trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Franchise Kredisi Nasıl Alınır? Başvurusu ve Şartları

11 ay önce
794 kez görüntülendi

İş kurmak isteyenlere önemli fırsatlar sunan büyük ve kurumsal firmalar Franchise yani bayilik vererek hem kendi markalarını yaygınlaştırarak daha çok müşteri kitlesine ulaşmak hem de bu kârlı yatırım modeli ile girişimcilere destek olmaktadırlar.

Franchise Kredisi

Franchise Kredisi Nedir?

Franchise veren bu firmaların isim hakkı ücreti, bayilik ücreti gibi franchise ücretleri bulunmaktadır. Bu ücretler firmaların şirket yapısı, marka değeri ve yayılma politikalarına göre belirlenmektedir. Bugün piyasada 5.000 TL ile 1.000.000 TL arası franchise bedeli olan firmalar bulunmaktadır. Ancak bu franchise bedellerini karşılamak bayilik almak isteyenler için çoğu zaman kolay değildir. İşte bu noktada ortaya franchise kredisi ön plana çıkmaktadır.

Franchise kredisi, girişimcilere destek olmak adına sağlanan bir kredi türüdür. Bu krediyi ağırlıklı olarak bankalar vermektedir. Devlet tarafından desteklenen bir kredi türüdür. Hatta bazı özel durumlarda TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlardan da teşvik ile Franchise kredisi almak mümkündür. Ancak bu herkes veya her iş için geçerli değildir. Bu kurumlar daha çok teknolojik alanda yenilikçi yönü ağır basan ve teknoloji geliştirmeyi içeren işletmeler için teşvik ile Franchise kredisi vermektedirler. Ve ayrıca üretime dayalı faaliyetler olduğunda bu kurumlardan franchise kredisi alınabilir. Bu durumda franchise kredisi daha çok banka kanalı ile alınan bir işletme kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Franchise Kredisi Başvurusu

Franchise kredileri yukarıda da belirttiğimiz üzere iki farklı şekilde alınabilir. Bunlar Devlet destekli teşvikler içeren franchise kredileri ve banka kanalı ile alınan franchise kredileridir.

Devlet destekli teşvikler içeren franchise kredileri nasıl alınır?

Bu kredileri alabilmek için yapacağınız işin faaliyet alanı son derece önemlidir. Öncelikle şunu belirtelim, bu kredi türünü kullanabilmeniz için üretim yapan bir işletme açmanız gerekir. Bu üretim ise daha çok yenilikçi bir unsura sahip olmalıdır. Buna bir örnek verelim; Enerji sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın bayiliğini alarak yel değirmeni kurup elektrik enerjisi üretmeyi düşünürseniz devlet tarafından kullandırılan ve büyük bir kısmı hibe olarak verilen bu krediyi alabilirsiniz. Ancak her hangi bir firmanın restaurant bayiliğini almak için bu krediyi kullanmanız mümkün değildir. Devletin ön gördüğü ölçüde faaliyetler yapacak bir işletme açmayı düşünür iseniz işinizle ilgili detayları içeren bir dosya ile ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. İlgili kurumlar gerekli araştırmalarını yapıp size devlet destekli teşvik içeren franchise kredisi veriyorlar.

Banka kanalı ile franchise kredisi nasıl alınır?

Banka kanalı ile franchise kredisi kullanmak günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Hemen hemen tüm bankalar franchise kredisi vermektedir. Bankalardan franchise kredisi alabilmek için öncelikle yapmanız gereken banka ile görüşüp yapmak istediğiniz işin faaliyet alanıyla ilgili detaylı bilgiler vermektir. Banka ile yapacağınız bu ön görüşmede bayilik alacağınız firmanın franchise bedelini de belirtmeniz gerekiyor. Bankalar hem sizin hem de franchise verecek olan firmanın detaylı araştırmasını yapıp size olumlu yada olumsuz cevap verirler.

Bankalar daha çok piyasada tanınmış olan firmaların franchise sistemi ile alınacak bayiliklerine franchise kredisi verirler. Belirteceğiniz franchise bedeline göre size cevap verecekleri de bir gerçek. Bankalar genelde franchise bedelinin % 75 karşılığını kredi üst limiti olarak belirlerler. Ancak bazı bankaların kendi üst limitleri vardır. Yani bankanın size verebileceği kredi limiti bellidir. Bunun üzerine çıkıp franchise bedelinin % 75 karşılığını vermeleri söz konusu değildir. Bazı bankalar ise franchise bedeli dışında da işletmenin kurulumunda harcanan dekorasyon, tadilat, demirbaş vb gibi faturalı harcamalar için de ayrı olarak kredi desteği verebilmektedirler.

Bankalardan franchise kredisi alabilmek için yapılan bu ön görüşme sonrası başta franchise anlaşmasının bir örneği olmak üzere, banka tarafından istenilen diğer tüm belgeler hazır hale getirilerek franchise kredisi başvurusu yapılır. Bankaların bu kredi türü ile ilgilenen bir ayrı bir departmanı bulunmaktadır. İşlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanır. Alacağınız kredinin miktarı, geri ödeme vadeniz gibi unsurlar göz önünde bulundurularak faiz oranı uygulanır. Genelikle 12 ay ile 60 ay vadeli ödeme seçenekleri mevcuttur. 3 ay öle 6 ay arası taksit erteleme avantajları olan bankalar da vardır. Kimi bankalar franchise kredisi alan müşterilere franchise paketi dahilinde bazı bankacılık hizmetlerini de ücretsiz olarak sunarlar. Buna havale, EFT işlemleri örnek verilebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık