli aralıklarla su ile birlikte alınması gerekir. Tabi alınan su kadar da taze su konmalıdır. Akvaryumunuzu temizlemezseniz balıklarınız ölmeyecektir anca biyoloji stres oranları artacak ve ömürleri kısalacaktır. (tabi bu durum pasifleşmelerine de neden olabilir.)

Akvaryum Sahipleri İçin Tatil Bir Sorun Değil

Günümüzde gelişmiş teknolojinin bir kolaylığı da otomatik yemleme makinalarıdır. Tatiliniz 20- 30 günü geçmedikçe akvaryumunuz açısından bir problem yaşamazsınız. Akvaryumunuzun üzerine yerleştireceğiniz otomatik yemleme makinası sayesinde balıklarınız her gün beslenecektir.

Akvaryum ve Dekorasyonu

Akvaryumunu dekorasyonunu yapmak en keyif verici kısmıdır. Yalnız bunu yaparken de sizi kısıtlayacak bazı durumlar söz konusudur. Akvaryumunuzun boyutu, besleyeceğiniz balıklar, ilginizi çeken renkler desenler, akvaryum için uygun bulduğunuz detaylar… Bunların hepsi dekoratif akvaryum yaparkan değerlendirmesini yapmanız gereken ölçütlerdir.

Dekoratif Akvaryum da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekoratif Akvaryum yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

  • Akvaryumun balığın ihtiyaçlarını karşılaması
  • Akvaryumda kullandığınız her şeyin doğal bir izlenim vermesi
  • Dekorasyon bittiğinde ortaya çıkan sonucun size hitap etmesi

Akvaryum dekorasyonu için hoş bulduğunuz, akvaryumunuza yerleştirdiğiniz şeyler su akışını engellememeli. Eğer buna dikkat etmezseniz suyun bazı bölümleri filtrelenmeyecek, gaz değişimine uğramayacak kısacası temizlenmeyecek ve balıklarınız için hiç de uygun bir yaşam alanı oluşturmayacaktır.
Eğer seçtiğiniz türlerden etkileşimi az olanlar veya olması gerekenden fazla olanlar varsa (Bu bilgileri balıkları satın aldığınız yerlerden ya da internetten edinebilirsiniz) bunların birbirini daha az görmesi için bazı özel alanlar düşünebilirsiniz. Doğal, büyük taşlar, kütükler vb. Burada dikkat etmeniz gereken bu bölümler arasında kalan alanlara da filtre yerleştirmenizdir.

Bitkileri yerleştirirken gelişim özelliklerine dikkat etmelisiniz. Hızlı uzayan veya uzadıklarında çok yer kaplayan bitkiler akvaryumun önüne yerleştirilmemelidir. Ayrıca çok ışık isteyen bitkilerde taş gölgelerine ya da geniş yapraklı bitkilerin gölgesinde kalacak alanlara yerleştirilmemelidir.

Taşlar için önemli olan özellikler ise şekilleri ve bileşimleridir. Taşların şekli balık türünün gereksinimlerine göre seçilmelidir. Bazı balıklar düz taşlı alanlarda yaşamaya alışık iken bazıları girintili çıkıntılı küçük mağaraları olan taşları severler. Ayrıca taşların rengi de koyu tonlarda seçilirse doğal bir su altı görünümü elde etmek daha kolay olur. Bazı taşların çatlaklarında balıklara zarar verecek kükürt benzeri maddeler birikmiş olabilir. Bunlar fark edilmeli ve temizlenmeli eğer temizlemek mümkün değilse akvaryuma yerleştirilmemelidir.
Eğer siz de bir evinizin dekorasyonunda dekoratif akvaryum sahibi olmak için yeterli vakte sahipseniz ve tabi ki deniz altının o renkli dünyasını seviyorsanız hiç durmayın deriz…

Ev Dekorasyonu ve Dekoratif Akvaryumlar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık