Evlerde Yetiştirilebilen Süs Bitkileri

2 yıl önce
627 kez görüntülendi

Çoğu kadın evlerinde daha iç açıcı, huzurlu, dekoratif ve şık bir görünüm yaratmak amacıyla saksı bitkisi yetiştirmektedir. Bunlardan bazıları dayanıklı bazıları ise dayanıksız bitkilerdir. Gelin beraber evlerinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz birkaç tane şık ve güzel süs bitkisini tanıyalım.

Evde yetiştirebileceğiniz süs bitkileri nelerdir? 

DİFENBAHYA

Ev ve ofislerde genellikle tavsiye edilen süs bitkisidir. En çok tavsiye edilmesinin nedeni, tüm toprak türlerine uyum sağlaması, kuraklığa soğuğa diğerlerine nazaran daha dayanıklı olması, kendini devamlı yenilemesi ve uzun seneler boyunca yaşayabilmesidir. Difenbahyanın uzun süre yaşayabilmesi için toprağının senede bir kere değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bitkinizin vitamin ve mineral desteğini eksik etmemenizde fayda vardır. Bitki kendini yenilerken alt kısımda bulunan yapraklarını atar. Güneş ışığına yönelim yaptığından dolayı ara ara bitkinizin yönünü güneşe karşı çevirerek değiştirmelisiniz. Güneş ışığını seven bir bitki olduğu için ışığı güzel alan bir yerde bulundurmalısınız. Hava akımlarına karşı bitkinizi korumalısınız.

Difenbahya Bitkisinin sulanması ve bakımı
Çok fazla su isteyen bir bitki değildir. Kışın uzun süreli sulamadan dayanabilir. Toprağının hafif kuru kalacak şekilde sulanması tavsiye edilir. Kış mevsiminde çeşmeden aldığınız soğuk suyu direkt olarak bitkinize dökmemelisiniz. Aksi takdirde bitkiniz üşür ve yaprakları sararabilir. Yaz mevsiminde, en kurak günlerde bile haftada sadece 2 kere su ihtiyacı olmaktadır.

Difenbahya Bitkisinin Çoğaltılması
Difenbahya bitkisinde birkaç tane dal gövde bulunur. Bunlardan bir tanesini gövdeye yakın yerden kesip suya koyun ve köklenmesini bekleyin. Köklenen difenbahyanızı yeni bir saksıya toprağına ektiğinizde ikinci bir difenbahyanız olacaktır.

ANTORYUM
Ev ortamında kolaylıkla yetiştirebileceğiniz çiçekli ve gösterişli bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığını sevmez bu nedenle dolaylı ışık alabileceği bir yer belirlemelisiniz. Işığa yönelimi söz konusudur. Ara ara çevirerek ışığa yönelen yapraklarının daha düzgün büyümesini sağlayabilirsiniz. Çok fazla soğuğu ya da çok fazla sıcağı seven bir bitki değildir. Toprak değişimini mayıs ayı başlarında yapmanız gerekmektedir. Hava akımı olan yerlerden uzak tutmalısınız. Toprağındaki vitamin ve mineralleri çabuk tüketir. Bu nedenle her bitkide olduğu gibi senede en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlamanızda fayda vardır.

Antoryum Bitkisinin Sulanması
Kışın su ihtiyacı fazla olmayan bitkinin yazın su ihtiyacı artmaktadır. Bitkinizi sularken suyun tüm köklere ulaşmasını dikkat ediniz. Su, toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır. Bitkiniz çiçeklerini genellikle yaz aylarında açar. Kış aylarına girerken çiçeklerini döker ve dinlenme sürecine girer. Ara ara yaprakları sararır. Sararan yaprakları makas ile kesip atmalısınız.

Antoryum Bitkisinin Çoğaltılması
Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılması mümkündür. Kökten ayırdığınız antoryumu hemen diğer saksıdaki yeni toprağına ekmelisiniz. Kısa bir zaman sonra kök vermeye başlar ve çiçek açar.

GUZMANYA
Yapraklarının çok uzun ve narin olması ile bilinen guzmanya bitkisi, evinizde kolaylıkla bakabileceğiniz şık bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bitkiniz başka ışık kaynaklarından da yararlanabilmektedir. Hava akımların, aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamları pek sevmez. Toprağında uzun süre kalabilir. Toprak değişimi iki – üç senede bir yapılır ve değişim zamanı olarak da mayıs ayı tercih edilir.

