Fatih Sultan Mehmet Kimdir ve Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

2 yıl önce
10.309 kez görüntülendi

Osmanlı padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet tanıyalım. Kimdir? Hayatı nasıldır? Neler yapmıştır sorularına cevaplar verdik. Gelin hep birlikte Fatih’in hakkında yazdığımız yazıya bakalım.

Fatih Sultan Mehmet Hayatı

Osmanlı İmparatorluğunun, yedinci padişahıdır. İstanbul’u feth eden, Fatih Sultan Mehmet “Büyük Türk” olarak anılan padişahlardan birisidir. 30 Mart 1432 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet ayrıca 7 yabancı dil konuşabiliyordu. Şair ve yazarları bir araya getirerek onlarla sohbet etmeyi çok seviyordu. Bilinmedik konularda makale yazdırarak, daha sonra yazdırdığı bu makaleleri incelerdi. Şehzadelik yıllarında babasıyla bir çok savaşa katılma fırsatı bulmuştu. Abilerinin erken ölümü yüzünden erken yaşta taht sahibi oldu. 17 yaşına geldiğinde Süleyman Bey’in kızı olan Sitti Hatun ile evlendirdi. Genç yaşında olmasından dolayı doğu ve batıda Fatih Sultan Mehmet bir tehdit olarak algılanmadı.

İstanbul’un Fethi

1451 yılında Mehmet, Anadolu ya geçti ve ilk isyanı bastırdı. 1451 yılında İstanbul’u nasıl fethedebileceğini düşünen Mehmet, ordusuyla beraber 23 Mart’ta Edirne den hareket etmeye başladı. 2 Nisan’da İstanbul’a yaklaşan Mehmet, 6 Nisan ın ilk ışıklarından saldırıya geçti. Saldırı belirli aralıklarla beraber 53 gün sürdü. İstanbul’u fethedebilmek için donanmasını Haliç’e indirmeye karar verdi. Ve gemileri karadan götürmeyi düşündü. Dolmabahçe’den Kasımpaşa’ya kadar yerlere kalaslar döşetti.

İstanbulun Fethi

70 adet gemi silindirler üzerinde 22 Nisan da Haliç’e indirildi. Teslim olma çağrılarını kabul etmedikleri için, Osmanlı Ordusu taarruza başladı. Öldürücü darbeyi vurmak için yeniçeriler saldırıya katıldı. Ve sabah saatlerinde nihayet Osmanlı askerleri “Kerkoparta” kapısından içeri girdi.

ayasofya

Fatih Sultan Mehmet, fethin ilk günü öğleye doğru şehre ayak bastı. İlk iş olarak Ayasofya’ya giderek namazını kıldı.

Fatih Sultan Mehmet Ölümü

1481 yılında yeni bir sefere hazırlanırken hastalandı ve 3 Mayıs 1481 de Gebze civarında ordu evinde vefat etti. Ölümden sonra yerine oğlu II.Beyazıt geçti.

Fatih Sultan Mehmet Kimdir ve Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Murtaza dedi ki:

    Fatih sultan mehmet in hayatını kısaca çok güzel ozetlemissiniz paylaşım için teşekkür

  2. Serdar Toprak dedi ki:

    Çok güzel bir yazı hazırlanmış. Teşekkürler.

  3. Ahmet Güzel dedi ki:

    Fatih sultan mehmet osmanlı padişahlarının devlerinden. Onun yaptıkları azımsanamaz. Tarihe kesinlikle damgasını vurmuştur. Yazı da çok güzel aktarılmış. Teşekkürler.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık