trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu

2 yıl önce
786 kez görüntülendi

Dekorasyon hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmakla birlikte çok çeşitli bir içeriğe sahiptir. Ev dekorasyonu yaparken renk uyumuna dikkat etmemiz gerekli. Yaşadığımız ortam, hayata bakış açımız için çok önemlidir. Örneğin kapkara bir oda düşünün siyah koltuklar, siyah halılar, siyah duvarlar. Evin içindeki her şeyi siyah düşünün; içiniz karardı değil mi? İşte ev dekorasyonu hayatımızdaki öneminin ne kadar olduğunu görüyoruz. Bulunduğumuz ortamın dekorasyonu ne kadar kaliteli ve uyumlu ise insan kendisini o kadar huzurlu ve rahat hisseder. Bu yüzden dekorasyonun önemini bir kenara atamayız.

Ev dekorasyonunda Renk Uyumu

Dekorasyonda malın kalitesi ve şeklinin ne kadar önemi varsa renginin de o kadar önemi vardır. Dekorasyonda renk uyumu çok ince ayrıntılı bir konudur. Renkler koyu, açık, canlı, mat vb. birçok unsura sahiptir. Her insanın bir renk zevki vardır ve önemli olan bu renk zevkini dekore edeceğimiz yere uyumlu bir şekilde yansıtmaktır.

Ev dekorasyon yaparken renk uyumu nasıl olmalıdır?

Dekorasyon yaparken seçeceğimiz renkler bizleri hüzne, karamsarlığa sokabileceği gibi mutlu huzurlu da edebilir bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Örneğin kırmızı renk denince hemen bir sıcaklık bir aşk kokusu uyanır zihnimizde.

Şimdi biraz ev dekorasyonunda renklerin uyumundan bahsedelim. Kahverenginden örnek verecek olursak, kahverengi ana bir renktir. Ve kahverenginden hoşlanan bir kişi kahvenin alt tonlarıyla uyum yapmalıdır. Bir oturma salonu düşünelim ve dekore edeceğiz ana rengimiz kahverengi olacak. Kahve renginden hoşlanıyoruz diye duvarları kahverengine boyarsak ne olur düşünelim, çok karardı benim için eminim sizinkin de öyle olmuştur. Ama kahverenginin açık tonlarından bej, krem, kese kağıdı gibi renklerden birine boyar isek daha uyumlu olur.

Duvarları hallettikten sonra ana rengi mobilya dekorasyonunda kullanabiliriz mobilyayı da kahverengi aralarında gene kahverenginin açık tonları kullanabiliriz, örneğin çekmeceleri krem olabilir. Koltuk takımları kahverengi olup yastıkları gene kahverenginin açık tonlarından kese kâğıdı rengi kullanılabilir. Halımız açık ve parke rengimiz koyu veyahut parke rengimiz açık renk halımız koyu renkte olabilir. Renkler arasındaki uyum ton farkını azaltarak veya arttırarak olabilir. Bir birleri ile alakasız olan renkler örneğin pembe ile siyahı bir araya getirmek çok zordur. Bugünlük kahverenginden bahsetmiş olduk bir daha ki makalemizde dekorasyonda renklerin uyumu konusunda diğer renkler hakkında bilgi vermek için görüşmek üzere. Bol renkli ve canlı günler dilerim.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. konya dekorasyon dedi ki:

    Teşekkürler paylaşımınız için. Oldukça estetik fikirler var. 🙂

    1. admin dedi ki:

      Dekorasyon fikirlerinize katkıda bulunabildiysek ne mutlu bize. Biz teşekkür ederiz.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık