Evliya Çelebi ve Seyahatnamesi

2 yıl önce
649 kez görüntülendi

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı nasıldır? Evliya Çelebi seyahatnamesi nedir? Evliya Çelebi 17.yüzyılda yaşamış döneminin en önemli gezginlerinden ve günümüzde Dünyanın en büyük seyahat yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Aslen Anadolu kökenli Kütahyalı bir aileye mensup olan Evliya Çelebi İstanbul’da doğup büyümüştür. Evliya Çelebi küçük yaşlardan itibaren aldığı dini ve müspet ilim dersleriyle başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi.

Seyahatname Hakkında Bilgi

Hayatı hakkında çok kesin bilgiler olmamasına rağmen herkesçe bilinen Seyahatname adlı eseriyle tarihimize damgasını vurmuş isimlerdendir. Bu eseri yazması ise rüyasında İslam dini peygamberi Hz.Muhammed’i görmesi ve ona şefaat ya Resulallah yerine seyahat ya Resulallah demesiyle başlayan seyahat yolculuğunu kaleme almasıyla ortaya çıkmıştır. Seyahatname adlı eserinde Evliya Çelebi gittiği gezdiği gördüğü yerler hakkında çok değerli, ilgi çekici bilgiler veren, kendine has anlatım tarzı ve gözlem yeteneği, günümüzde abartılı bulunan ama renkli sayılabilecek dili ile 10 cildi doldurmuştur. Rivayete göre 50 seneden fazla boyunca gezdiği bilinmektedir. Bu 50 yılı aşkın uzun süre boyunca otuz civarı ülkeyi gezdiği eserlerinden anlaşılmakta gezdiği yerlerin çok fazla olmasından dolayı günümüzde merak edilen yerler ile ilgili ciltlerine bakıldığı bilinmektedir. Bir yazarın yaşadığı döneme kayıtsız kalmayarak eserlerinde yer vermesi çok sık görünen bir durumdur.

Evliya Çelebi de aynı şekilde 17. yüzyılda yaşadığı dönemde Osmanlı Devletinin duraklama dönemlerine denk gelir. Evliya Çelebi Osmanlı devletinin geniş topraklara sahip olmasıyla gezdiği yerlerin dilini, tarihini, insanlarını, kültürü kısacası o döneme ait çok geniş ve zengin bilgileri eserinde vermiştir. İlk ciltte İstanbul’dan başlayan yolculuğu ölümüne kadar son ciltte Mısır’da devam etmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de kaleme almış olduğu bazı bilgilerin tarihçiler tarafından o zaman şartlarıyla çelişkili bulunmasından dolayı “rivayete göre” ifadesi kullanılır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’yi yazma sebebi: Osmanlı devletinin duraklama döneminde birçok kişi sarayda görev alma arzusu taşırken Evliya Çelebi’nin hiçbir zaman o alanı düşünmeyip daima yeni yerler görme isteği ona Seyahatname’yi yazdıran en önemli sebeplerdendir.

Bu eseri yazması sanıldığı kadar kolay olmamış rivayete göre gezdiği yerlerde zaman zaman coğrafi bölgelerle ve doğa ile alakalı tehlikeler atlatmış savaşların içinde bulunmuş ölümden döndüğü bile olmuştur.

Seyahatname içerisinde bolca öğeyi barındırmış bir hazinedir. Hem Türk kültürünü hem de o dönemde Osmanlı devleti çok uluslu bir yapıda olduğu için diğer kültürleri de yansıtması bakımından oldukça değerlidir. Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserini ülkemize bir kültür mirası olarak bırakmıştır.

UNESCO ve Evliya Çelebi

Ülkemizin diğer önemli kültür mirasçıları Kâtip Çelebi, Osman Hamdi Bey, Mevlana, Yunus Emre, Piri Reis, Gaspıralı İsmail Bey UNESCO tarafından farklı yıllarda anma yılı olarak ilan edilmiştir. Evliya Çelebi ismi de UNESCO’ya bildirilmesinin ardından 2011 yılında doğumunun 400.yılı olması sebebiyle UNESCO Evliya Çelebi yılı olarak ilan edilmiştir. Bu durum ülkemizin tanıtımı açısından oldukça yararlı olmuştur.

Seyahatname de genel olarak tarihe tanıklık edilmesi, Osmanlı devletinin kendi ülkesindeki ve diğer devletlerle olan ilişkisi, Evliya Çelebi’nin öznel bakış açısıyla yaptığı keşifler ve yemek kültürleri, İslam medeniyeti, doğu ve batı medeniyetinde farklı kültürler ve insanlar ele alınmıştır.

Evliya Çelebi ve Seyahatnamesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık