Freelance Nedir? Freelance Olarak Çalışmak

2 yıl önce
641 kez görüntülendi

Freelance nedir? Freelance olarak çalışmak nasıldır? Freelance ne demektir? Freelance adından da anlaşılabileceği gibi ofis ortamı olmadan dışarıdan çalışılan iş anlamına gelmektedir. Bazı kişiler ek gelir olarak freelance iş yaparken bazı kişiler de tamamen freelance çalışabilmektedir.

Freelance Çalışma

Ülkemizde genellikle bilgisayar programcılığı mesleği ve türevleri freelance çalışmakta olsa da son yıllarda diğer mesleklerde de freelance çalışma görülebilmektedir. Freelance çalışmak uzaktan çok kolay gibi görünse de ofis ortamında yapılan işten daha kolay değildir. Sadece zaman olarak size bir serbestlik ve rahatlık sağladığı söylenebilir. Her işte olduğu gibi bu işte de araştırmacı olmak, çalıştığımız işin önemini kavramak, projenin sunumunu doğru yapmak, projeyi gerçekleştirecek gerekli yeteneğe sahip olmak, gerekli prosedür ve hukuki sözleşmeleri bilmek ve freelance projelerin ülkemizde ve Dünyadaki yeri hangi alanlarda gerçekleştirdiğini bilmek gereklidir.

Freelance çalışmaları nasıl olur?

Yapacağımız projeyi belirli bir program çerçevesinde yazarak yapılacak işleri sıraya koyarak sık sık kontrol ederek ekleme çıkarmalar yapmak gerekir. Yapacağımız işin genel hatlarıyla kaç sayfa olacağını, hangi kaynaklardan yararlanacağımızı,beklentilerimizi, projenin bütçesini, projemi sunacağım hedef kitlemizi hali hazırda çalıştığım müşterilerimiz ve olası müşterilerimizin talepleri ve projemizi ne kadar sürede bitireceğimiz gibi önemli konuları netleştirmemiz gerekir.

Freelance olarak çalışmak istiyorum.

Çalışmamızı gerçekleştirirken eğer maddi bir destek sağlayacak birilerini arıyorsak onlara uygun sunum yapmamız ve onların bu proje karşılığında ne kazanacaklarını onlara doğru aktarmamız gerekir. Freelance çalışmalar için çevre desteği de çok önemlidir. Örneğin bilmediğimiz bir konu hakkında bir başkasının bilgisi varsa bu çok işinize yarayabilir. Mümkün olduğunca yapacağınız işi daha çok kişiye duyurabilmeniz sizin yararınıza olur.

Evde çalışmak isteyenler.

Freelance çalışmalar genellikle ev ortamında gerçekleştirilir. Ev ortamında çalışma disiplinini elden bırakmamak tıpkı bir ofiste çalışıyormuş gibi gerekli araç gereçleri çalışma ortamımızda bulundurmak gerekir. Eğer evde çalışmıyorsak da dikkatimizin dağılmayacağı sakin mekanları tercih etmelisiniz.

Hangi işi yaparsanız yapın verimli ve sonuç odaklı olmalısınız. Zaman planı içerisinde yapacağınız işi yerleştirip hayatınıza devam etmelisiniz. Yani günde belli bir saat çalışma saati belirleyip o saate uymanız gerekir. Yoksa bir gün hiç çalışmayıp diğer gün tamamen projeyle ilgilenmek yararlı olmayacaktır. Ayrıca gerekli muhasebe kayıtları tutularak faturalı, vergili küçük de olsa bir şirket kurulması şarttır. Firmalar her zaman şirketlerle çalışma prensibinde olurlar. Bir şirket sahibi olup sizi görüşmeye davet etmeleri bile sizi ciddiye almaları ve sizi tercih etmeleri için bir sebep olabilir.

Şirket kurduğunuz yapacağınız ilk işler ne olmalı.

Bir şirket kurduğunuzda yapacağınız önemli şeylerden biri de kartvizit oluşturarak yaptığınız işin profesyonelliğini göstermenizdir. Bu kartvizitler sayesinde müşterileriniz ve diğer kişiler sizin işinize verdiğiniz önemli fark ederler. Kuracağınız şirketin ismine ait uzantılı e-mail adresi almanız, şahsınıza ait bir internet siteniz olması da oldukça önemlidir. Her müşteri bir referanstır.

Küçük iş büyük iş demeden yaptığınız her işi başarıyla tamamlayarak referanslarınızı oluşturmalısınız. Büyük ölçekli firmaların ilk dikkat ettikleri şey referanstır. Daha önce ne gibi bir proje gerçekleştirdiğinizi ve kimlerle çalıştığınızı bilmek iş veren açısından belirleyici unsurdur. Eğer referans kısmında problem yaşıyorsanız katılacağınız seminer, proje, konferans gibi faaliyetlerde etkin olarak bulunup bunu belirtmeniz yararınıza olacaktır. Kimse sizden ilk işinizde harikalar yaratmanızı beklemez ama yapabileceğinizin en iyisini vermeniz gereklidir.

Son yıllarda sadece freelance işler için açılmış sitelerin sayısının artmış olması bu alana yönelen kişi sayısının ve ilginin fazla olduğunu göstermektedir.

Freelance Nedir? Freelance Olarak Çalışmak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık