trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

2 yıl önce
662 kez görüntülendi

Diş ağrısı bir çok insanın korkulu rüyasıdır. Evde bir kere başına gelen herkes bu ağrının nasıl dayanılmaz olduğu konusunda kesin bir fikre sahiptir zaten. Bu nedenle belkide en çok hassas olmamız gereken noktamız dişlerimizdir. Uykusuz geceler geçirmek istemeyen herkesin diş temizliği ve bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Ama bazen öyle anlar vardır ki ne kadar dikkat etsek de diş ağrısına engel olamayız. İşte bu durumlarda evde basit çözümlerle diş ağrımızı hafifletebiliriz. Aşağıda yazılanlar evde diş ağrısı için uygulanabilecek çözümleri içeriyor.

Evde diş ağrısı nasıl geçer?

  1. Dişiniz ağrımaya başladığı anda ilk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Böylece dişinizdeki çürükte kalmış olan ve ağrıya neden olan maddeleri oradan uzaklaştırmış olursunuz.
  2. Yine küçük bi pamuk parçasına alkol ya da kolonya damlatarak çürüğün üzerine koyabilirsiniz.
  3. Tuzlu su ile gargara yapmanız da yarar sağlayacaktır.
  4. Bir bardak su içine yarım bardak sirke katarak yapacağınız karışımla bir kaç dakika gargara yapın.
  5. 5 – 10 tane kuru karanfili bir bardak ılık suyun içinde 5 dakika kadar bekletip sonra rengi değişen bu suyu soğutarak gargara yapın. Ya da karanfili ağzınızda çiğneyerek ağrıyan dişinizin üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturucu etkisi vardır ve ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.
  6. 1-2 diş sarımsağı havanda ya da ağzınızda ezerek ağrıyan dişinizin üzerinde bekleterek de ağrıyı azaltabilirsiniz. Sarımsak bakterileri öldürme etkisine sahip olduğundan ağrıyan çürük diş üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Dolgu veya kaplama olan dişiniz ağrısı için:

Tüm bu yöntemler dişiniz dolgu ya da kaplama değilse geçerli olacaktır. Eğer dişiniz dolgu veya kaplamaysa ve dişe ulaşamıyorsanız yine yukarıda sayılan çözümleri uygulayabilirsiniz ancak dolgu ya da kaplamalı olan diş kapalı olduğundan etki etme süresi uzayacaktır. Dolgu olan dişiniz ne iyi gelir diyorsanız bu durumda ağrıyan bölgeyi olabildiğince soğutun. Buzlu suyla gargara yapmayı deneyin veya buz parçasını ağrıyan dişinizle yanağınız arasına koyun ve eriyene kadar bekleyin. Tüm bunları uygularken ağrı kesici kullanmayı deneyin. Ağrı kesiciyi yemekten sonra almaya dikkat edin. Ağrı kesici seçimini eczacınız ile birlikte yapın. Herhangi bir alerjiniz ya da kullandığınız başka ilaç / ilaçlar varsa mutlaka eczacınıza bunu da bildirin. Tüm bunlara rağmen diş ağrınızı geçmez ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık