Franchise Kredisi Şartları Nelerdir?

1 yıl önce
985 kez görüntülendi

Franchise kredisi almak istiyorum, ama konuyla ilgili yeterli bilgim yok mu diyorsunuz! O zaman doğru yerdesiniz. Franchise kredisi ile ilgili en güncel bilgileri sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda sizlere franchise kredisi ve şartlarını anlatıyoruz.

Franchise Kredisi

Franchise kredisi, daha çok bankalar tarafından verilmekte olan ticari bir kredidir. İşletme kredisi olarak da bilinse de aslında işletme kredisinden farklıdır. Çünkü franchise kredisi, adı üstünde olarak franchise kavramını barındırır. Yani franchise sistemi ile bayilik almak isteyenlere verilen bir kredidir. Burada temel amaç ise bayilik almak isteyenlere finansal bir destek sağlamaktır. Devlet tarafından desteklenir. Franchise kredisini işletme kredisinden ayıran bir diğer konu ise faiz oranlarıdır. Bir – iki puan da olsa daha düşük bir faiz oranı uygulaması vardır. Devlet tarafından verilen ve teşvik ile desteklenen franchise kredileri ise daha çok enerji ve teknoloji alanlarında faaliyet gösterecek olanlara verilir. Banka tarafından verilen franchise kredileri için ise sektör ayrımı yoktur.

Gelelim en önemli kısıma, peki Franchise kredisi için yerine getirilmesi gereken şartlar nelerdir?

Franchise Kredisi Şartları

Franchise kredisi alırken, dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Franchise kredisi verecek olan kuruluş için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Franchise kredisi, adından da belli olduğu üzere bayilik alınmak için kullanılır. Başka bir amaç ile kullanılması kabul edilemez.
 • Franchise kredisi kullanabilmek için bir franchise sözleşmesine ihtiyaç duyulur. Franchise sözleşmesine göre belirlenecek bazı hususlar vardır. Franchise sözleşmesi olmadan franchise kredisi kullanabilmek maalesef mümkün değildir.
 • Franchise sözleşmesinde franchise bedeli belirtilmelidir. Yoksa franchise kredisini talep edemezsiniz.
 • Franchise bedelinin sözleşmede doğru olarak belirtilmesi gerekir. Krediyi veren kuruluş bu bedeli incelemekle yükümlüdür. Fazla bir bedel belirtildiğinde kredi talebiniz reddedilebilir.
 • Franchise kredisinin kredi limiti, franchise bedeli üzerinden belirlenir.
 • Her kuruluşca franchise kredisi limiti farklılık gösterebilir. Bunun için belirli bir kural yoktur.
 • Franchise kredisinin geri ödemesi önceden belirlenen şekilde geri ödenir. Her kuruluşun kendine özgü bir yapısı olduğundan dolayı farklılıklar olmaktadır.
 • Franchise kredisinin verilip verilmemesi verecek olan kuruluşun kendi insiyatfindedir. Tüm şartları yerine getirmiş olsanız bile her hangi bir zorunluluk yoktur.

Franchise kredisi verecek olan kuruluş, kredi talebinde bulunan kişiyi araştırmak, hakkında inceleme yapmak hakkına sahiptir. Kredi talep eden kişinin varsa önceki ve mevcut ticaret hayatı, kredi geçmişi, kredi notu, ödeme düzeni, borçları ve alacakları gibi pek çok husus son derece önemlidir. Franchise kredisini verecek olan kuruluşa, istediği tüm belgeleri hazırlayıp teslim etmek gerekir. Krediyi talep eden kişi bu belgeleri hazırlamak zorundadır. Belgelerin gerçeği yansıtması gerekir. Aksi halde kredi verilmez.

Franchise Kredisi Başvurusu

Kısa bir şekilde, Franchise kredisi başvuru ve krediyi alma sürecine de bir göz atalım.

 • Franchise sistemiyle bayilik veren ile bayilik almak isteyenin bir araya gelerek bayilik üzerine anlaşması, bayilik veren firma ile franchise sözleşmesini imzalaması
 • Franchise sözleşmesinde detayları ile birlikte talep edilen franchise bedelinin, franchise kredisi veren kuruluştan talep edilmesi, yani franchise kredisi için başvurunun yapılması
 • Franchise kredisini verecek olan kuruluşun talep edilen franchise bedelini, pazar ve piyasa durumunu, bayilik alınacak firmayı, bayilik almak isteyen kişiyi detaylı olarak araştırması

Franchise kredisi limitinin, faiz oranının, geri ödeme vadesinin oluşturulması ve franchise kredisi anlaşmasının imzalanmasının ardından, franchise kredisinin kullandırılması olarak sonuçlanır. Franchise kredisi ve şartları adı altında topladığımız bu yazımızda sizlere detaylı bilgiler verdiğimize inanıyoruz. Sizler için araştırmalarımız devam etmektedir. Hepsi ve daha fazlası için yapmanız gereken tek şey bizi takip etmek.

Franchise Kredisi Şartları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık