trafik cezası ödeme trafik cezası ödeme sgk borç ödeme

Göç Nedir?

1 yıl önce
883 kez görüntülendi

Göç türleri nelerdir? Öncelikle insan göçleri hakkında bilgi aktaralım. İnsanlığın başlangıcından itibaren günümüze kadar süren ve sürmeye devam edecek olan göçler, hem iç göç hem de dış göç olarak iki ayrım yapılabilir.

İç göç nedir?

İç göç bilindiği gibi aynı ülke sınırları içerisinde bir şehirden başka bir şehre yapılan göçtür. Mevsimlik göçler bir iç göçtür. Mevsimlik göç bir diğer tabirle. Bulundukları bölgede iş imkanlarının azalmasıyla istihdamın daha fazla olduğu bölgelere kısa süreli yapılan bölgesel göçtür.

Dış göç nedir?

Dış göç ise iç göçün tam tersidir. Yani bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan göçlerdir. En yaygın olarak bilinen dış göç beyin göçüdür. Dünya üzerinde en bilinen beyin göçü Albert Einsten’ın Almanya’dan Amerika’ya yaptığı göçtür. Tabii ki beyin göçü dışında dış göçün en önemli nedenleri ekonomik zorluklar, savaşlar, tehditler ve doğal afetler sayılabilir. Dış göçler iç göçlere göre daha uzun süreli planlı ve zor göçlerdir. Günümüzde ülkemize birçok dış göç gerçekleşmektedir.

Tarihte olan en büyük göç nedir?

Tarihte gelmiş geçmiş en büyük göç Kavimler Göçü olarak bilinmektedir. Sonuçlarıyla tüm Dünya’yı etkileyen bu göç sonucunda bir çağ kapanıp başka bir çağ açılmış. Devletler yıkılmış günümüzdeki devletlerin ilk oluşumları ortaya çıkmıştır. Diğer yandan da düşüncenin önem kazanması ve feodalite gibi sistemlerin meydana çıkmasıyla ne kadar geniş ve büyük bir olay olduğunu ortaya koymaktadır.

Mübadele göçü: Göçlerin bir diğer çeşidi de mübadele göçüdür. En bilinen mübadele göçü Türkiye ile Yunanistan arasında olan göçtür. Türkiye’deki Rumlar ve Yunanistan’daki Türkler ülkelerinin karşılıklı anlaşmasıyla mübadele göçü gerçekleştirmiştir. Günümüzde hala ülkemizde ve diğer ülkelerde değişik ülkelerden göçlere rastlamak mümkündür. Dünya nüfus sayılarına bakıldığında yüzde üçlük bir dilime sahip olan göçmenlerin bir kısmının yasa dışı gerçekleştirdiği göçler sebebiyle ülkeler arası krizlere neden olduğu görülmektedir.

Konularımız arasında olan Göç ve Göç Türleri yazımızda ilginizi çekebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık