Grafik Tasarım Hakkında

2 yıl önce
1.133 kez görüntülendi

Kuşkusuz çağımızın en önemli unsuru iletişimdir. Grafik tasarımcıları da bir iletiyi belli bir kitleye görsel yollarla ulaştırmayı hedefler. Bu görsel yöntemler; afişler, logolar, billboardlar, animasyonlar, tanıtım filmleri kısacası yazılı, görsel ya da dijital elemanlar olarak sıralanabilir. Tüm bunlar günlük hayatta karşılaştığımız bazen çok beğendiğimiz bazen bizi duygulandıran kimi zamanda çok sık karşımıza çıktığı için sıkıldığımız şeyler. Ama bizde uyandırdığı etki her ne olursa olsun hafızamızda yer ettiği ve bir şekilde beynimize kodlandığı bir gerçek. Zaten amaç da bu. Dikkat çekmek, merak uyandırmak, farkındalık yaratmak…

Grafik Tasarım Bölümü

Bunların yanı sıra grafik tasarım bölümü insanların değişen ihtiyaçlarını yakından takip etmeli hedeflediği kitlenin sosyal- ekonomik durumunu iyi ölçmeli ve psikolojik analizinden birazcık da olsa haberdar olmalıdır. İletişim unsurlarının yaygınlaşmasının ve üretim-pazarlama sektörlerinin faaliyetleri etkisiyle reklamcılığa veriler önem de artmış, dolayısıyla grafik tasarım bölümleri artan bu ihtiyaca karşılık verebilmek için çoğalmıştır. Artık bir çok üniversitenin grafik tasarım bölümü mevcut. Geneli yetenek sınavıyla öğrenci alan bu bölümler de okumak elbette çok geniş bir hayal gücü ister. Bir grafik tasarımcının sahip olması gereken temel özelliklere bir bakalım. Grafik tasarımcıları meslekleri ile ilgili gelişmeleri yakından takip edebilen, öğrenmeye daima hazır, yeniliklere açık, kimsenin dikkatini çekmeyen küçük ayrıntılara karşı duyarlı, kendi kendine ilham kaynakları bulabilen, değişen ve gelişen ihtiyaçlara ayak uydurabilecek, tasarımlarını çizimler ile ifade edebilen, uzay geometrisi ile şekiller arasında bağlantı kurabilen, renkleri ve desenleri detaylı bir biçimde algılayabilen yaratıcı kişiler olmalıdırlar. Ayrıca bu kişiler mezun olduktan sonrada çeşitli kurs ve programlara da katılarak kendilerini geliştirmelidirler.

Grafik tasarım bölümü iş olanakları bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Reklam ajansları, Ar-Ge merkezlerinin bu bölümle ilgili departmanları, gazete ve dergilerde çok çeşitli alanlarda sanat yönetmeni, animatör, illüstratör olarak çalışma imkanları vardır. Lise mezunu öğrencilerin üniversite tercihleri yapacağı şu dönemlerde kişilik özelliklerini de göz önünde bulundurarak bu bölümü yazmaları önerilebilir. Yaratıcı, tasarımcı kimliği ile öne çıkmak isteyen kişiler için birebir bir meslek.

Bunların dışında mesleğin bir de olumsuz yönleri var. Bilişimle ilgilenen sektörlerin dışında bu alan için iş ilanları bulunan şirketlerin pek çoğu konu hakkında pek donanımlı değiller. Yani hala bazı şirketler grafikerliğin uzmanlık isteyen bir alan olmadığını düşünüyor. İstisna da olsa böylelerinden bahsetmeden geçmeyelim dedim. Grafik tasarım bölümünün çok önemli bir avantajı da serbest çalışma olanağının bulunması. Mesela freelance grafikerler. Freelance Nedir? diyenler ilgili yazımıza göz atabilirler.

Freelancer grafikerler eve iş alabilir, aldıkları iş üstünde günün istedikleri saatinde çalışarak para kazanabilirler. Her ne şekilde çalışırlarsa çalışsınlar grafikerler için tasarlamak, özgün şeyler ortaya koymak ve bir kitlenin beğenisine sunmak keyifli bir iş olsa gerek…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


buca escortYukarı Çık