Guzmanya Bitkisinin Sulanması
Kış mevsiminde aşırı soğuktan ve soğuk sudan korunmalı, az miktarda sulanmalıdır. Yaz mevsiminin gelmesiyle su ihtiyacı artacağından su miktarı arttırılmalıdır. Suyun tüm köklere ulaşmasına ve toprağa eşit olarak yayılmasına özen gösterilmelidir.

Guzmanya Bitkisinin Çoğaltılması
Bitkinizi kökten ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Kökten ayırdığınız yeni bitkiyi hemen yeni toprağına ekmelisiniz.

SPATİFİLYUM
Barış çiçeği olarak da bilinen spatifilyum, güzel ve narin beyaz çiçeği için evlerde tercih edilmektedir. Doğrudan güneş ışığını sevmez. Dolaylı olarak güneş aldırmalısınız. Hava akımlarından korunması gerekir. Çok sıcak ve soğukta bırakmak yapraklarına zarar verebilir. Toprak değişimi mayıs ayı başlarında yapılmalıdır.

Spatifilyum Bitkisinin Sulanması
Kış aylarında fazla su istemez. Yaz mevsiminde su ihtiyacı artar. Çiçeklerini yazın açar, kışa doğru döker ve dinlenme sürecine girer. Soğuğa dayanıklıdır. Yaprakları zamanla sararır. Sararan yapraklar, makas ile kesilmelidir. Kış aylarında sulama yaparken direkt olarak soğuk su verilmemelidir.

Spatifilyum Bitkisinin Çoğaltılması
Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılması mümkündür.

ORKİDE
Güzel ve değerli bir bitkidir. Orkideler basık mekanları ve doğrudan güneş ışığı alan ortamları sevmezler. Aşırı soğuğa dayanıklı değildirler. Bitkinizi sıcaklık değeri en az 15 derece olan bir yerde sabit olarak tutmalısınız. Toprak değişimini mayıs ayında yapmalısınız.

Orkide Bitkisinin Sulanması
Kış aylarında aşırı soğuktan korunarak az miktarda sulanmalı ve verilen su oda sıcaklığında olmalıdır. Yaz aylarında ise artan su ihtiyacı doğrultusunda sulama yapılmalıdır.

Orkide Bitkisinin Çoğaltılması
Bitkinin kökünden yukarı doğru uzanan ince kısımların her biri yeni bir bitki oluşturabilir. Bir tane ince kısmı kökünden itibaren alıp başka bir saksıya dikerek yeni bir orkide elde edebilirsiniz.

KALANŞO
Kalanşo bitkisi çok çeşitli renklere sahiptir. Doğrudan güneş ışığı istemez. Fazla sıcak ve soğuk hava bitkinin yaprak ve köklerine zarar verir. Hava akımlarından korunmalı, vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Kış mevsiminde oda sıcaklığının 12 derece altında olmaması gerekmektedir. Çiçeklerini yaz aylarında açar, kış aylarında döker ve dinlenme süreci geçirir.

Kalanşo Bitkisinin Sulanması
Kış aylarında az, yaz aylarında ihtiyacına göre sulanmalı ve kışın soğuk çeşme suyu verilmemelidir.
Kalanşo Bitkisinin Çoğaltılması
Çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile olup en uygun ay mayıstır. Gelişimi pek hızlı değildir ve boyu da çok fazla uzamaz.

MENEKŞE
Her mevsime uygun olabilen, yetiştirilmesinin kolaylığı ve çeşit çeşit büyülü renkleriyle ev ortamlarında çok tercih edilen bir süs bitkisidir. Doğrudan güneş ışığını almak istemez. Hava akımlarına karşı hassastır. Kışın oda sıcaklığının 14- 15 derecenin altına düşmemesi gerekir.

Menekşe Bitkisinin Sulanması
Kışın aşırı soğuğu sevmemekle birlikte susuz bırakılmamalıdır. Yaz aylarında ise suya olan ihtiyacını karşılamak için bitkinin haftada en az iki kere sulanması gerekmektedir. Kışın soğuk çeşme suyu verilmemelidir. Fazla sıklıkta saksı değiştirmek ve büyük olan saksıları kullanmak menekşenin gelişimine engeldir.

Menekşe Bitkisinin Çoğaltılması
Kökten ayırma yöntemi ile menekşenizden kolaylıkla yeni menekşeler elde etmeniz mümkündür. Yukarı doğru uzanan ince kısımları kökten itibaren ayırıp yeni bir saksıya ektiğinizde yeni bir menekşeniz daha olacak ve en yakın zamanda gelişip çiçek açmaya başlayacaktır.

Evlerde Yetiştirilebilen Süs Bitkileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık