trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

F Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir?

1 yıl önce
1.817 kez görüntülendi

F klavye dediğimizde aklımıza gelecek olan ilk şey ekrana bakarak yazan insanlar ve on parmağının en az 8’ini kullanarak yazan insanlar gelmelidir. Aynı zamanda F klavye kullananlar dediğimizde de oldukça yazan insanlar aklımıza gelir.

Neden F Klavye ile hızlı yazılır?

Bu soruyu şöylede sorabiliriz F Klavye ile nasıl bakmadan yazılır. Bunlar hakkında bilgi vermek istedim. F klavye öncelikle Türklerin klavyesi olarak bilinmektedir. Nasıl Türklerin klavyesidir der gibisiniz. Şöyle ki insanlar yazı yazarken bilgisayar üzerinde en çok işaret parmağını ve orta parmağını kullanmaktadır. F klavyede de en çok kullandığımız parmaklarımıza Türkçe’de en çok kullanılan harfler denk gelmiştir ve en az kullandığımız parmaklarımız olan baş parmağımızla boşluk bırakmıyor yüzük parmağımızla ve küçük parmağımız yani serçe parmağımızla da Türkçe de daha az kullanılan harfleri yazıyoruz.

F klavyeyi öğrenmeye ve kullanmaya başlamadan önce öncelikle şunu aklımıza sokacağız bakarak yazmak yok. İnsan bakmadan nasıl yazar diye düşüneniniz olabilir. Elbette insan bakmadan da yazabilir. Bunun adına da harfleri parmaklarımıza ezberletmek diyebiliriz. Parmakların zekası olmayabilir ancak yazmaya başladıkça beynin gücüyle nasıl ezberlediğinizi anlayacaksınız.

F Klavye nasıl öğrenilir?

F klavyeyi öğrenmek istiyorum diyorsanız biraz da klavyede bulunan harfler üzerinde durmak istiyorum. Söylediğim gibi işaret parmağı ve orta parmağa en çok iş düşüyor peki onları klavyeye nasıl yerleştiriyoruz. F klavyede üç satır harf bulunmaktadı. Bu harflerin 2.si yani orta sırada bulunan harflerin A ve K harflerinin üzerinde bir çıkıntı yükselti bulunmaktadır. İşte oralara işaret parmağımız gelmektedir. Bu iki harfin arasında da 2 tuş bulunmaktadır. Parmaklarımızı bu harflere yerleştirdikten sonra (a ve k) sırasıyla diğerlerini de yanına yerleştiriyoruz ancak arada hiçbir boş tuş bulundurmuyoruz. Yani parmaklarımız yan yana geliyor.

işaret parmaklarımızda A ve M harfleri, orta parmaklarımızda E ve M harfleri, yüzük parmaklarımızda İ ve L harfleri serçe parmağımız yani küçük parmağımızda ise U ve Y harfleri olacak şekilde. Öğrenmeye başlamadan en başta da söylediğim gibi mutlaka bakmamaya ya da çok az bakarak yazmaya özen gösterelim.

Diğer harflere ise yavaş yavaş çıkacağız ancak temel harflerimiz bunlar. Türkçe de mutlaka kullanacağımız temel harflerdir bunlar ve her harf yani klavyenin üzerinde bulunan her tuşa basıp yazmaya VURUŞ ya da TUŞ VURUŞU denir. Baş parmağımızın her ikisiyle de yada biriyle de olabilir boşluk bırakıyoruz.

F klavyeyi kullanmak diger klavyelere göre oldukça kolaydır. Öğrenmesi zaman alacaktır fakat öğrendikten sonra anlayacaksınız ki aslında ne kadar büyük bir zaman kaybetmişsiniz yazı yazarken. İlk başlarda harflerin yerini unutacaksınız bakarak yazmaya çalışacaksınız sinirleneceksiniz hatta pes edip öğrenmekten vazgeçmek bile isteyebilirsiniz. F klavye yani Türklerin kullanmış olduğu klavye Q klavyeye göre oldukça avantajlıdır çünkü bütün istediğimiz harflere kolayca vuruş yapabileceğimiz parmaklarımızın altındadır.

on parmak

F Klavye eğitimi nasıldır?

F klavyeyi öğrenmeye harfleri teker teker yazarak başlarız. A harfinden başlayıp parmaklarımıza göre daha az kullandığımız harfleri zamanla öğreniriz. Son olarak ise sayıları öğrenmeye başlarız. Zamanla klavye kullanmak size oldukça zevk vermeye başlayacaktır. Yazı yazmaktan mutlu olacağınız hatta insanlardan kendinizi avantajlı farklı göreceğiniz zamanlar gelecek.

F Klavye öğrenmek ne işe yarar?

Bilgisayar üzerinden ödev yapmak kolay olacak proje hazırlamak hatta ve hatta iş bulmak bile oldukça kolay olacak. Birçok kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanılmaktadır. Hatta ki iyi derecede F klavye kullanan kişiler için KATİPLİK sınavlarına girme olanağı artacaktır. Katip özetle anlatabileceğim şekilde klavyeyi iyi derecede kullanan. Konuşma hızında yazı yazabilen kişiler olarak tanımlayabilirim. Hem bayan hem erkek için aynı tabiri kullanabiliriz.

Türkiye olanaklarına bakıldığı zaman iş bulmak hiçte kolay bir durum değildir. Ancak F klavye kullanan arkadaşların bir avantajı vardır ki hem yayın evlerin de hem matbaalarda hemde bilgisayarın aktif olarak kullanıldığı ortamlarda iş bulma olanakları artacaktır. Az öncede bahsettiğim gibi zabıt katipliği sınavlarına girebilir hatta devlet memuru olarak adliyelerde çalışmaya başlayabilirler.

f klavye

Kısaca F klavye kullanımı ve on parmak sadece klavye kullanmaktan daha fazlası olacaktır sizin için. Kitap okumak, müzik dinlemek resim yapmak hatta şarkı söylemek gibi hobi haline gelecek klavye kullanmak. Hepsinin yanı sıra zamanla parmaklarınızın açıldığını parmak eklemlerinizin hareketinin arttığını fark edeceksiniz. Buda size ileri de parmaklarınızı aktif olarak kullanabileceğiniz bir enstrüman çalmanızda oldukça yardımcı olacaktır. Size ne kadar büyük bir avantaj sağladığını anlayacaksınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık