Eyfel Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

2 yıl önce
944 kez görüntülendi

Fransa’nın belki de göz bebeği diyebileceğimiz Eyfel Kulesi. Eyfel kulesinin en büyük özelliği, Fransa nın bir sembolü haline gelmesidir. Nerede Eyfel denilse direk Fransa akıllara gelir. Bu kulenin sadece ülke için değil dünya için de gezip görülecek bir yer olduğu bilinmektedir. Ve bu yüzden ziyaretler gün geçtikçe artmaktadır.

Eyfel Kulesi Uzunluğu, Yapım Yılı ve Kim Yaptı?

Eyfel kulesi 1887 yılında yapılmaya başlanmıştır. Yüksekliği 300 m. uzunluğundadır. Tasarımı Gustave Eiffel’e aittir. Yaklaşık olarak her yıl 6 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Aşık ve evli çiftlerin, giderek görmek istediği yerlerin en başında gelmektedir. 300 metre yükseklikte olan bir yapı da genellikle çelik kullanılır, fakat Eyfel Kulesinde demir kullanılmıştır.

Eyfel Kulesi Özellikleri

Kulenin bakımı en ince ayrıntısına kadar özel olarak yapılmaktadır. Her sene 62 ton boya ile boyanmaktadır. Zaman zaman kule içerisinde intihar girişimleri gerçekleşmiştir. Yere basan kısmı yani temeli yaklaşık olarak 200.000 metrekarelik bir alandır. Yukarı çıkmak için yapılan 1665 adet basamağı vardır. Yaklaşık olarak ağırlığı 10.000 tondur. Dünya üzerinde gezilecek en çok ziyaret edilen yapılardan biridir. Her giden ziyaretçi tarafından yaklaşık olarak 100 adet fotoğraf çekilmektedir. Eyfel kulesinde bulunan kat sayısı 3 dür. Fransa da bulunan en uzun 4. yapıdır.

Eyfel kulesini nasıl gezebiliriz?

Eyfel kulesi 3 kattan oluştuğu için, her katın farklı özellikleri ve farklı fiyatlandırmaları vardır. İlk katında kulenin özelliklerini gösteren belgesel yayınlanmaktadır. Bir insan Paris’e gittiği zaman Eyfel kulesini görmeden dönmek istememektedir.

Eyfel Kulesi Hakkında Kısa Bilgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık