trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Gezi Rehberi: Denizli Şehri

1 yıl önce
1.031 kez görüntülendi

Ege bölgesinin en önemli kentlerinden horoz denince akla gelen şehir Denizli hem tarihi hem turistik hem de bir sanayi şehridir. Egenin ikliminin sıcak olması insanlara da yansımış misafirperver bir şehir haline getirmiştir bu şehri. Denizli konumu itibariyle de çok önemli bir durumdadır. Egenin bir diğer incisi İzmir’e 3 saatlik mesafesiyle hem de İç Anadolu bölgesine bağlanan Kütahya-Eskişehir yoluna 3,5 saatlik mesafesiyle iki bölge arasında köprü görevi üstlenmektedir.

denizli şehri meydanı

İzmir’e ulaşım tren yolu ve kara yolu ile sağlanırken Kütahya’ya kara yolu ile ulaşım bağlanmaktadır. Pamukkale Üniversitesinin bu şehirde olması şehre ülkemizin her bölgesinden öğrencilerin göç etmesine neden olmaktadır. Ayrıca okuryazar oranı da bir hayli yüksektir. Tekstil sektörünün kalbi olarak nitelendirilen Denizli’de son zamanlarda tekstil atölyelerinin birçoğunun kapanması sonrası bu alanda iş imkanlarının azalması sektörün küçülmesine neden olmuştur.

denizli şehri pamukkale

Denizli şehri nasıl bir yer?

Denizli aynı zamanda Osmanlı Devletinden kalma çok sayıda tarihi,kültürel,mimari yapıya sahiptir. Denizli’de hava alanının çok yaygın kullanılmaması ulaşım yönünden zaman zaman sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Şehirde geleneksel olarak düzenlenen edebiyat, müzik, spor ve sanat alanındaki festivaller ile toplumun kaynaşması amaçlanmaktadır. Geçmişte bu şehirde valilik yapmış merhum vali Recep Yazıcıoğlu kent için önemli bir yere sahiptir. Onun ismi bir park ve ilk okula verilmiştir.

Denizli kentinde en bilinen turistik bölgesi kuşkusuz Pamukkale Travertenleridir. Dünyanın birçok bölgesinden ziyaretçiler Unesco’nun Dünya Miraslarından biri kabul ettiği bu muhteşem bölgeyi ziyaret etmektedirler.

Denizli yemekleri nelerdir?

Yemek kültürü açısından da hayli gelişmiş bir mutfağı vardır Denizlinin. Ege bölgesinin tipik özelliklerini yansıtır. Yani zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu ege mutfağının sebze yemekleri dışında et ağırlıklı yemekleriyle kebabı ve tandırıyla meşhurdur. Denizli şehri yeni yatırımların ve istihdamın artmasıyla büyümeye devam edecektir.

Gezi Rehberi: Denizli Şehri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık