trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Farid Farjad Kimdir? Kemanı Ağlatan Adam

2 yıl önce
651 kez görüntülendi

Kemanı ağlatan adam olarak bilinen Farid Farjad kimdir? Farid Farjad’ın zorlu sanat yolculuğu sekiz yaşında başlamıştır. Dünyada pek çok insan tarafından tanınan, besteleri kâh ağlatan kâh heyecanlandıran, yeniden yorumladığı parçalara sihirli parmaklarıyla daha bir zarafet kazandıran sanatçı, 1938 yılında doğmuştur ve Tarhanlıdır.

Farid Farjad Hakkında

Memleketinde konservatuar denginde bir okulda klasik müzik alanında kendisini geliştirmiş ve burada bulunan orkestrada önemli başarılara imza atmıştır. Temelde Fars müziği ve doğu müzik teknikleri üzerinde derin bilgi sahibi olan Farid Farjad Batı tekniklerine hakim olması ve eşsiz yorumu sayesinde tanınmıştır. Besteleri duyulduğunda pek çok kişi bunların Farid Farjad’ın eserleri olduğunu anlayabilmektedir günümüzde. Bu da gösteriyor ki sanatçı öğrenmesi en zor iki enstrümandan biri olan keman yorumuyla pek çok ünlü virtüözden ayrılıyor.

Sanatçının bestelerinde çoğunlukla hakim olan melankolik esintiler bu eserlerin bir kimliği haline gelmiştir. Pek çok insan bunun nedeni üzerinde düşünmektedir. Bunun virtüözün hasret ve hüzün dolu yaşamından kaynaklandığını söylemek mümkün.

Farjad memleketinde gerçekleştirilen İslam Devriminden önce Kaliforniya’ya yerleşmiştir. Burada sanat hayatını biraz sürdürdükten sonra ülkesine geri dönmek istemiştir ancak İran’da müziğin haram olarak kabul edilmesi nedeniyle pek çok sanatçı gibi Farid Farjad’ın da ülkesine girişi yasaklanmıştır. Farjad daha sonra Amerikan vatandaşlığına geçmiş ancak hiçbir zaman kimliğinden vazgeçmemiştir. Sorulduğunda her zaman İranlı olduğunu söyleyerek gerçek kimliğini ve ülkesine duyduğu özlemi ifade etmiştir. Sanıyoruz ki bestelerinde insanın boğazına düğüm olan, gözlerini dolduran, burnunu sızlatan bu hüzün aslında zamanında yaşamış olduğu özlemin bir izidir.

Farid Farjad Konser.

Bugün dünyanın hemen her yerinde konserler veren virtüöz ülkemizde gerçekleştirdiği konser ve etkinlikler sonrasında gördüğü ilgiye karşılık olarak bir röportajında “Türkiye’den başka hiçbir ülkede bu kadar sahiplenilmedim” demiştir.

Farid Farjad Kimdir? Kemanı Ağlatan Adam Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık