Evlilikte Aile Okulu ve Sevgi

2 yıl önce
532 kez görüntülendi

Dünyada adını duyduğumuz Aile Okulu diye kurslar bulunmaktadır. Evlilikte sevgi olmazsa olmazlardan. Bir evlilikte sevgi yok ise işte orada ayrılık bir kaçınılmaz sondur. Son zamanlarda özellikle “şiddetli geçimsizlik” nedeniyle ayrılan çiftlerin sayısı büyük ölçüde artış göstermiştir. Bu oran büyük kentlerde daha da fazladır. Boşanan eşlerin çoğunluğunu henüz çocuk sahibi olmayıp birkaç yıl evli kalmış çiftler oluşturmaktadır. Okumuş meslek sahibi kadınlar ile ekonomik nedenlerle çalışmak durumunda olan kadınlarda da boşanma oranının daha da yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu oranın artmasında, şuan da teknolojinin sunmuş olduğu modern hayatın ve medyanın etkisi de azımsanmayacak kadar fazladır. Dolayısıyla bu da ülkemizde evliliklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan değerlerin giderek zayıfladığının bir göstergesidir. İnsanlar arasında artık kişisel başarı, maddiyat, özgürlük.. vb değerlerin ön planda olması bu durumun bir göstergesidir.

Dünya da Evlilik ve Aile Okulu

Amerika ve Avrupa ülkelerinin çoğunda evli ve evlenecek olan çiftlere yönelik “aile okulları” bulunmaktadır. Aile Okulunun sundukları hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Evliliğin getireceği sorumluluklar
  • Eşlerin psikolojisi
  • iş bölümü yaparak birbirlerine uyum sağlama
  • Çıkan anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği
  • Akrabalar arasında kurulacak dengeli ilişkiler
  • Ev ekonomisi vb.

Konularında temel bilgiler veriliyor. Türkiye’ de ise böyle eğitim kurumları sadece büyük şehirlerde ve bazı üniversitelerin özel çabasıyla açılmış olmasından dolayı ihtiyaca cevap verememektedir.

Karı koca ilişkisi arkadaşlık ilişkisinden farklıdır elbette…Sorumluluk, iş yükü, hoşgörü ve özveri gerektirir. Fakat arada sevgiyi geliştirerek büyük adımlar atabilmekte mümkün. Her insanın mutlaka bir sevgi dili vardır. Eğer bunu keşfedip uygulamaya da koyabilirsek hayat boyu eşimizle dostumuzla komşumuzla çocuklarımızla ve önemlisi kendimizle geçimli olmamızı, hayatla barışık bireyler olmamızı sağlar.
Hayatla geçimli ve barışık insan güzel insandır…

Evlilikte Aile Okulu ve Sevgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık